Endometrioza - Trajtimi në shtëpi

Diagnoza "Endometrioza" do të thotë se një grua i përket një trajtim të gjatë dhe kompleks, i cili përbëhet nga një kompleks i masave mjekësore. Gjinekologu do të përshkruajnë hormonet dhe procedurat ndihmëse për të zbutur gjendjen dhe për të zvogëluar simptomet. Por gruaja vetë nuk është e vlefshme për të rri duarkryq, sepse kjo mund të ndihmojë trupin tuaj, kryerjen trajtimin e duhur të mirëmbajtjes të Endometrioza në shtëpi.

Si për të kuruar mjetet juridike popullore Endometrioza?


Para se të marr ilaçe tradicionale për të trajtuar Endometrioza, ju duhet të vendosë se cilat fusha duhet të veprojë mjekësinë natyrore. Së pari, ata duhet të normalizojë hormonet selektive ndikojë gjendra të ndryshme seksuale. Së dyti, të kenë efekt antitumor për të ndikuar drejtpërdrejt zjarrin эndometryoznыe. Së treti, për të ruajtur vitalitetin e trupit duhet të forcohet imuniteti, të kryejë vitaminization dhe mineralizimit.

Endometrioza: trajtim kombëtar


Ilaç bimor për Endometrioza ka mjete të fuqishme, të tilla si tinctures alkoolit kalojnë livadh, klopohonu daurskoho, kukutë, knyazhyka Okhotsk. Ata janë përdorur si një mjet për të kuruar Endometrioza pa hormonet Gonadotropin këtë ilaç me pronat që rregullojnë hormonet që ndikojnë në zhvillimin e Endometrioza. Këto bimë janë helmuese, kështu që japin rezultat të shpejtë dhe të fortë, por mund të përdoret vetëm nën mbikëqyrjen e një phytotherapist me përvojë për shkak të mundësisë të efekteve anësore.

Për përdorimin e pavarur të bimëve mund të rekomandojë një veprim të butë: angelica, Rhodiola, livando, aguliçe, mitrës Borovaya, dragua, borzilok, balsam limon, HOPS. Decoctions dhe infusions e këtyre bimëve duhet të marrë një kohë të gjatë për të normalizuar nivelet e hormoneve.
Për frenim zhvillimin dhe shpërndarjen e lezioneve Endometrioza duhet të zbatohen barëra anticancer. Këto përfshijnë: kukutë, celandine, shiritat, Netreba Tatar, mëtrik, Shabelnik, rodhe, tërfili, veronikë, ajrit dhe bimë të tjera medicinale. Në disa raste, përdorimi i rregullt i ekstrakteve të çon në zvogëlimin dhe eliminimin эndometryoznыh rritje.

Për të mbështetur mbrojtjen e trupit mund të pini tretësirë ​​e Echinacea, teas vitaminë dhe tarifat dhe agjentë të tjerë imunostimulues.

Metodat tjera alternative të trajtimit të Endometrioza


Për të trajtuar Endometrioza qëndrim të rëndësishëm të drejtë mendore dhe pacientët. Hiq nervozizmi, ndihmon në rivendosjen antydepressyvnыe çlodhës fle dhe sedativë (sanëz, Motherwort).
Ajo është gjithashtu e nevojshme për të hequr qafe të stagnimit në legen femra. Për ta bërë këtë, Mënyra më e mirë - trajtim me shushunjat (hirudotherapy).