Mitrës endometritis

Inflamacion i rreshtim e brendshme e mitrës ose endometrium, quhet endometritis. Rreziku i kësaj sëmundjeje është se për një kohë të gjatë ajo nuk mund të mendoj në prani të inflamacionit dhe të humbasin kohë, të vlefshme për trajtimin.
Endometrium është një shtresë funksional rreshtim zgavrën mitrës. Qëllimi i tij kryesor - për të pranuar një vezë e fekonduar për shtatzëninë. Gjatë ciklit menstrual, endometrium i nënshtrohet ndryshimeve, rritet, shtohet, muaj refuzuar. Mitra është e rregulluar në mënyrë që kjo shtresë pjellore u mbrojtur nga ndikimet e jashtme, dhe në kushte normale të infeksionit nuk janë në gjendje për të marrë brenda mitrës.

Shkaqet e endometritis mitrës


Në mënyrë tipike, fillimi i endometritis është shkaktuar kryejë ndonjë hulumtim apo manipulim intrauterine. Këto përfshijnë abortin, curettage, hysteroscopy dhe procedura të tjera. Shkaku më i zakonshëm i endometritis veprojë lindjes dhe seksion cezariane - vetëm pasi ato ndodhin 20 deri në 40% të rasteve të inflamacionit të endometrium.
Plagosur endometrium, mpiksjen e gjakut, mbetjet e membranat e mitrës janë mjedisi ideal për zhvillimin e baktereve dhe patogjenëve të tjera, viruset, kërpudhave dhe kështu me radhë. D. shpesh shkaku i endometritis dhe mitrës mitrës janë infeksione të patrajtuara gjenitale dhe inflamacion në vaginë.

Simptomet e endometritis mitrës


Filloni karakterizohet me inflamacion të manifestimeve mitrës mrekullueshëm të tilla si temperaturë, ethe, dhimbje barku, shkarkimin abnormale vaginale pakëndshme. Këto simptoma shfaqen rreth 3 - 4 ditë pas depërtimit të patogjen në mitër dhe javën e kaluar, maksimale - 10 ditë. Trajtimi patrajtuar apo e paarsyeshme e endometritis bëhet fazë kronike në të cilën simptomat lubrifikuar, por ka proceset patologjike në organet e brendshme gjenitale, duke çuar në çrregullime menstruale, varfëri, rritje të formacioneve cistike.

Pasojat e endometritis mitrës


Kur inflamacion i endometrium pasojë të rëndësishme negative - pamundësia e shtatzënisë normale. Shtatzënia në sfond të endometritis shoqëruar nga abort kërcënuese, pamjaftueshmëria placentar, Postpartum hemorragjike. Nuk mund të jetë një problem me fillimin shumë të shtatzënisë.
Si rezultat i inflamacionit në mitër mund të ndodhë bashkim, splicing, cysts dhe polyps të endometrium.

Trajtimi i endometritis mitrës


Mitrës endometritis trajtohet duke përdorur një qasje të integruar. Pacientët demonstruar spektrin e gjerë terapi me antibiotikë antimicrobial. Pastaj për të rivendosur strukturën e endometrium. Të përshkruajnë hormonet (Utrozhestan) të kombinuara me agjentë metabolike (vitaminë E dhe C, enzimat, Rybokysyn, Aktovegin). Pacientët e rekomanduara baltë fizioterapi, ujë mineral, terapi magnetike, electrophoresis.

Sëmundja konsiderohet shëruar plotësisht nëse Ultrasonografia konfirmon rivendosjen endometrium, cikli menstrual të kthehen në normale, shkatërruar nga agjentë infektivë, të gjitha simptomat u zhduk.
Pastaj një grua mund të planifikoni shtatzaninë, por edhe në trajtimin e plotë endometritis shtyrë - një rast për më shumë vëmendje nga mjekët. Komplikimet gjatë shtatzënisë dhe lindjes rreziqet, të tilla si gjakderdhje apo pryrostannya placenta nuk mund të përjashtohet plotësisht.