Endometrioza


Endometrioza quhet sëmundje beninje, karakterizuar nga rritja e indit endometrial jashtë vendndodhjen e saj normale në mitrës. Endometrioza është një varësi hormonal dhe qelizat e saj pësojnë ndryshime ciklike mujore në fazat e ciklit menstrual.

Gjenitale dhe Endometrioza extragenital


Në vend të përhapjes së lezioneve endometrium, Endometrioza ndarë gjenitale dhe extragenital. Forma gjenital më e zakonshme e sëmundjes dhe është më shumë se 90% e të gjitha rasteve, Endometrioza эkstahenytalnыy shumë më rrallë.

Nga ana tjetër Endometrioza është rrjedha e brendshme (adenomyosis - Përhapja e shtresës endometriale mukozale në murin e muskujve të mitrës) dhe të jashtëm, e cila përfshin format e mëposhtme:

 • Endometrioza e mitrës;

 • Endometrioza vaginale;

 • Endometrioza ovarian;

 • Endometrioza Pipe;

 • retrotservikalnogo Endometrioza.


 • Shkaqet e Endometrioza gjenitale


  Faktorët e rrezikut për rritje shfaqjes эndometryoznыh janë trashëgim, çrregullime hormonale, shumë herët ose shumë vonë fillimin e menstruacioneve, ofrimit të vonuar, lindjeve të komplikuara dhe aborteve, trashje, zgjatur veshur e pajisjes intrauterine. Futja qelizat endometrial jashtë mitrës të kontribuojë gjithashtu për procedurat mjekësore brenda mitrës, kirurgji gjinekologjike.

  Simptomet e Endometrioza


  Endometrioza fillon dhe zhvillohet gradualisht, me rritjen simptomet. Në fillimin e dhimbjes së sëmundjes mund të jetë mungon, atëherë blej një karakter të dukshëm. Veçori e dhimbjen e Endometrioza - varësia e tyre në ciklin menstrual. Dhimbje intensifikuar në prag të hënor dhe gjatë tyre dhe pastaj të largohem. Dhimbja mund të ndihet në raste të tjera, sidomos në akte seksuale, si xhepat e Endometrioza shkakton inflamacion dhe proceset commissural në fushën e lëndimit.

  Endometrioza në shumicën e rasteve shoqërohet me ciklin menstrual dhe të çon në manifestime të tilla si menorrhagia, metrorrhagia, mezhmenstrualnye diktim. Është e theksuar sindromi premenstrual.
  Gratë të përmuajshmet e grave moshën me Endometrioza priren të kenë vështirësi me konceptimin dhe shtatzënia. Për tipike Endometrioza infertilitetit pozamatkovi shtatzënisë, abort, problemet me placenta.

  Trajtimi i Endometrioza


  Në Endometrioza asimptomatike, gratë kanë nevojë për të ruajtur mundësinë e shtatzënisë, trajtimi është kryer metodat konservative. Kjo terapi hormon kryesisht për qëllim ndalimin e përparimin e sëmundjes dhe shuarjen e zjarreve. Si masave ndihmëse të përdorura qetësuesve, vitamina dhe immunomodulators, droga absorbable, terapi fizike, hirudotherapy. Gjithashtu kërkon një dietë të ekuilibruar, respektimin e punës dhe pushimit, ajrit të pastër, përjashtimin e stresit mendor dhe emocional

  Trajtimi kirurgjik i Endometrioza është për të kryer orhanosohranyayuschey kirurgji laparaskopike (ose laparotomycheskoy) për të hequr lezione Endometrioza ose në mungesë, një hysterectomy plotë me shtojca.
  Trajtim më efektive kombinim parasysh kur duke përdorur hormonet artificiale e shkaktuar nga menopauza, kundër të cilit mbahen rritje эndometryoznыh prerje kirurgjikale ndjekur nga terapi postoperative hormoneve.