Endometrioza brendshme

Endometrioza - një shtim i endometrium (epitelit brendshme e uterusit) në organet e tjera apo indet.

Brendshme Endometrioza mitrës - çfarë është ajo?Ka Endometrioza brendshëm dhe të jashtëm, Endometrioza brendshme - ky organ mitrës humbje dhe në brendësi të tubave, të jashtëm ndikon organet e tjera - vezoret, qafën e mitrës dhe vagina dhe bark.

Klasifikimi i Endometrioza brendshme


Ka katër gradë e Endometrioza brendshëm (adenomyosis):

 • Endometrioza e brendshme 1 shkallë në të cilën ndikon në të gjitha fushat e mukozës në myometrium, ka vetëm një qelizë e Endometrioza;

 • 2 gradë e Endometrioza të brendshme, në të cilat lezionet vëzhguara nga mesi i myometrium, ka disa xhepa të vogla;

 • endometriosis klasa e brendshme 3, në të cilën endometrium tronditur tek shtresa e lëngshëm;

 • Endometrioza klasën e brendshme 4, në të cilën shkatërrimin e mureve të mitrës, duke përfshirë peritoneum parietal.


 • Shkaqet e Endometrioza
  Deri në fund të shkaqeve të Endometrioza nuk janë instaluar. Por çdo operacioni në mitër (abortit, cezariane, curettage e mitrës, kirurgji në mitër), mund të shkaktojnë depërtim të thellë e indeve endometrial e mitrës dhe të shkaktojë Endometrioza intrauterine. Shkaqe të tjera të mundshme - trashëgim, çrregullime të imunitetit apo hormonale në gratë (p.sh., estrogjenit tepërt me mangësi progesterone).

  Endometrioza brendshme - Simptomat


  Një nga simptomat kryesore të endometriozes - eshte dhimbje barku i intensitetit të ndryshme, të cilat janë të lidhura shpesh me fillimin e menstruacione. Dhimbjet janë të mundshme gjatë seksit, por ato mund të jenë simptomat e sëmundjeve të tjera dhe në legen, duke përfshirë inflamator.
  Ka shkarkimi kafe para ose pas menstruacioneve, mitrës jofunksionale gjakderdhje (gjakderdhje të mundshme në mes të ciklit menstrual). Një nga simptomat kryesore të Endometrioza është infertilitetit, edhe pse shpesh të jashtëm, nuk brendshëm Endometrioza mitrës përjashtojë shtatzënisë. Por shtatzënia mund të shkaktojë regres e Endometrioza brendshëm, deri në shërimin e tij të plotë.

  Diagnoza e Endometrioza
  Ndonjëherë ju mund të dyshoni se vetëm Endometrioza në kërkimin gjinekologjike - formë të rrumbullakët të mitrës dhe rritja e saj në madhësi nuk ka vendosur diagnozën. Por ekzaminimi dinamike ultratinguj, veçanërisht sensor vaginale mund të zbulojë vatra e adenomyosis ose zbulojnë lezione brendshme të fshehtë të Endometrioza mitrës me një proces uniform. Forma kryesore e Endometrioza brendshëm është më pak e zakonshme se forma shpërndarë dhe duhet dyferentsyyrovat zjarre të freskëta fibroids. Për një diagnozë më të saktë duke përdorur një test të gjakut për shënues Endometrioza AK-125.

  Endometrioza brendshme - Trajtimi


  Ka shumë shikime se si dhe çfarë për të trajtuar Endometrioza e brendshme, por trajtimi është i ndarë në (trajtim kirurgjik) konservatore, kirurgjikale dhe të kombinuara. Në qoftë se një grua ka Endometrioza dyahnostrovan brendshme 1 shkallë, pastaj trajtimi i tij është konservatore dhe terapi afatgjatë hormon. Aplikoni kontraceptive hormonale - estrogjenit-progestin fonde të kombinuara (Marvelon, jo-ovlon që pengojnë ovulacionit), progestin drogë (norkolutom, Duphaston, Utrozhestan, duke përfshirë përdorur shpesh DIU progestin Mirena).

  Për të trajtuar Endometrioza antyhonadotropnыe barnave të përshkruara si Danol, Danazol ose Danohen që pengojnë tajitje e hormoneve seksuale dhe të reduktuar ndjeshmëri të këtyre receptorëve. Një tjetër grup i drogës - kundërshtarët e Gonadotropin liruar hormon (buserelin ose Zoladex), vazhdimisht shtypur ovulacionit, ato janë përdorur 1 herë në muaj, trajtim Endometrioza - së paku 6 muaj.
  Nëse endometriosis brendshme diagnostikuar 2 gradë, ajo nuk ndryshojnë nga trajtimin e endometriosis 1 shkallë. Dhe në Endometrioza 3 dhe klasën e 4, si dhe Endometrioza shpërndarë mund të përdoret për të trajtuar një operacioni.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore Endometrioza brendshme - përdoret në kombinim me mjete themelore mjekësi bimore - infusions e gjethe delli, acaroj, Wort Shën Gjonit, por të bëhet një zëvendësim drogë ata nuk mund.