Çfarë për të pirë me cystitis

Cystitis është një sëmundje e fshehtë e cila duhet t'i nënshtrohet trajtimit në pamjen e parë. Në ditët e sotme cystitis trajtohet me sukses me ilaçe moderne dhe mjetet juridike popullore, kjo e fundit është shumë efektive në trajtimin fazën fillestare akute. Sigurisht, cystitis duhet të trajtohet në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke e ndalur dridhura dhe të mos lënë pas dore higjienën personale, sidomos gjatë marrëdhënieve seksuale.

Trajtim të drogës e cystitis

Për të filluar ilaçe është në rekomandimin e urolog ose gjinekologu. Para së gjithash, ajo duket se analiza klinike urinës, kulture dhe atëherë mjeku përshkruan agjent uroseptycheskoe apo antibiotik që do të shkatërrojë patogjen në zgavrën e fshikëzës dhe lehtësimin inflamacion. Përveç mjeteve të mësipërme, mjeku do të përshkruajnë immunomodulators që mbështesin trupin në luftën kundër sëmundjes.


Ilaçe, të cilat sot trajtohen cystitis, vepron direkt në epiqendër plagë dhe më pas excreted nga veshkat. Kështu ilaçi më i përqendruar në urinë, duke i dhënë efektin e dëshiruar në sipërfaqe mukozës së fshikëzës dhe infeksionit shumë duke iu shmangur kontaktit të tepruar me trup.

Studimet e fundit në mjekësi konfirmuar efektivitetin e këtyre barnave për trajtimin e cystitis:

Monural (Fosfomycin)
Furadonin
Ciprofloxacin
Nitrofurantoin


Në Monural praktikisht ka contraindications për përdorim, dhe ajo është një ilaç i sigurt për pothuajse të gjitha kategoritë e pacientëve. Përjashtimet janë fëmijët nën pesë vjeç dhe shtatzënë dhe gratë. Monural - një shpejtë trajtim një herë, prej cystitis, kur një herë në një kohë pranuar përmbajtjen e një qese. Drogës duhet të përsëritet në sëmundje të rënda. Monural veçanërisht të efektshme në trajtimin e cystitis akute. Përveç monural dhimbje mund të marrë atropine ose papaverine, i cili është antibiotik antispasmodic.


Furadonin një mjet të mirë efektive dhe të lira të cystitis. Sipas udhëzimeve, Pilula marrë katër herë në ditë, një copë në periudha të rregullta kohore. Para se të marrë Furadonyna është e nevojshme për të lexuar udhëzimet, sepse ajo ka një numër të contraindications. Ajo nuk duhet të përdoret në fëmijët një vit, gratë shtatzëna dhe njerëzit me sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, dështimi i zemrës.

Ciprofloxacin gjithashtu provoi ilaç i mirë për trajtimin e cystitis, por ajo ka contraindications saj. Pengesë e saj është bakteret zhvillojnë rezistencë ndaj veprimit të saj, dhe Avantazhi është se trajtimi i cystitis ndodh trajtimin e njëkohshëm të urethritis, pamja e të cilit shkaktoi Trichomonas, Mycoplasma dhe Chlamydia.


Medikament është marrë javë nitrofurantoin, 4 herë në ditë. Drogës ka contraindications për njerëzit me sëmundje të veshkave dhe gratë shtatzëna.

Përveç këtyre barnave trajtuar cystitis vlen edhe: Palin, 5-NOK, pefloksatsina. Në trajtimin e pakomplikuar thjeshtë cystitis mund të shkojnë kurs tre-ditor tsefybutema, levofloxacin, ofloxacin, tsefyksyma. Për një kurs të gjatë javës është e rekomanduar për të marrë aksetil, amoksytsellyn, tsefruksym, pefloksatsina.

Për trajtimin e mjekëve cystitis sot preferojnë të përshkruajnë seri fluorchinolone. Ata vetëm kanë ofloxacin dhe Ciprofloxacin. Në mesin e ilaçeve moderne për trajtimin e cystitis reputacion më të mirë në mesin e mjekëve dhe pacientëve mori drogës monural përshkruar më sipër. Zgjedhja e barnave që mund të jetë i dehur nga cystitis, sot është e ndryshme në tregun farmaceutik.


Në pritje të antibiotikëve është shumë e rëndësishme që të ndiqni dozen e rekomanduar dhe të tregohet në udhëzimet ose të marrë ilaç të përshkruara nga mjeku, pas gjatësinë e pranimit.

Për të eliminuar simptomat e cystitis me ilaçe antimicrobial mjeku përshkruan dhe drogës anti-inflamator dhe diuretike. Në mënyrë tipike, roli i atij shteti të ulët të shqetësimit janë TEAS bimor.

Zierje bimor me cystitis

Kur cystitis duhet të pini të paktën litra e gjysmë ujë në ditë. Kjo sasi e lëng përdoret për larje infeksion fshikëz të parandaluar bllokimet e trafikut dhe të përmirësojë funksionin e veshkave nxjerrës. Sa shpesh është zbrazjes fshikëz, aq më shpejt bakteret nga ajo dhe nuk merrni në veshkat. Në ujë është një lëng i mirë diuretik boronicë, të pasura në substanca natyrore që parandalojnë riprodhimin e baktereve.


Supë herbs fuqishëm e rekomanduar për të pirë në raste të rënda të cystitis, sidomos në formën e saj akute. Herbs lejojë përvojë faljen e simptomat e cystitis pas dite pas aplikimit të tyre. Ju duhet të ndjekin shpenzimet skemë gatim recetë dhe trajtimi do të jetë i suksesshëm.

Infuzion i delli bearberry

Bearberry ka qenë prej kohësh konsiderohet si një diuretik i mirë dhe gjethe delli bari ka veti antiseptike. Këto prona e bimëve janë përdorur me sukses në trajtimin e cystitis akute. Për ta bërë këtë, përgatitjen e infuzion të trajtimit të ardhshëm:


Tre lugë gjethe delli farmaceutike të thatë ose të freskët dhe bearberry hedh në një termos. Hidh në një termos me ujë të valë dhe mbush për tre orë. Tendosje infuzion duke përdorur garzë ose sitë, shtoni një lugë çift mjaltë dhe pini 100 gram për dy orë. Pirja infuzion e urinimit më të shpeshtë. Për të parandaluar dehidratim, cystitis person i sëmurë duhet të pini të paktën tre litra lëng në ditë.

Një zierje e flaxseed


Pronat e dobishme e lirit janë përdorur me sukses në trajtimin e cystitis. Për të përgatitur supë shëndetshëm vlim një litër ujë, derdhje atë në një tas smalt. Hidh ujë të valë një disa fara lugë liri, të mbuluar dhe për të reduktuar ngrohjes. Supë duhet të vlim për gjysmë ore, ndërsa nxitje herë pas here.


Pas gjysmë ore ju mund të hiqni enët nga zjarri, përfundoi peshqir e saj të trasha dhe të lënë të mbush për 6 orë. Gati pas lodhje supë duhet të derdh një enë qelqi. Supë është e rekomanduar për të pirë ngadalë, duke shmangur mbidozë më shumë se një litër. Kursi i trajtimit është tri ditë.

Një zierje e buds thupër

Është e nevojshme për të vënë pesë lugë buds thupër në smalt em-kockave, dhe derdh atyre një gotë me ujë të ftohtë. Pas dy orë e pjatave doni të shtoni disa gota të ujit dhe për të sjellë të lëngshme në një çiban rreth ngrohjes ulët ndërsa nxitje për rreth 15 minuta. Atëherë të mbuluar vegël duhet të mbulojë, përfundoi në një peshqir dush dhe të lënë për dy orë. Pas të gjitha supë duhet të thahet, shtoni një lugë mjaltë dhe derdh atë në një tas prej qelqi. Merrni një zierje tri ditë rekomandohet 100 gram, tri herë në ditë. Ilaçet duhet të ruhen jo më shumë se tri ditë në frigorifer.


Trajtimi i cystitis kronike

Në rastin e trajtimit të sëmundjes kronike mund të vonohet. Decoctions dhe infusions e bimëve duhet të pini më gjatë, por ata mund të ndihmojnë në trajtimin e cystitis.

Infuzion i likuricias

Jamball është një agjent fuqishëm natyral anti-inflamator. Për të përgatitur nevojshme për të derdh në enamelware 20 gram rrënjë grimcuar derdh një litër ujë, të ngushtë dhe përfundoi në një peshqir të trasha. Për të ruajtur pronat e saj medicinale, infuzion duhet të ruhen në frigorifer. Këmbëngulë për marrjen e një të ngrohtë 1/3 filxhan tre herë në ditë.


Majdanoz supë

Trajton mirë zierje kronike cystitis e majdanoz. Për të përgatitur atë, ju keni nevojë për 100 gram copëtuar finely majdanoz të freskët mbushur në litër ujë të vluar. Vazhdimisht nxitje supë duhet të ziej për gjysmë ore, atëherë të mbuluar dhe të lënë të mbush për dy orë. Supë duhet të derdh një enë qelqi pas lodhje dhe ftoh. Lejo supë nevojë për një gjysmë gotë në mëngjes në një stomak bosh. Pas 21 ditësh të trajtimit duhet të marrë një pushim për disa ditë.

Është e rëndësishme për t'u marrë parasysh se disa bimeve mund të shkaktojnë alergji. Prandaj ajo është e rekomanduar për të filluar për të marrë një sasi të vogël të produktit dhe disa orë për të parë reagimin. Kur përdorimi i sigurt dhe i përshtatshëm i mjeteve juridike bimor yyazytsirnist trajtim të plotë të cystitis janë shumë më të larta.