Çfarë duhet të bëni kur cystitis

Inflamacion i mukozës fshikëzës apo cystitis, është shkaktuar nga patogjene të tilla si mykoplazmat apo klamidia. Shenjat më të shpeshta të sëmundjes janë gjetur në sezonin e ftohtë pas hipotermi, por arsyeja e vërtetë është gjithmonë infeksioni.
Për shkak të karakteristikat anatomike e strukturës, cystitis më shpesh prek femrat, por ndonjëherë njerëzit mund të përballen me shenjat karakteristike të sëmundjes tillë përshpejtuar thirrje në banjë, djegie dhe dhimbje gjatë urinimit, parehati në sektor të ulët të barkut. Kurs nga cystitis në formën akute dhe karakterizohet nga ethe. Kur dyshime se tregojnë inflamacion të fshikëzës, natyrisht, e dëshirueshme për të vizituar një mjek për të konfirmuar diagnozën. Këtu ne shikojmë se çfarë ju mund të bëni për shtëpinë akute cystitis për të lehtësuar gjendjen tuaj, nëse ju nuk mund të jetë një mjek.

Çfarë duhet të bëni në shenjë e parë e cystitis në shtëpi?


Para së gjithash, paraqitja e simptomave të pakëndshme duhet të shtyhet çdo gjë dhe për të vëzhguar përmirësimin e regjim shtrati. Për lehtësim dhimbje mund të aplikohet në bark ose në mes të këmbëve me një shishe me ujë të nxehtë me ujë të ngrohtë dhe të marrë qetësues, ju lutem, të tilla si paracetamol ose Nurofen. Përveç kësaj, periudha e trajtimit duhet të kufizojnë përdorimin e të mprehta, tymosur enët mbushur rëndë dhe alkoolit detyrueshme. Por rregulli më i rëndësishëm në trajtimin e inflamacionit akut të fshikëzës në shtëpi - është që të pini shumë lëngje, të paktën 25 litra në ditë. Veçanërisht të dobishme në këtë rast janë ekstrakte të bimëve.

Çfarë tjetër mund të bëni nëse jeni të supozojmë që ju të filloni cystitis? Në shenjë e parë e sëmundjes mund të sigurtë të fillojnë të marrin përgatitjet anti-inflamator bimor, të tilla Canephron H ose Fytolyzyn. Këto ilaçe përmbajnë ekstrakte natyrore të përbëra prej bimëve mjekësore dhe nuk kanë contraindications.
Sode normale e ushqimit mund të çojë në rezultate të çuditshme, nëse i holluar në një raport të një lugë gjelle per gallon ujë të vluar, llokoçis dhe të marrë këtë zgjidhje 3 herë në ditë për 10-15 ml Përveç kësaj, kjo zgjidhje mund dhe spryntsyuvatysya.

Por, çfarë nëse kist nuk shkon tek ju për një kohë të gjatë? Në këtë rast, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për të gjetur se çfarë shkaktoi mikroorganizmave rëndim, dhe mund të ketë për të marrë një kurs të antibiotikëve.