Çfarë të mos hani gjatë cystitis

Nuk është sekret se pothuajse të gjitha sëmundjet duhet të ndjekin rekomandimet e caktuara dietike. Dhe pezmatimi i fshikëzës - nuk është përjashtim. Ushqimi i duhur jo vetëm që ndihmon në zvogëlimin pamjen e simptomave të pakëndshme, por gjithashtu do të promovojë një shërim të shpejtë.
Dietë
Ne e dimë se cystitis nuk mund të hani ushqime që kanë një efekt stimulues. Dhe ushqime të ngjashme rrit ngarkesën në sistemin urinar dhe mund të çojë edhe në infeksion.
Listuara më poshtë që produktet nuk mund të jetë në cystitis, sepse përdorimi i tyre kontribuon në simptomat:


 • Enët kripur dhe pikante, marinades.

 • Ushqime të ngopura.

 • Sauces, majonezë, ketchup.

 • Produktet që kanë pësuar pjekje.

 • Sallam i tymosur, peshk, mish dhe produkte të tjera.

 • Ushqimeve acid, të tilla si disa manaferrat dhe frutave agrume.

 • Produkte përmban colorings, flavorings, preservatives dhe substanca të tjera të natyrës kimike.


 • Është më mirë për të ngrënë më shumë fruta dhe perime. Është e këshillueshme për të ngrënë ushqim të gatuar steamed ose të ziera. Mbani në mend se perimet mund të hahet me domate cystitis, lulelakër.

  Regjimi i pijshëm
  Kur cystitis kërkohet futje fluide me bollëk. Që nga "lavazh" traktit urinar ndihmon largimin e tyre nga agjentë infektivë. Por gjatë trajtimit me antibiotikë marrja e bollshme e pijeve mund të kontribuojnë në largimin e shpejtë të drogës.
  Kontribuojnë shërimin TEAS diuretik bimor bazuar në stigmas misri, bearberry, buds thupër. Dhe gjithashtu përdorin ekstrakte të veçanta bimor me. Komposto dobishme, veçanërisht nga Kastrati, lëng boronicë, lëng frutash.

  Por ju nuk mund të pini në cystitis, kështu që është:

 • kafe;

 • çaj i fortë;

 • pije alkoolike;

 • Lëng domate.


 • Pije e mësipërme do të irritojë mukozën e fshikëz, e cila gjatë inflamacion dhe kështu të pambrojtur.