Si për të trajtuar cystitis në gratë

Gratë që shkojnë te mjeku me ankesat e dhimbjeve të barkut dhe të ulët mbrapa, urinim të dhimbshme, veçanërisht në fund të procesit, gjaku të jetë e mundur në urinë pas shtesë analizon shpesh diagnoza - cystitis.
Kur kjo do të thotë inflamacion membranën mukoze së fshikëzës urinare. Ekziston një mendim se shkaku kryesor i cystitis - hipotermi, por kjo nuk është gjithmonë rasti, ose më mirë të them se ngrirjes është vetëm një shkas. Për pjesën më të paraprirë shfaqjen e infeksionit të sëmundjeve të llojeve të ndryshme, të cilat për shkak të strukturës anatomike e grave mund të merrni me lehtësi në fshikëz (statistikat, më shpesh shkaktojnë të cystitis është E. coli). Sëmundje akute karakterizohet nga manifestimi i gjallë i simptomeve që janë të pamundur të injorohej.


Trajtim efektiv i cystitis në gratëNë rastet kur trajtimi i cystitis akute në gratë nuk ishte, atëherë sëmundja mund të shkojë në një formë kronike, dhe pyetja se sa për të kuruar këtë sëmundje do të bëhet një problem i vërtetë. Prandaj, në mënyrë që të marrin trajtim të shpejtë dhe modern të cystitis në gratë sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një specialist.
Pas kalimit të testeve (urinalysis dhe mbjellëse bakteriale) Mjeku përshkruan cystitis ilaçe në gratë, shkalla e cila domosdoshmërisht përfshin antibiotikët. Sam drogës, dozen e saj dhe kohëzgjatja e administrimit të rregulluar në bazë të karakteristikave individuale të pacientit, formën e sëmundjes dhe rezultatet e testimit të. Nëse femrat nuk janë shënuar përmirësime në trajtimin e cystitis, mund të vazhdojë kursin ose të ndryshojë në një tjetër antibiotik. Objektivi kryesor është që të shkatërrojë inflamacion patogjen.

Përdorimi i terapisë antibiotike është shpesh fixes shpejtë manifestim i formës akute e cystitis në gratë, por nuk garanton se trajtimi ka punuar plotësisht dhe nuk kanë rifillimi të mëtejshme. Për këtë arsye, një person i kualifikuar duhet të rekomandojë një pritje paralele të ilaçeve shtesë. Shpesh kjo bimor droga që kanë antimicrobial, veprim anti-inflamator.
Gjithashtu praktikohet komponentet biologjikisht aktive, normalizimin urinare, veshkave dhe traktit urinar. Janë marrë masat e nevojshme për të rivendosur microflora normale vaginale. Gama e barnave të përdorura në cystitis sot, shumë e madhe, por për të dhënë ndonjë këshillë dhe të përshkruajnë trajtim duhet vetëm specialist.


Trajtimi i njëkohshëm i cystitis në gratëPër të reduktuar dhimbje gjatë cystitis, ju mund të marrë një dush të ngrohtë, të pini shumë lëngje, me përjashtim të çajit të fortë dhe kafe, të bëjë ngrohja fasha në fshikëz.
Kur një grua atje sa më shpejt që të jetë e mundur për të parë një mjek për trajtimin e cystitis, ju mund të përdorni mjete popullore, veçanërisht i mirë për të përdorur concoctions të ndryshme të bimëve (kamomil, Wort Shën Gjonit, kamomil).
Trajtimi i cystitis në gratë shtatzëna dhe duhet të mbahet nën mbikëqyrje të veçantë. Në radhë të parë - për shkak të moshës lidhur me ndryshimet e sistemit urogjenital dhe sensibilitet të veçantë për infeksionet për shkak të imunitetit të ulët. Në shtatzëna gratë shanse të dëmtojnë fëmijën gjatë trajtimit, edhe pse sëmundje shumë më të rrezikshme për të lënë në dorë të fatit. Që nga infeksioni mund të përhapet në organet e tjera, veçanërisht veshkat, tashmë janë duke përjetuar rritje të ngarkesës.