Cystitis me gjak

Ndonjëherë cystitis pacientët mund të vëreni se zabarvylasya saj urina në të kuqe ose rozë. Nëse kjo ka ndodhur në fund të urinimit, kjo është një manifestim i cystitis akute, dhe në qoftë se çdo pjesë e urinës ka një ngjyrë të kuqe, është një manifestim i një formë më të rëndë të sëmundjes - cystitis hemorragjike.

Shkaqet e cystitis me gjak • Cystitis hemorragjike mund të shkaktohet nga viruset (shpesh infeksionit adenoviral). Virus penetron me rrjedhjen e gjakut në traktit urinar. Ky lloj i sëmundjes është më e zakonshme tek fëmijët, sidomos djemtë.

 • Quajmë këtë formën e inflamacionit të fshikëzës mund mirëpresim cytostatics, nga të cilat të trupit human formuar akroleinës. Kjo çështje si sekretim në urinë irritojë fshikëzës.

 • Deri zhvillim i hemorragjike cystitis në formën e rrezatimit gjithashtu mund të shkaktojë shkatërrimin e trupit.

 • Cystitis me gjak origjinë bakteriale më të zakonshme në vajzave dhe grave. Hemorragjike bakterial cystitis vepruar E. coli normale (E. coli).


 • Zhvillimi i sëmundjes kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:


 • reduktuar tkurrshmërisë e muskujt e muret e fshikëzës;

 • Trupat e huaja në uretrës, e cila mund të plagosë Mukoza dhe të shkaktojë inflamacion;

 • Nuk gjatë zbrazjes së fshikëzës, duke çuar në qarkullim të dobët në muret e saj;

 • Disponueshmëria e pengesave anatomike ndaj rrjedhjes fluide (ngushtimi i fshikëz fshikëz compression tumor).


 • Në këtë formë e cystitis fshikëzës mukozës është plagosur, enët e gjakut të ekspozuar dhe zhvilluar gjakderdhje.

  Simptomet e cystitis me gjak


  Cystitis akute hemorragjike fillon me urinim të dhimbshme dhe të shpeshta, urgjenca e cila është praktikisht konstante, një rritje të temperaturës.
  Shkarkimi nga gjaku në formën e cystitis shfaqen menjëherë - zakonisht nga fillimi i sëmundjes në këtë pikë është disa orë. Në disa raste, gjak në urinë është aq shumë sa që clots formuar prej saj, vetëm lënë uretrës, duke çuar në mbajtjen urinar.
  Cystitis kronike hemorragjike ka simptoma më pak të rënda, por mund të shkaktojë komplikime të tilla si anemia, e shkaktuar nga humbja e vazhdueshme e gjakut.

  Çfarë duhet të bëni kur cystitis e gjakut?


  Ju duhet ta dini se të vetë-trajtim me cystitis e gjakut nuk është e pranueshme. Cystitis hemorragjike trajtohen në një spital.
  Pacientët tregohen duke pirë lëngje dhe pjesa tjetër shtrat. Si pije duke përdorur pije frutash, ujë mineral jo-gazuara, pije të ndryshme frutash, ekstrakte bimore me efekt anti-inflamator, diuretik dhe hemostatik (për shembull, Yarrow, horsetail, bearberry, fletë boronicë).
  Në hemorragjike cystitis treguar një dietë të përbërë nga ushqime që mund të shkaktojnë acarim të muret e fshikëzës. Nga dietë përjashton pacientit gjitha skuqur, djegëse, të ruajtura, tymosur, i lagësht, i kripur.

  Nëse sëmundja është origjina bakteriale, pacienti është antibiotikët përshkruara. Gjithashtu, pacientët duhet të marrin drogë që të ndaluar gjakun dhe për të forcuar murin e enëve të gjakut.
  Në hemorragjike cystitis nuk lejohet përdorimi i procedurave të ngrohjes.
  Nëse clots gjakut të pacientit zakuporyly uretrës, heqja e tyre bëhet mënyrë instrumentale. Në mënyrë për të parandaluar këtë proces, pacienti me një sasi të madhe të gjakut në urinë kateteri urinar është vendosur për të siguruar rrjedhën normale të urinës.