Cystitis kronike në gratë - Trajtimi

Nëse trajtimi i cystitis akute është bërë me vonesë dhe jo në mënyrë të plotë, ajo mund të shkojë në formën kronike. Cystitis kronike ngjan akute kur ajo është akute dhe trajtim për qëllim vetëm eliminimin e inflamacion akut pa një qasje të integruar mund të prodhojë vetëm përmirësim të përkohshëm. Dhe trajtim efektiv i cystitis kronike varet nga diagnoza e duhur dhe kjo i jep rezultatin më të mirë në procesin akute.

Kronike cystitis - SimptomatDyshuar cystitis kronike mund të jetë në dhimbje prerjes në bark, kërkojnë të shpeshta të urinoj, vështirësi urinimi, ndryshimet në urinë (pamjen gjatë papastërtisë së saj të mukusit, gjakut ose qelb). Acarimin të ndodhë më shumë se dy herë në vit nën ndikimin e faktorëve që nxisin inflamacion (hipotermi, përçarje e sistemit imunitar, pa mundësinë e një kohë të gjatë për të zbrazët fshikëz është e plotë, çrregullime endokrine).

Për trajtimin e cystitis kronike


Trajtimi i cystitis kronike duhet të jetë i ndërlikuar. Para së gjithash, trajtimi duhet të эtyopatohenetycheskym - që synon luftimin e patogjen dhe përhapjen e saj. Për këtë trajtim të caktuar të antibiotikëve kronike cystitis me spektrin e gjerë të grupit Fluoroquinolone (Gatifloxacin, Levofloxacin, Ofloxacin) sigurisht deri në 10 ditë. Nëse gjendet ndjeshmërinë e patogjen për grupin tjetër të antibiotikëve, pastaj zbatohen ato gjithashtu për 5-10 ditë.
Si uroantyseptyky përdorni nitrofuran preparanы (furagin, Furazolidone, furadonin) për 5-7 ditë. Përveç terapisë me antibiotikë, të rritur diuresis duke u përpjekur për të përshpejtuar bakteret kullimin traktit urinar. Për ta bërë këtë, rekomandohet pirë shumë lëngje, dietë, nuk përmban substanca kanë një efekt stimulues në mukozën dhe droga që të zvogëlojë dhimbjen dhe spazma në fshikëz.

Kjo përfshin fizioterapi: terapi UHF për fshikëz, elektroforezë në bark të ulët me barna nytrofuranovoy dyadynamoterapyyu grup ose amplipulse fushën e fshikëzës, parafine dhe baltë banjot, dhe në shtëpi për lehtësimin vrull përdorur ngrohës konvencionale.
Si droga, përshkruajnë multivitamin dhe immunomodulators, antihypoxants (Solkoseryl), agjentët antitrombocitare (pentoxifylline, Trental), nëse është e nevojshme për lehtësimin e dhimbjeve dhe vrull prymeyayut antispasmodic, analgjezik dhe drogës anti-inflamator.

Për trajtimin e ditës instalimin përdorur (infuzion) në zgjidhjen e fshikëzës antiseptik (Dekasan, Dioksydyn, nitrat argjendi, protargolum, collargol), nëse është e nevojshme - antihistamines dhe drogës hormonal (prednisone, hydrocortisone) norma për 5-7 ditë.

Kronike cystitis - Trajtimi i mjeteve juridike popullore


Në mjekësinë tradicionale, një trajtim shumë i zakonshëm i bimëve kronike cystitis dhe bimor efekt, anti-inflamator në traktin urinar. Këto përfshijnë TEAS kamomil dhe çaj Calendula me fruta të thata.

Me urinim i shpeshtë decoctions përdorura të hop, u ngrit hips, kopër, balsam limon, bagëti, Motherwort dhe sanëz. Për trajtimin e impulseve të dhimbshme rekomandojmë TEAS fara kopër, lirin dhe ekstrakte selino e gjethet e tërfili, trumzë, eukalipt dhe yarrow.
Supë përdorimin medicinale të bimëve dhe vaskë të nxehtë ulur në rëndim të simptomat e cystitis. Shumë prej këtyre bimëve janë pjesë e çaj farmaci bimor për trajtimin e traktit mochevыvodeschyh dhe disa lloje të drogës, të tilla si Canephron.