Parandalimi i cystitis

Cystitis në gratë prirur për kursin kronike, u shfaq një herë, në supercooling atë përsëri, dhe kjo tashmë është e vështirë për të kuruar. Nga fëmijëria, vajzat duhet të mësohen rregullat e parandalimit të inflamacionit të fshikëzës, ndërsa me moshën faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes po bëhet më e zakone, të këqija, fillimin e aktivitetit seksual dhe kështu me radhë. D.

Kushtet parandalimin e cystitis


Parandalimi i cystitis grave përfshin masat e mëposhtme:

 • Higjienës rreptë. Dështimi për të vëzhguar pastërtisë në zonën gjenitale të femrave çon në acarim të vulvytov, vaginitis, duke shkaktuar bakteret hyjnë në uretrës dhe të depërtojnë në fshikëz. Vajza duhet të trajnojë rregullisht të marrë një dush, për të të treguar se si për të larë. Lahen, podtyratsya Ambasadori tualet vetëm duhet para për të mbështetur të parandaluar marrjen e florën e zorrëve në uretrës. Ju duhet të veshin rroba të freskëta, pads dhe tamponin ndryshuar çdo 2 orë.

 • Mënyrë jetese të shëndetshme. Riprodhimi i mikrobeve në fshikëz të kontribuojë në ngjeshur në legen. Kjo mund të jetë për shkak të punës ulur, maloruhomosti në jetën e përditshme. Rrit qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin dhe organet gjenitale, duke përfshirë palestër, drejtimin. Është e këshillueshme që të mësohet veten për Kegel rregullt të kryer komplekse. Aktiviteti fizik në përgjithësi forcon imunitetin dhe ndihmon trupin për të luftuar në mënyrë efektive patogjene cystitis.

 • Dietë. Si të ushqyerit dhe inflamacion të fshikëzës? Fakti që mprehtë, ushqimi me erëza ndryshon përbërjen e urinës dhe fshikëz irrituese dhe mur uretrës. Si rezultat i këtyre mukozës bëhet i pambrojtur dhe i nënshtruar kolonizimit nga mikrobet shpejt.

 • Shëndetin seksual. Infeksionet gjenitale dhe sëmundjet e fshikëzës lidhur direkt. Inflamacion i këtyre trupave mund të kalojë njëri tjetrin. Çdo problemet në fushën e grave duhet të trajtohen pa vonesë. Dhe mos harroni në lidhje me parandalimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme, të ketë një kondom përdorim partner.

 • Në trajtimin dhe parandalimin e cystitis luan një rol të rëndësishëm Regjimi i pijshëm . Në qoftë se ju përdorni lëng të mjaftueshme (të paktën 2 litra në ditë), fshikëza do të lahen në mënyrë intensive, duke u shpëtoj prej patogjeneve dhe parandalimin e tyre të lidhen me sipërfaqen e mukozës. Rregulli më i rëndësishëm - jo shumë kohë tolerojë të kërkojnë, sa më shpejt që të jetë e mundur duhet të shkojë në tualet.

 • Duhet shmangur hipotermi : Dress ngrohtësisht, të mbuluar rrobat kryqe, mos rri në të ftohtë. • Përgatitjet për Parandalimin e cystitis


  Cystitis kohë që janë trajtuar me sukses me mjete natyrore. Për të parandaluar cystitis mjetet juridike popullore përdoren decoctions, infusions e bimëve dhe manaferrat, bearberry (mbajnë veshët), boronicë, Kastrati. Këto bimë kanë një efekt diuretik dhe baktericid, dhe të cilat ofrojnë një efekt parandalues ​​në proceset inflamatore në fshikëz. Gatuaj një pije frutash dhe pije gjatë ditës rreth 2 litra pije: ajo është e shijshme, dhe më e rëndësishmja - të dobishme.

  Shumë receta popullore është "paketuar" farmacistët në formë të përshtatshme e aplikimit. Tabletë me bazë bimore krijuar për parandalimin dhe trajtimin e cystitis, të tilla Monurel, Uroprofyt dhe mjete të tjera natyrore.

  Nëse ju merrni drogë më serioze për të parandaluar cystitis (përbërja Antibacterial), dmth ato që përdoren në terapinë me antibiotikë, por në doza të vogla, ju duhet të jetë i sigurt për të diskutuar atë me mjekun tuaj. Fakti se antibiotikët pakontrolluara mikroorganizmave Addictive të drogës, pas së cilës ata nuk janë përgjigjur për trajtim. Mundohuni të zgjidhni një kohë për të vizituar klinikën - ju vetëm mund të dëmtojë vetë.