Pluhur nga cystitis

Për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të fshikëzës, si akute dhe kronike, emërojë trajtim të përgjithshëm dhe lokal. Trajtimi i përgjithshëm duhet të përfshijë antibiotikët pritjes me cefalosporinet gjerë të spektrit, macrolide, Fluoroquinolone) uroantyseptyky, përgatitjet anti-inflamator bimor. Në trajtimin aktuale e fshikëzës instalacioni aplikojnë zgjidhje antiseptik, trajtimet fizioterapi. Përgatitjet për pllakat trajtim të përgjithshëm të përshkruara, injeksione parenterale dhe forma pluhur.


Pluhur Kurë cystitis


Ka shumë barna të cilat janë prodhuar në formë pluhuri. Shpesh, një pluhur i cystitis - është një antibiotik, të paktën - uroantyseptyk ose sulfenylamydnыy medikament. Mëso se si të pluhur quhet cystitis, mjeku më i mirë, se ai do të përshkruajnë medikamente dhe dozen e saj dhe mënyrën e aplikimit. Tani pluhur përdoret kundër cystitis më rrallë - mjekët preferojnë formën tabletë, por droga të tilla si sodium Monural ose Sulfatsil ende mbetet popullor.

Pluhur nga cystitis Monural - Udhëzime


Pluhur Monural është përdorur jo vetëm nga cystitis, por edhe për trajtimin e sëmundjeve të tjera infektive të traktit urinar. Në Monurale substanca aktive Fosfomycin, i cili është i njohur për vetitë e saj antimicrobial kundër gram-pozitive streptokokeve, staphylococci, Enterokoket, coli Gram-negative Escherichia, Klebsiella, эnterobaktera, Proteus.
Drogës jep sintezën e mureve qelizore të mikroorganizmave, e cila pengon çon riprodhimit për shkatërrimin e tyre. Dhe drogës jep shtojcë e mikroorganizmave në muret e traktit urinar, duke kontribuar për kullimin e tyre të shpejtë nga urina. Rezistenca e rrallë e mikrobeve të Monuralu dhe e përdorin atë në kombinim me antibiotikë në mënyrë të konsiderueshme rrit efektivitetin e trajtimit.

Monural prodhuar në pluhur në qese peshon 3 g përmbajtjen paketë tretur në ujë - rreth 50-75 ml, mbrëmje zgjidhje pi 2 orë përpara se të hahet. Zakonisht trajtimi është dozë e mjaftueshme vetëm të drogës. Ri-pranim në mungesën e efikasitetit të mundshëm në një ditë. Drogës është bërë obligim jo vetëm për trajtimin e cystitis, por kundër manipulimit apo operacione mbi të.
Indikacionet për pranim Monural:

 • cystitis akute apo të përsëritura;

 • uretriti nonspecific;

 • bacteriuria në gratë shtatzëna;

 • parandalimin dhe trajtimin e komplikacioneve bakteriale të ndërhyrjeve kirurgjikale për të organeve të sistemit urinar.


 • Kundërindikimet për pranimin e tij - fëmijët nën 5 vjet, reaksion alergjik ndaj Fosfomycin, dështimi i veshkave të rënda. Efektet anësore janë reagime të përzier, urth, diarre, të lëkurës. Drogës në shtatzëni është i lejuar vetëm për arsye shëndetësore dhe në fazat e mëvonshme, si ajo penetron transplacental, ajo nuk është përdorur në gji nga marrja e tij në qumështin e nënës.

  Sulfatsil natriumi - pluhur me cystitis


  Së bashku me antibiotikë te rritur efektin terapeutik në trajtimin e cystitis sulfenylamydnыe barnave të përdorura dhe uroantyseptyky. Sulfenylamydnыy medikament që është përdorur në formë pluhuri - Sulfatsil natriumit, përdoret në një dozë prej 05-1 g 3 herë në ditë. Drogës është shumë i tretshëm në ujë, zakonisht mirë.
  Me efektet e mundshme anësore të çrregullimeve diarresë, reaksioneve alergjike ndaj ilaçeve. Kursi i trajtimit zakonisht zgjat për 7 ditë. Indikacionet e drogës - sëmundje të syrit inflamator dhe purulent, urogjenitale dhe sistemit të frymëmarrjes, gjirit, traktit gastrointestinal, sepsis, gonorre. Kundërindikimet për të drogës - një reaksion alergjik në të.