Ndihma e parë për cystitis

Sipas statistikave mjekësore cystitis - sëmundja më e zakonshme urological. Inflamacion i mukozën e fshikëzës shpesh ndodh në vajzave dhe grave të moshës riprodhuese, por shpesh diagnostikuar cystitis dhe schoolgirls. Informacion mbi ndihmën e parë për cystitis çdo grua duhet të vet, për shkak se, në praktikë, simptomat e sëmundjes së paku një herë në jetën e tij u përball me 100% të popullsisë femërore, ndërkohë, pasi 50% e tyre simptomat tregojnë praninë e cystitis vërtetë.

Shenjat e para të cystitis në gratë


Prania e këtyre shenjave tregon cystitis mundshme:

 • prerja apo djegia dhimbje që është ndjerë në fshikëz - mbi pubis (shenjë klasik i parë i cystitis në femra);

 • urinim të dhimbshme (rritet dhimbje në fund të aktit kur spadayutsya mur fshikëz);

 • urinim i shpeshtë;

 • urinim joproduktiv (ndjenja e jo plotësisht zbrazjes fshikëzës);

 • në disa raste nuk është një mosmbajtjeje vogël;

 • urina bëhet panatyrshme precipitat baltë ngjyra duket, erë e saj të mprehtë dhe të pakëndshme;

 • në raste të rënda, hije të lehta urina e kuq apo edhe qershi të kuqe, duke treguar praninë e gjakut në të (pamjen e gjakut në urinë nevojshme konsultimeve urgjente mjekësore);

 • kundër sfondit të gjitha këto shenjat e para të cystitis mund të rrisë temperaturën e trupit në 375 ° C.


 • First Aid cystitis akute


  Përgjigja në pyetjen "Çfarë duhet të bëni në shenjë e parë e cystitis" është gjithmonë e qartë - të shihni një mjek-urolog. Por në qoftë se në të ardhmen e afërt nuk ka mundësi e tillë, ajo është mjet e nevojshme adekuate për të lehtësuar gjendjen e tyre.

  Kështu, cystitis kur dyshuar gruaja ndihma e parë, vajza, vajza është si vijon:

 • Me sindrom të fortë dhimbje mund të merrni ilaçe dhimbje droge antispasmodic. Si ndihmës së parë për cystitis mund të marrin tableta të tilla si: No-spa, Pentalhin, Nurofen, ketonal ose të tjerët.

 • Pijshëm të bollshme (të paktën 2 litra në ditë), të lëngshme e nevojshme për të "rraskapitur" infeksion të traktit urinar. Pirja e ujit nuk është i kufizuar veçanërisht e dobishme në pije cystitis lëng boronicë. Negative: kafe, çaj i fortë, sode, domate dhe lëngje agrume.

 • Kur simptomat e para të cystitis lejuar përdorimin e mjekësisë tradicionale. Kështu, decoctions si ndihma e parë për cystitis mund të përdoret e bimëve medicinale në dispozicion House: kamomil, acaroj, boronicë, bearberry, Calendula, yarrow, Wort Shën Gjonit. Këto TEAS janë në të njëjtën kohë prona të lehta antibacterial, anti-inflamator dhe nxit urinimin.

 • Recommended paqe, dhe me sindrom të fortë dhimbje - tjetër shtrat.

 • Ngopura, i kripur, ushqimi me erëza duhet të përjashtohen nga dietë.

 • Në kundërshtim me pohimin e zakonshme pad ngrohje të ngrohtë mund të përdoret në simptomat e para të cystitis. Ngrohjes aktive lehtëson zhvillimin e shpejtë të inflamacionit dhe infeksionit përhapur, për këtë arsye përdorimi i pads ngrohje si ndihmës së parë për cystitis akute nuk është e rekomanduar. Në raste ekstreme, për lehtësim dhimbje pad ngrohje mund të vendoset në mes të këmbëve, por jo në stomak.

 • Pothuajse gjithmonë cystitis është i infektuar në natyrë, për trajtimin e saj kërkon përdorimin e agjentëve antibacterial, qëllimi i të cilit - e drejta e mjekut. Ajo antibiotikët, Fosfomycin, furazydyn, levofloxacin, norfloxacin, ofloxacin, lomefloxacin, ciprofloxacin, dhe të tjerët. Sidomos pacientët të lënë përshtypje pozitive në lidhje me drogën Monural (Fosfomycin). Përjashtimisht, sulm akut dhimbje lejohet dozë të vetme Monural ende në shtëpi, si një ndihmës së parë për cystitis akute.

 • Trajtimi i mëtejshëm do të përfshijë një pritje dhe madje edhe mbështetje, drogës diuretik: Canephron, Fytolyzyn, Tsyston dhe të tjerët.