Trajtimi i cystitis në gratë - droga

Cystitis - pezmatimi i fshikëzës. Shkaku i sëmundjes mund të jetë inflamacion në vaginë, hipotermi dhe infeksioneve të ndryshme. Çrregullime metabolike, veçanërisht diabeti dhe rrit gjasat e cystitis.

Trajtimi Skema e cystitis të grave duhet të jetë mjeku pas vendosjes diagnozë të saktë. Ndonjëherë kjo kërkon marrjen e një shtupë nga vagina. Në laborator të përcaktuar se çfarë shkaktoi cystitis, dhe jo të paraqesë në këtë lloj infeksioni urinar.


Simptomet e cystitis mund të ndodhë edhe me pielonefrit, urolithiasis, sëmundje të ndryshme gjinekologjike. Prandaj është e rëndësishme në manifestimet e para të cystitis kërkoni këshilla mjekësore.

Metodat e trajtimit të sëmundjes

Aktualisht, droga e mëposhtme për trajtimin e cystitis në gratë: Monural, furadonin, Levofloxacin, Nyprofloksatsyn, cefixime dhe të tjerët.

Trajtimi i cystitis në pilula grave përfshijnë:


 • Trajtimi antibacterial;

 • terapi anti-inflamator;

 • Trajtimi ymmunoukreplyayuschee.


 • Trajtimi më i zakonshëm i kësaj skeme:

 • Terapia me antibiotikë është caktuar për jo më shumë se 7 ditë. Sot antibiotikët më efektive është Monural, nitrofurantoin, Nyprofloksatsyn.

 • Pas një kurs i antibiotikëve duhet të jetë e nevojshme për të marrë ilaçe për të rivendosur microflora zorrëve (Linex, Bifiform), hani më shumë produkte të qumështit me jetojnë Lacto - dhe bifidobacteria. Gjithashtu vlen të populloj florën dobishme të vaginës, e cila është përdorur suppositories vaginale Bifidumbacterin dhe Lactobacterin.

 • Për të forcuar ushtrimin imunitar rekomanduar, i kushtoj vëmendje për dietën, hani më shumë perime dhe fruta. Ruajtja mbrojtëse duke përdorur barnave farmaceutike: Immunal, tretësirë ​​e echinacea, komplekset vitaminë që stimulojnë imunitetin. • Edhe për trajtimin e cystitis në gratë mund të aplikojnë efekt anti-inflamator të qirinj: qirinj barishte, ekstrakt i gjetheve të dushkut dhe kënaqur. Shkruani qirinj rekomanduara rektumi pas përdorimit të tualetit. Plus, ky trajtim është komponentë kurative që janë të zhytur shpejt murin e zorrëve dhe janë kryer gjatë gjithë gjak.


  Të gjitha të mjekësisë në trajtimin e cystitis në gratë duhet të përdoret vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

  Lehtësojnë gratë mund të themi disa metoda të mjekësisë tradicionale. TEAS ndryshme bimor të ketë një efekt diuretik, rrit punën e veshkave, prandaj bakteret më të dëmshme excreted nga trupi. Ai përdor ekstrakte të letrës boronicë, kamomil, bearberry, buds thupër dhe të tjerët.