Ushqimi për cystitis

Cystitis - një sëmundje që është inflamacion i mureve të fshikëzës. Ajo mund të shfaqet në dy forma: akute dhe kronike. Njerëzit janë të sëmurë ata ndjejnë dhimbje gjatë urinimit dhe kërkojnë të shpeshta të shkojnë në tualet. Cystitis akute mirë të trajtimit, por kur sëmundja shndërrohet në kronike, e vështirë për të shpëtoj prej tij.
Ushqyerit dhe cystitis - një pjesë e rëndësishme e trajtimit për shkak se fshikëza është e lidhur direkt me punën e veshkave, dhe në qoftë se të organizojnë dietë të gabuar, përdorni produkte "të rënda" të përpunimit, si dhe ato që mund të irritojë një ind tashmë përflakur, gjendja mund të bjerë.

Si për të ngrënë gjatë cystitis: dietë?


Për të filluar me, puna e veshkave është më aktive në orët e mëngjesit dhe të pasdites. Kjo do të thotë se barra kryesore në fshikëz bie në këtë kohë, kështu që ajo kalori ushqim duhet të merret në mëngjes dhe pasdite dhe darkë duhet të planifikohen ushqime të lehta.
Nëse organet e ngarkesës kur e tyre supozohet "tjetër" (këtu në mbrëmje dhe natën), rezulton se ata do të punojnë në mënyrë emergjente vazhdimisht. Kur inflamacion i barrës shtesë papranueshme.

Cilat ushqime nuk mund të hahet me cystitis?
Rregulli i përgjithshëm për të kufizuar ushqim për të gjitha format e cystitis - përjashtojnë produkte që kontribuojnë për acarim të mureve të organit përflakur.
Tani konsideroni se ju nuk mund të hani në cystitis, në varësi të natyrës së tij:

 • Nëse cystitis është kronike, atëherë ju duhet të shmangin yndyrore dhe të lartë kalori ushqime, dhe plotësisht braktisin ushqim të konservuar, erëza e nxehtë dhe salcat, dhe ushqime të tymosur.

 • Në formën akute të kufizimeve cystitis më shumë: të heqë dorë nga alkooli, kripë më të mirë për të përjashtuar ose ushqime të kripura në sasi shumë të vogla. Çaj i fortë dhe kafe janë agresive të ndikimit të tyre në pije, kështu që ju duhet të përpiqen për të pirë ato në sasi të vogla. Ajo gjithashtu shtoi një ndalim mbi ushqime turshi dhe ato të bëra me shtimin e erëza të nxehtë. Tymosur gjithashtu ndaluar listë.


 • Kështu, tre ndalesat kryesore në dietë në cystitis akute dhe kronike;

 • Ju nuk mund të kripur;

 • Ju nuk mund të tymosur;

 • nuk mund të jenë të mprehta.


 • Braktisja e tyre mund të lehtësojë gjendjen e tyre, sepse përbërja urina në këtë rast nuk do të provokojnë acarim shtesë.
  Çfarë ushqime për të ngrënë për cystitis akute?
  Që ka ushqime që mund të përkeqësojnë gjendjen, pra ata që kontribuojnë për shërim.
  Kur tregohet dietë cystitis të lehta, të pasur në perime, fruta, produkte qumështi. Ato ndihmojnë trupin të përballuar me bakteret që e ka shkaktuar inflamacion, në mënyrë që të mund ta aktivizoni funksionin e veshkave dhe të pasuruar me vitamina.

  Përdorimi i lëngjeve duhet t'i jepet vëmendje të veçantë. Pacienti duhet të pini shumë ujë: të paktën 15 litra në ditë për bakteret që rrjedhin nga trupi shpejt.
  Nga mjetet juridike popullore për trajtimin e cystitis akute është përdorur edhe lëng boronicë. Ai përmban substanca që vrasin bakteret, por se ai ka vepruar me një efekt të dukshëm, ju duhet të pini të paktën 800 mg në ditë.
  Edhe dietë është e dobishme për të shtuar mjaltë, e cila ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit.
  Çfarë duhet të hani në cystitis kronike?
  Në këtë formë e sëmundjes ka shkallë të madhe, prek pothuajse të gjithë fshikëzës, indet e tij bymehet dhe ata mund të shfaqen ulcerat. Pra, thelbi i dietës në këtë rast - për të rritur numrin e produkteve diuretik dhe antimicrobial. Fruta shumë të dobishme të freskëta dhe perime, sidomos shalqi, pjepër, rrushi, asparagus, majdanoz, kungull, selino dhe dardha.

  Regjimi i pijshëm duhet të përputhet me ashpërsi të veçantë, të paktën 15 litra ujë në ditë. Nga pijet e rekomanduar për të pirë pije frutash dhe pije frutash.

  Si për të ngrënë gjatë cystitis: një menu shembull


  Edhe nëse sëmundja nuk është rënduar gjatë vitit ju duhet të ndiqni një dietë. Ne do të jetë duke ndjekur dietën e përafërt në cystitis:

 • Mëngjesi mund të përbëhet nga: drithëra me qumësht, pure perimesh, djathë të kripur, makarona dhe djathë. Sa për pije, ju mund të zgjidhni kos ose lëng.

 • Dreka përbëhet nga të parë dhe të dytë. Së pari, borscht, lakër, drithëra supë, borscht. Këto ushqime nuk duhet të jetë shumë i yndyrshëm dhe i kripur. Së dyti, drithëra, makarona, perime steamed dhe mish i zier, qofte steamed, peshk i zier. Sa për pije, ju mund të zgjidhni lëng, lëng apo pelte.

 • Darka: Pancakes, tavë djathë, rrotullon, sallatë "sallatë ruse".

 • Duke ndihmuar sëmundje luftën trupit me ndihmën e këtij dietë, ju mund të përshpejtojë në masë të madhe kohën e shërimit.