Akute cystitis - trajtim

Cystitis - një nga sëmundjet më të zakonshme urologjike në mesin e grave, e cila është shkaktuar nga inflamacion të fshikëzës.
Të dhënat statistikore tregojnë se sëmundja shpesh ndodh në periudhën e jetës aktive seksuale (20-40 vjet).
Cystitis akute mund të zhvillohet për shkak të karakteristikat strukturore të organeve urogjenitale, dështimi higjienën intime, infeksionet, ilaçe.

Simptomet e cystitis akute në gratë


Para se të filloni trajtimin e cystitis akute, e nevojshme për të kuptuar saktësisht se çfarë është me të vërtetë cystitis.

Për inflamacionit akut të fshikëzës karakterizohet nga tre simptomat e mëposhtme:

 • çrregullime të urinimit;

 • prania e qelizave të bardha të gjakut në urinë;

 • Prania e gjakut në urinë.


 • Si për të trajtuar cystitis akute?


  Qëllimi kryesor i trajtimit për cystitis akute është reduktuar në një simptome të shpejtë tërheqjes dhe parandalimin e kalimit në formën kronike të sëmundjes.
  Si për të kuruar cystitis se nuk kishte komplikime, e di se një mjek, kështu që nuk mbështeten në vetë-ilaçe pa marrë këshilla të përshtatshme profesionale dhe analiza.

  Shtyllë e trajtimit të cystitis akute është antibiotikët me origjinë bakteriale. Për ta bërë këtë, përdorni drogë veçantë antibacterial që kanë efekt vetëm në organet urinare. Këto përfshijnë fluoroquinolones, Monural, 5-NOK.
  Trajtimi Skema e cystitis akute gjithashtu ofron për terapi simptomatike përdorur analgesics, antispasmodics, sepse dhimbja e cystitis duket pikërisht për shkak spazmuvannya muskujve të lëmuar të fshikëzës.
  Për ta bërë këtë, të aplikojnë droga të tilla si papaverine, Drotaverine, Atropine.

  Veç kësaj, i rëndësishëm në trajtimin e inflamacionit akut të fshikëzës duhet:

 • I ngrohtë . Efekti i bërë fshikëzës ngrohja shishe të ngrohtë të nxehtë me ujë, fizioterapi ndryshme që promovojnë dhe lehtësojnë heqjen e sëmundjes spazma.

 • Pirja e tepruar . Gjatë cystitis akute duhet të pini shumë lëngje me qëllim kullimin toksina nga fshikëza. Ajo është e mirë për të pirë lëng thupër, lëng boronicë. Për lehtësimin e kruarje dhe të lehtësojë gjendjen e përgjithshme të marrjes së ujit të jo-gazuara mineral, sildenafil kalcium dhe magnez zgjidhje të sode buke.

 • Dietë . Deri në kohën e sëmundjes nuk duhet të përdorin erëza, kripë dhe alkoolit.


 • Si trajtimi mjetet juridike popullore e cystitis akute të shërbejë për një shumëllojshmëri të bimëve që kanë diuretik dhe uroseptichnu veprim (bearberry, horsetail, acaroj, mbajnë veshët, Wort Shën Gjonit, lule misri).