Si për të numëruar ciklin hënor

Përsëritura gjakderdhje nga mitra në gratë që kanë arritur pjekurinë, që quhet cikli hënor apo cikël menstruacioneve. Çdo grua dhe vajzë duhet të dinë se si për të marrë ciklin hënor, duke pasur parasysh karakteristikat e organizmit. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për shëndetin, por edhe ndihmon për të shmangur situata të vështirë.
Thelbi i ciklit menstrual
Gjatë ciklit në trupin e femrës është shndërruar një herë e vezës. Së pari ajo maturohet, dhe pastaj fillon të lëvizë në mitër nga tubat fallopiane. Nëse fertilizimi dhe shtatzënia nuk ndodh, trupi përpiqet për të hequr qafe e vezës dhe mukusit, e cila është e rrethuar. Gjatë kësaj faze të hënor mitrës Cikli i mukozës fillon refuzuar nga trupi dhe e sjell atë. Kontraktimet shkaktuar nga hormonet që shkaktojnë vasospasm. Kjo çon në faktin se muri i mukusit se trupi nuk është më e nevojshme, së bashku me gjak hequr jashtë.

Kohëzgjatja e ciklit hënor


Idealisht cikël korrespondon me ciklin mujore hënor, që është 28 ditë. Por ndonjëherë këto terma ndryshojnë. Po, ekziston një cikël mujor i abuzimit në vajzave për të përfunduar pubertetin. Një situatë e ngjashme mund të vërehet në periudhën pas lindjes para fillimit të menopauzës (55-60 vjet). Proceset fiziologjike të gjitha gratë të varet nga faza e ciklit, edhe disponimin tuaj. Aktiviteti më i lartë bie në fillim të sindromi premenstrual shënuar rënie gjatë të njëjtës periudhë. Kjo është e dukshme edhe nga jashtë: një ndryshim i temperaturës, ënjtje të gjirit, zgjerimin e gjëndrës tiroide, dështim të frymëmarrjes dhe hedhje në presionin e gjakut. Dhe akoma - nervozizëm të tepruar, ankthi dhe tearfulness.

Kalendari menstrual
Është e rëndësishme të dini se si për të përcaktuar ciklin mujor dhe monitoruar atë për të punuar, një datë ose një parti të ndodhë që të jetë kapur off roje. Aktuale kjo temë dhe gratë që janë duke planifikuar një fëmijë, pasi duke përdorur një kalendar menstrual mund të gjurmohen në ditët shumë kur konceptim është më e mundshme. Por ata që e mendoj edhe për një shtatzëni të mundshme nuk dëshiron që ai do të jetë në dispozicion, sepse kalendari janë ditët kur konceptim ka gjasa ose edhe teorikisht e pamundur.
Cikli llogaritet nga dita e parë, kur zgjedhja, dhe dita e parë e muajit pasardhës, dmth ditën e parë të muajit të ardhshëm - është fillimi i një cikli të ri. Për shembull, përzgjedhja ishin të parët të prillit, dhe herën tjetër 29 Pri. Kjo do të thotë se cikli juaj është 28 ditë.

Problemet dhe dështimet
Cikli i rregullt është një tregues i shëndetit të grave. Nëse cikli dështimi hënor mbahet ende, ai menjëherë bëhet e dukshme. Një grua duhet menjëherë të marrë çështjen te mjeku. Duhet të theksohet se devijimet e vogla - foto standarde dhe të plotë ju do të zhvillohet vetëm kur kalendari për të mbajtur ju të paktën gjashtë muaj.
Ndër arsyet për ciklin e parregullt menstruacioneve mund të jetë e zakone të këqija, dietë e varfër dhe stresi. Nëse ju pidkoryhuvaly jetese, problemi nuk është zgjidhur, është e nevojshme të konsultoheni me një gjinekolog. Vetëm një mjek mund të japë një përgjigje për pse cikli humbur hënor dhe si të shërohet. Nganjëherë shkaqet janë, tumoret serioze hypothalamic, sëmundjet e organeve të brendshme, diabeti, sëmundjet endokrine, patologji e gjëndra veshkave. Kjo është arsyeja pse vetëm një ekspert do të ju tregojnë se si për të rivendosur ciklin hënor dhe shkaqet e saj. Megjithatë, disa shkaqe të rregullohet lehtë, të tjerët kërkojnë një trajtim të gjatë dhe ndoshta të shtrenjta.

Truket Gratë
Natyra e natyrës, dhe nganjëherë në mënyrë të etur për të mos flasim linings të detit! Këtu ka një grua dhe të mendojnë rreth asaj se si për të lëvizur ciklin hënor, për të organizuar një pushim të mirë. Në qoftë se në të kaluarën ka pasur për të ngrënë paund e limon dhe majdanoz supë për të pirë, që nuk ka gjithmonë të japë rezultat, është e mundur për të lëvizur lak për disa ditë, duke marrë një skeme të caktuar kontraceptivëve oral. Por kjo metodë - një rast urgjent! Abuzimi mund të shkaktojë malfunctions serioze që do të sjellë shumë probleme.