Si për të ndaluar mujore

Satelitë mujore janë thelbësore çdo grua e moshës riprodhuese. Megjithatë, ka situata ku gratë duan të menstruacioneve periudhë përfundoi më herët se zakonisht. A mund ta ndalojë atë që kërcënon mujore dhe ndërhyrja në proceset natyrore të trupit, kemi të përshkruar në këtë artikull.

Ne duhet të ndalet menstruacione?


Menstruacioneve është një proces i natyrshëm në trupin e një gruaje dhe të ndërhyjë me atë pa një arsye të mirë nuk është i rekomanduar. Në këtë rast, një arsye e vlefshme është probleme shëndetësore.
Kohëzgjatja menstrual normal është 4-7 ditë. Ndonjëherë ajo është e bollshme dhe zgjat më shumë - kjo është një masë e rekursit për një specialist. Vetëm një mjek mund të përcaktojë shkakun e shkeljeve menjëherë do ta shkarkojë atë dhe thonë se sa kohë për të ndaluar me menstruacione.

Efektet e vetë-ndërhyrje në procesin natyror mund të jetë e trishtuar, madje edhe në varfëri. Fakti është se gjatë menstruacioneve është refuzimi i endometrium rreshtim mitrës. Nëse ky proces është i plotë ende mbetet pjesë e endometrium në mitër, duke shkaktuar zhvillimin e inflamacionit.

Si për të ndaluar mujore të gjatë dhe të rëndë?


Nëse mujore gjatë dhe të bollshme, menjëherë nuk ndalet nevojshme. Në këtë trajtim specialist mund të ndiqni këto rekomandime.


 • Kontraceptive oral. Pritja Pilula ndihmon normalizimin e ciklit. Gradualisht numri i rrjedhjes menstruale është reduktuar, dhe kohëzgjatja e reduktuar e tyre.

 • Jetese aktive. Ushtrim i moderuar, jeta e rregullt seksi është gjithashtu në gjendje për të reduktuar kohëzgjatjen e menstruacioneve dhe t'i bëjë ata më pak të bollshme.

 • Një dietë e shëndetshme të ekuilibruar. Në gratë, i ulur në një dietë të rreptë, hënor mund të shkojë më shumë se zakonisht.


 • Për të ndihmuar në këtë çështje mund të vijë mjete popullore. Unë duhet të shpjegojë se ndaluar hënor ata nuk do të ndihmojë. Ju vetëm mund të telefononi ata pak ditë më herët apo më vonë, ose më e pakta.

  Hithër
  Therës në përdoret mujore që nga kohët e lashta. Hithër supë duhet të pini gjatë menstruacioneve. Ai përgatitur bazuar në normën e 4 - 5 Art. lugë e barit të thatë deri në 05 litra ujë të nxehtë. Hithrat duhet të shtoni ujë, vlim për 5 minuta në një banjë me ujë dhe të lënë për gjysmë ore. Pi një gjysmë gotë me lëng mishi duhet para ngrënies tri herë në ditë.
  Stop ose hithër mujore, e diskutueshme, supë nga ajo mund të zvogëlojë vetëm sasinë e rrjedhjes menstruale.
  Mjaltë dhe majdanoz
  Nxitja fillimin e menstruacioneve për disa ditë para kohe mund mjaltë. Ajo duhet të hahet javë para kohës së parashikuar të menstruacioneve.

  Ka një të ngjashme majdanoz efekt supë. Për këtë qëllim, 40 gram të freskët, majdanoz finely copëtuar të derdh ujë të valë dhe mbush për tre orë. Merrni një gjysmë gotë me zierje para ngrënies tri herë në ditë. Pritjes supë për të filluar një javë para menstruacioneve. Si rezultat, ata kanë për të shkuar disa ditë më herët këtë kohë.
  Si për të ndaluar limon mujore?
  Në mesin e rekomandimeve për të ndaluar mjetet juridike popullore mujore, ju mund të gjeni këshilla për marrjen e limon. Në disa raste kjo mund të punojnë, por përdorin paraprakisht limoni, pak ditë para fillimit të pritshëm të menstruacioneve. Mujore kështu ndodhë në 1 - 3 ditë më vonë.

  Në fakt, kjo metodë nuk është e rekomanduar për përdorim si limon mund të shkaktojë probleme me traktin gastrointestinal. Kundërindikimet direkte janë sëmundje të tilla si gastrit, ulcerat, etj

  Si mund të ndaluar mujore të shpejtë?


  Ndalimi muaj në mungesë të indikacioneve mjekësore është e nevojshme, pavarësisht nga përvoja pozitive e miqve apo "recetave efektive" nga Interneti.
  Medikamente
  Në kërkim, periudhat ndaluar, duke përfshirë edhe shumë të rëndë, ju mund të gjeni një gamë të barnave (p.sh. vikasol, dytsynon, trynyksan). Shumica e tyre dhe, në të vërtetë, mund të ndalojë menstruacioneve në një kohë të shkurtër, por mos harrojmë për contraindications. Pasojë e marrë droga të tilla pa recetë mund të jetë e clots gjakut, dhe të tjerët.


  Kontraceptive oral
  Menstruacioneve mund të ndalojë gratë që marrin kontraceptive orale. Për të arritur këtë efekt, ata nuk e vënë një pushim në duke marrë pilula e kontrollit të lindjes. Mjekët kundër kësaj metode të ciklit të rregullimit, sepse ajo mund të çojë në dështimin hormonal, shëndetësore dhe afatgjata probleme të sëmurë me ciklin e rimëkëmbjes.