Si për të thirrur shtatzënisë mujore

Mungesa e menstruacioneve, rrit ndjeshmëri të gjirit, tensioni, dhe mund të tregojë helmim gjaku e hershme të shtatzënisë, ndonjëherë të padëshirueshme. Si shkak hënë gjatë shtatzënisë, si për të zgjidhur këtë çështje në shtëpi dhe më pak të dhimbshme, të përpiqen për të analizuar në këtë artikull.


Si provokojnë shtatzënisë mujore?
Në këtë situatë të ndërlikuar, shumica e tyre nuk preferojnë për të parë një mjek dhe abortin në kushte sterile mjekësore, dhe të përdorin barëra dhe droga të cilat ndihmojnë në shtatzëni shkaku shtëpi mujore.

Droga që shkaktojnë vonesa mujore
Gratë e kuptojnë se në qoftë se ju e quani një muaj, shtatzënia është ndërprerë, kështu që të përpiqet sa më shpejt të jetë e mundur, mbi counter ose tarifë e nevojshme për të zbatuar rekomandimet dashurin. Ky është një vendim i gabuar. Para se të përdorni barna që shkaktojnë muaj gjatë shtatzënisë duhet ende të konsultoheni me mjekun dhe me kujdes studimin udhëzimet. Në një situatë të tillë shpejt do të shpoj, duke shkaktuar shtatzëninë mujore. Në mënyrë tipike, kjo është përdorur Oxytocin ose progesterone drogë - medikamente që brenda 2-3 orësh kontribuojnë në kontraktimet e mitrës.


Ilaçe që shkaktojnë shtatzëninë mujore janë tableta të tilla si Postinor, jo-ovlon, norkolutom, Pulsatyll, mifepristone ose Mifehin. Gjithashtu mujore për shtatzënia e padëshiruar mund të shkaktojë duphaston dhe Utrozhestan.
Named droga më të rrezikshme, ata ndryshojnë hormonet e trupit të femrës dhe si rezultat jo vetëm që mund të ndërpresë një shtatzëni të padëshiruar, por edhe të çojë në menstruacioneve parregullt dhe probleme konceptues në të ardhmen. Pas përdorimit të këtyre skemës së drogës do të fillojë përafërsisht çdo muaj në ditën e tretë. Por ia vlen të përmendet se në mënyrë të pavarur të marrë medikamente të tilla nuk është e rekomanduar, jo vetëm për shkak të pasojave të mundshme në të ardhmen, por edhe për shkak të rrezikut të gjakderdhjes pas ndërprerjes të drogës.Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet mjeteve njerëzve të abortit, si dhe përdorimit të tyre, kryesisht në shtëpi. Gjëja më e rëndësishme - për të kuptuar se përdorimi i metodave të tilla, jo vetëm i paefektshëm, por edhe të rrezikshme për shëndetin.

Më të përdorura shpesh akuza:

  • Rrënja mashtrimi është konsideruar mjet shumë efektiv të abortit, pije e saj zierje jo më shumë se 50 gram në ditë. Apliko ajo të jetë e kujdesshme, në doza të mëdha, kjo mund të shkaktojë gjakderdhje.

  • Përdorimi i sasive të mëdha të kopër dhe majdanoz mund të shkaktojë menstruacioneve brenda dy deri tre ditë.

  • Mënyra më e zakonshme është mujore supë thirrje me gjethe gji, pini çaj si ajo duhet të jetë - një gjysmë gotë tri herë në ditë, tre pirja email në filxhan me ujë të valë.

  • Pranimi i acidit askorbik në sasi të mëdha, pasi të hahet mund të shkaktojë mujore, sidomos Vaskë nxehtë pas ndihmuar tabletë.


  • Në rastin e shtatzënisë së padëshiruar, ne rekomandojmë të mos përpiqen të shkaktojnë hënën vetëm. Më mirë të mos të rrezikojnë atë dhe të thërrisni një doktor për të hequr shtatzënisë. Nëse hëna nuk është vonuar për shkak të shtatzënisë, është e nevojshme për të përcaktuar shkakun e patologjisë dhe pësojne trajtim adekuat.    Çrregullim menstrual në mungesë të shtatzënisë
    Çrregullim menstrual në mungesë të shtatzanise mund të shkaktuara nga inflamacioni në vezoreve, kancerit të mitrës, proceseve inflamatore në organet e brendshme gjenitale. Menstruacioneve vonuar mund të jetë për shkak të problemeve endokrine, kështu që nëse testi është negativ, dhe hëna nuk do të fillojë, ju menjëherë duhet të vizitoni një endokrinolog dhe të kalojë provimet e nevojshme. Në mënyrë tipike, i emëruar nga ultrazërit të gjëndra mitrës, veshkave dhe tiroide, dhe të imazhit të trurit.