Çfarë nuk duhet të bëni në muajin

Disa ditë para periudhës së menstruacioneve për gratë më të karakterizuara nga ndjesi të pakëndshme. Kjo parehati fizike (dhimbje koke, duke tërhequr ndjesi në bark, lodhje, të qenët i përgjumur), dhe pakënaqësi të paarsyeshme ndaj të tjerëve, dhe nervozizëm. Ndryshimi hormonal bën një femër në mënyrë të dobët dhe të pambrojtur që unë dua të të marrë përparimin e masave të ndryshme parandaluese. Dhe kjo është e nevojshme për të gjetur se çfarë mund dhe nuk atë që nuk mund të bëhet në çdo muaj të dëmtojnë gjendjen e përgjithshme.
Aspekti fizik


 • Trupi i femrës gjatë menstruacioneve dobësuar për shkak të humbjes së gjakut. Çdo ushtrim provokojnë forcimin zgjedhje. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të kandidojë në çdo muaj, të lëkundur shtypin dhe madje edhe valle. Nëse ju shmangur aktivitet fizik gjatë kësaj periudhe nuk mund të, pastaj të përgatiten për atë që do të jetë në tualetin e nevojshme (tamponin, pads) me një shkallë më të lartë të përthithjes.

 • Shumë gra nuk e kuptoj pse ju nuk mund të notosh në muajin nëse tamponin zgjidhë të gjitha problemet estetike. Kur menstruacionet qafën e mitrës është pak i hapur, si organizma patogjene që janë të bollshme në ujë mund të lehtë të depërtojnë në vaginë. Kjo është arsyeja pse banje në dush dhe në çdo rezervuarët duhet të zëvendësohet nga një dush. Harm nga zemra vetëm nuk do, dhe pastërtia dhe ndjenja janë të garantuara.

 • As nuk duhet të vizitojnë saunat dhe banjat. Përveç problemeve me infeksion, ethe në këto institucione të rritur qarkullimin e gjakut, dhe kështu provokojnë një humbje të rëndë të gjakut. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të lahet në muaj, veçanërisht në qoftë se menstruacioneve është e shoqëruar zakonisht me sekrecione me bollëk.

 • Të njëjtën arsye mjekët dhe të shpjegojë se pse ju nuk mund të pini pije alkoolike gjatë menstruacioneve. Presionin e lartë të gjakut, shkaktuar nga alkooli, do të rezultojë në gjakderdhje të rëndësishme, dhe shëndetin e keq.

 • Përkundër faktit se sistemi riprodhues nuk është i lidhur drejtpërdrejt me traktin e tretjes, ekzistojnë disa ushqime që mund të shkaktojnë dhimbje, gjakderdhje, kapsllëk, vjellje dhe diarre. Pra, çfarë mund të hahet në muajin mos përkeqësojnë siklet? Kjo yndyror dhe ushqime pikante, mishi i kuq, vezë, qumësht, perime papërpunuar dhe çaj, kafe dhe pije të gazuara. Drithëra, peshk, mish pule, kamomil ose çaj nenexhik - dietë më të mirë gjatë menstruacioneve.

 • Sa për seks në ato ditë, ndalimi absolut jo. E vetmja gjë që ju duhet të marrin në konsideratë është rritur ndjeshmëria ndaj infeksioneve, sepse gjatë seksit gjatë menstruacioneve është më mirë të përdorni një prezervativ, edhe në qoftë se ju keni një partner të përhershëm.

 • Nëse hënor të jetë e nevojshme për të pranuar ilaçe, të jetë i sigurt për t'u konsultuar për këtë çështje me mjekun tuaj. Për shembull, aspirina referohet barnave që hedh lëng gjak, gjakderdhje është forcuar dhe rritur periudhë menstrual. Për të zvogëluar dhimbje, marrë acetaminophen apo ibuprofen. Edhe në ato ditë duhet të shtyhet çdo kirurgji, sepse gjaku mpikset gjatë Bad menstruacioneve që mund të çojë në gjakderdhje.

 • Nuk rekomandohet gjithashtu kryejnë Facials (heqjen, heqjen, perms, ngjyrosur flokët). Modifikuar në hormonet kohë lehtë mund të çojë në rezultate të papritura. Por miti se gjatë menstruacioneve nuk mund të qethur - me të vërtetë një mit.


 • Moral (Aspekti shpirtëror
  Shumë njerëz e dinë se hëna nuk mund të shkojnë në kishë, për të pagëzuar fëmijën, dhe pse - nuk e di. Feja - një pyetje e ndërlikuar, sepse e vërteta nuk mund të pretendojnë. Në të kaluarën, kur fjalët ndalimin e frekuentimit kishë "Gratë fëlliqur" u shfaq në Bibël, askush nuk të dyshuar në tualetin veçanta. Logjikisht, gratë nuk janë lejuar në tempull për arsye estetike. Por sot, ky proces fiziologjik është kontrolli mjaft dhe i matur për të tjerët për shkak se vizitorët mujore në tempull nuk është një pengesë.