Pse nuk ju duan për të ngrënë para menstruacioneve

Sindromi Premenstrual manifestohet në çdo grua ndryshe. Dikush vuan nga tërhequr dhimbje në bark të ulët, ndjenja e lodhur dhe i përgjumur. Disa të bëhet nervoz dhe i mbytur në lot. Ka gra (shumë prej tyre!), E cila para menstruacioneve rrit oreksin. Ato fjalë për fjalë dhe të figurshme sulmuar frigorifer dhe kuzhinë bufe në kërkim të ngrënshëm dhe nuk mund të ndalojë sulmet vetë Jora. Edhe ithtarët më të zjarrtë e dieta të humbni kontrollin dhe të përdorë hahet. Pastaj, disa ditë të seksit të drejtë në çdo mënyrë qortoj veten për dobësie, japin premtime jo për ta bërë këtë pa pushim në një muaj, të drejtuara në frigorifer. Pra, shumë gra janë të interesuar në atë që po ndodh në trupin e tyre në prag të ditëve "kritike". Le të kuptoj pse sulmet e urisë para menstruacioneve.

Gjëja Fiziologjia


Është e njohur se si trupi dhe mirëqenien e grave menaxhuar hormonet. Gjatë të gjitha fazave të ciklit menstrual, nivelet e disa hormoneve ul, dhe rrit tjetër dhe anasjelltas. Për shembull, në fazën e parë, kur estrogjenit rrit një grua ndihet mirë, lëkura e saj glows. Me fillimin e fazës së dytë të rënie nivelet e estrogjenit, duke rezultuar në përkeqësimin e humor, humor të keq dhe rritjen e oreksit para menstruacioneve. Kjo është për shkak të disa faktorëve.

Së pari, rrit nivelet e progesterone provokon prodhimin rritje të adrenalin dhe noradrenaline. Ata, nga ana tjetër, rritja e sekretimit të lëng stomakut. Ushqimi që merr në traktin digjestiv, është tretur në një periudhë të shkurtër. Dhe për shkak se gratë ndjehen zhor pabesueshme para menstruacioneve.
Së dyti, për shkak të mungesës së seksit femëror hormonet substancë që rregullon sheqerit në gjak - insulinë - prodhuar në sasi të vogla. Ndjeheni nevojën për sheqer, trupi ynë kompenson mungesën e çokollatë, ëmbëlsira, biskota dhe ëmbëlsira, që produktet që përmban karbohidratet. Kjo është arsyeja pse para menstruacioneve si ëmbëlsirat.

Së treti, shpjegim të paraqitjes para menstruacioneve Jora arsyeja pse nuk është një dëshirë për të ngrënë të gjitha ëmbëlsirat që janë para syve, nuk janë përgatitjet për një shtatzëni të mundshme. Niveli i progesteronit në gjak në fazën e dytë të ciklit të rritet, trupi sinjalizon akumulimin nevojën e ushqyesve, duke rezultuar në një oreks në rritje para menstruacioneve.

Menstruacioneve dhimbshme para urisë: si për të luftuar?


Sigurisht, duke e ditur se çfarë ju doni të hani para menstruacioneve, pa u pakësuar dëshirën për të ngrënë diçka të shijshme. Por jo të torturës veten aimlessly nëpërmjet kalorive keqardhjeje zhytur në periudhën premenstrual, të përpiqet të ndjekin disa rregulla:

1. rregullon argëtim. Sepse për shkak të ndryshimeve në nivelet e hormoneve në gratë zvogëlon humor, ata kërkojnë ngushëllim në ushqim. Në mënyrë për të reduktuar oreksin para menstruacioneve, emocione të rëndësishme pozitive që do të forcojnë hormonet e gëzim - endorphins - dhe larg nga ushqimi.
2. Nëse ju nuk mund të zotëruar urinë gjatë PMS, kur proceset metabolike të ngadalshëm, të përpiqen për të ngrënë ushqime kalori:

  • karbohidratet komplekse (drithëra, fruta, perime, makarona, bukë gruri);

  • (varieteteve të ulët-yndyrë e mish, peshk, djathë, kos dhe të reduktuar yndyrë, bishtajore) proteina.


  • 3. Është e rëndësishme për të kufizuar konsumin e yndyror, produktet e kripura dhe të tymosur (salcice, salcice, proshutë), ëmbëlsirat, sheqeri, pije të gazuara, alkoolit dhe kafe.
    Dhe në qoftë se ju doni shumë i ëmbël, trajtoj veten këto ditë tortë më të delikate ose më shumë copa çokollatë tuaj të preferuar. Kg nuk është shtuar, dhe humor pikërisht rritet!