Pse bark fryrë para menstruacioneve

Gratë e moshës riprodhuese që ka krijuar një cikël të rregullt menstrual mund eventualisht të festuar në bloating para menstruacioneve. Kjo bloating gjatë menstruacioneve, jo vetëm që nuk duket i kënaqshëm, por edhe një burim i mundshëm i dhimbjes ditë para menstruacioneve. Në këtë rast, është e arsyeshme që të pyesë se pse u rrit barkun para menstruacioneve.

Pse bark fryrë para menstruacioneve? • Para mujore rrit stomakut si rezultat i rritjes së prodhimit të progesterone nga organi, i cili synon të relaksoheni muskujt e butë: mitra e një gruaje bëhet edematous, të butë, të përgatitur për miratimin e mundshëm të një embrion në konceptim.

 • Edhe nën ndikimin e hormoneve në gratë, zakonisht para menstruacioneve vonuar lëngjeve në trup, mund të rritet në masën e gjymtyrëve, edemë e brendshëm të shënuar, duke përfshirë rritjen e barkut gjatë menstruacioneve. Pastaj ajo ndjehet si bark i saj është fryrë. Besohet se gjatë menstruacioneve të grave me pak ujë është excreted nga trupi, por pas bark hënor është madhësia e tyre zakonisht.

 • Ndodh që një grua sulked stomak, dhe nuk ka mujore. Kjo mund të jetë një nga shenjat e shtatzënisë. Në rast të një test pozitiv shtatzënisë sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek, sepse ajo mund të tregojë praninë e ton të mitrës, duke rezultuar në dështim mund të ndodhë.

 • Megjithatë, në qoftë se testi i shtatzënisë është negativ dhe stomak dhe të fryra me dhimbje të dukshme, kjo është një wake-up call dhe kërkon gjinekolog konsultimit.

 • Nëse stomaku është fryrë në mes të ciklit menstrual dhe ndjeu dhimbje, ajo mund të quhet dhimbje ovulimit që të ndodhë në gratë si rezultat i shpërthimit të fshikëz. Kjo bloating dhe dhimbje nuk është patologji dhe nuk kërkon ndërhyrje nga ana e stafit mjekësor. Megjithatë, për të shmangur kushtet e mundshme patologjike e mitrës dhe ultratinguj legenit është e nevojshme për të kryer hulumtime përveç vizituar mjekun.

 • Kur gruaja miomes mitrës mund të përjetojnë bloating, dhimbje, mungesa e menstruacioneve, ënjtje të gjithë trupin. Në këtë rast, nevojitet edhe ndihmë mjekësore për të shmangur zhvillimin e tumoreve.


 • Bloating para menstruacioneve është një shenjë e sindromi premenstrual një gruaje (PMS).
  Në ndryshimet fiziologjike që ndodhin në gratë gjatë fillimit të menstruacioneve, ajo mund të përjetojnë siklet psikologjik:

 • ndjenja shëmtuar për shkak të rritje të ulët të barkut;

 • shpesh shënuar humor të keq të shkaktuar nga ndikimi i hormoneve gjatë fillimit të menstruacioneve;

 • dobësi e përgjithshme, dobësi.


 • Çfarë ndodh nëse bark e një gruaje është fryrë para menstruacioneve?


  Së pari ju duhet për të identifikuar shkaqet bloating ditë para menstruacioneve. Nëse ky tipar fiziologjike të një organizmi, një shenjë e PMS, është e nevojshme për të korrigjuar një grua hahet dy javë para menstruacioneve, të zvogëlojë sasinë e karbohidrateve konsumuar ushqime tepër të kripura dhe të rritur proteinave. Gjithashtu duhet të përjashtohen nga dieta e fasule, lakër, gjithashtu ushqim të lartë kalori (miell dhe e ëmbël).

  Për të hequr qafe ënjtje dhe rrjedhimisht, të zvogëlojë bloating para menstruacioneve mund të përdorni mjetet juridike popullore: të TEAS diuretik me Kastrati, boronicë.
  Shumë gra para menstruacioneve bark është fryrë. Por çfarë është ajo saktësisht - një tipar i një organizmi apo gjendje patologjike e grave - mund të them vetëm gjinekologun pas sondazhit dhe të dhëna marrjen në rezultatet e diagnostikimit me ultratinguj.