Muaj të bollshme - çfarë duhet të bëjmë

Që adoleshencës, çdo vajzë është e menstruacioneve mujore, ose të ashtuquajturat "ditët kritike", kur trupi i gruas më të prekshme dhe të prirur për të infeksioneve. Prandaj, ajo duhet të jetë veçanërisht i vëmendshëm për higjienën gjymtimi gjenital dhe për të eleminuar ngarkesën e tepruar. Edhe në qoftë se një vajzë ndjehet mirë këto ditë, trupi ende nevojë për forca shtesë për t'u pastruar e tepërt "material".
Ndonjëherë gruaja vëren gjakderdhje të tepërt gjatë ciklit menstrual. Kjo shkelje e trupit të femrës quajtur mennorahyya. Le të shikojmë në shkaqet dhe shenjat e menstruacioneve të rënda dhe se si për të ndaluar një periudha shumë të rënda.

Gjakderdhje bollshëm gjatë menstruacioneve mund të shkaktojë arsyet e mëposhtme:

 • proceset patologjike në uterusit (fibroids, endometriosis, polipe) ose kancer;

 • mosfunksionim e gjëndrave endokrine, që është përgjegjës për gjakderdhje ekzistuese ndaluar;

 • dominimi në dietën e grave të bollshme në produktet e qumështit mujore, e cila ndihmon të prodhojë enzimat e mëlçisë që parandalojnë koagulimit të gjakut;

 • mangësi micronutrient përgjegjës për trombo (vitaminë C, K, kalcium, hekur);

 • çrregullime hormonale si pasojë e marrjes kontraceptivet hormonale para apo drogë;

 • një histori e abort apo aborti gratë.


 • Për të kuptuar se pse hëna janë të bollshme dhe çfarë duhet të bëjmë duhet të kryejë një analizë të plotë të egra dhe microflora ekzaminim të plotë nga një gjinekolog. Vetëm pasi të gjitha të dhënat mund të identifikuar shkakun e gjakderdhje të tepërt gjatë ditëve kritike.

  Shenjat e Monthly rëndë gjatë ditëve kritike


  Ka disa shenja me të cilën ai mund të dallojë rritje anormale në humbjen e gjakut gjatë menstruacioneve nga proceset e tjera që ndodhin në trupin e një gruaje:


 • sekrecione të pranishëm në mpiksjen e gjakut, të cilat nuk ekzistonin më parë;

 • grua ndihet pafuqi, dobësi, përgjumje, marramendje, shqetësim;

 • ndryshojë në oreks;

 • kohë të gjatë ciklit të (mbi 39 ditë), ose befas filloi me menstruacione mes të ciklit.


 • Më të rrezikshme janë muaj të shumta me mpiksjen dhe kërkojnë zgjedhjen individuale të metodave të trajtimit në bazë të dy të mjekësisë tradicionale dhe të pazakonta?

  Si për të ndaluar menstruacioneve të rënda?


  Nëse një vajzë ballafaqohet me mennorahyey, ka shumë mënyra për të ndihmuar të reduktuar sasinë e humbjes së gjakut. Këto metoda mund të përdoret deri në vizitën e mjekut, një vizitë në të cilën është e pashmangshme. Ka një numër të rregullave për të ndaluar gjakderdhje:


 • të zvogëlojë sasinë e aktivitetit fizik;

 • Konsumi kufi dozen e kafesë dhe pijeve alkoolike;

 • të anulojë marrjen e Vasodilators barnave, sepse ata mund të rrisin gjakderdhje. Megjithatë, para heqjes duhet të konsultoheni me një mjek;

 • të rritur sasinë e vitaminës C, acid folik dhe hekur, pasi ato ndihmojnë për të normalizuar procesin e qarkullimit;

 • zbatohen për bark të ulët shishe me ujë të ftohtë për një kohë të shkurtër (deri në 15 minuta);

 • duke përdorur teknika acupressure, duhet të jetë të paktën 30 herë në ditë për të kryer shtypur një gisht në hollows, e cila lidh buzën e sipërme me bazën e hundës;

 • kthehet në Aromatherapy;

 • të marrë një pilulë askorutin (në përbërjen e saj janë vitamina C dhe P).


 • Mjetet juridike popullore nën në muaj të rëndë


  Për të zvogëluar numrin e niveleve të dedikuara kombëtare, si një mjet për të bimëve të përdorura në mënyrë aktive në menstruacioneve të rënda:

 • çaj me raspberries dhe nenexhik të paktën 3 herë në ditë;

 • infuzion i stigmas misri që duhet të ndërmerren gjashtë herë në ditë për një lugë gjelle;

 • Kulpër infuzion i frutave duhet të konsumohen tre herë në ditë (një gotë me ujë të holluar me 2 teaspoons kulpër);

 • zierje të horsetail dhe çantë gra;

 • zierje e lë e qershi;

 • infuzion i acorns lisi.


 • Agjentët më të njohura Hemostatic qëndrojnë larg nga kamomil dhe hithër.
  Në ushqim mund të shtohet lëpjetë të freskëta apo të gatuar. Dhe flaxseed mund të zëvendësojë të gjitha racionin e ushqimit ditor, nëse ata zhytem në mbrëmje dhe të hani racione më të vogla.
  Është e rëndësishme që të afrohemi me kujdes në dietën tuaj dhe për të eleminuar një numër të madh të mishit dhe peshkut enët, djathë, vezë, ëmbëlsirat, lakër, produkte miell.

  Ju nuk mund të angazhohen në vetë-trajtim, gjakderdhje të tepërt nëse simptomet vazhdojnë për një kohë të gjatë. Të gjitha metodat e mësipërme për të ndaluar gjakderdhje është vetëm një masë e përkohshme. Vetëm një mjek mund të zgjidhni trajtimin optimal për reduktimin e dhimbjeve gjatë menstruacioneve dhe ulur sasinë e humbjes së gjakut në ciklin menstrual.