Neveri para menstruacioneve

Gjatë gjithë ciklit menstrual tek gratë ndryshon ndjenjat në trup. Për shembull, ajo mund të shihni se të sëmurë përpara saj menstruacioneve. Mund të vjellë para menstruacioneve?
Përzier të rënda dhe marramendje para menstruacioneve mund të jetë. Këto mund të jenë simptoma të sindromi premenstrual (PMS), e cila ndodh në gratë shpesh.

Pse sëmurë para menstruacioneve? • Përzier dhe mund të shkaktuar nga përmbajtja në rritje të serotonin në lëngun cerebrospinal. Një akumulim i madh i ujit në trup po ashtu kontribuon në siklet. Si rezultat i kësaj gruaja ndryshon presion intracranial, rezultati i të cilave nuk është vetëm të përzier, por edhe marramendje. Në raste të rënda, të vjella të jetë e mundur, lëkurë të zbehtë, rrit ankthin dhe madje edhe humbjen e vetëdijes.

 • Aktiviteti i rritur fizik (p.sh., stresi të zgjatur në palestër) kontribuon në vjellje. Gjatë trajnimit ka presion në të gjitha organet e brendshme të grave, mitra, zakonisht tilted pak mbrapa. Si rezultat i kësaj situate, ajo fasha shpinë kurrizore, e cila është shkaku i sëmundjes. Prandaj, ajo është e rekomanduar për të zvogëluar aktivitetin fizik në prag të fillimit të gjakderdhjes menstruale: nuk ngre peshat, të zvogëlojë ngarkesën në sport, ecni për distanca të shkurtra.

 • Në qoftë se një grua merr kontraceptivëve oral, ata ndryshojnë hormonet e grave, të rritur përmbajtjen e hormoneve në trup, duke rezultuar në të dhe aty retching. Çekuilibër hormonal shpesh është e shoqëruar jo vetëm të përzier, por edhe marramendje, vjellje, nervozizëm dhe djersitje e tepruar. Të gjitha këto simptoma janë në gjendje të japë një shumë të gruas shqetësim në jetën e përditshme.

 • Prania e stresit, stresi emocional gjithashtu kontribuon në paraqitjen e marramendje, vjellje dhe migrenë. Në këtë rast është e rëndësishme për të marrë pushimet gjatë ditës dhe të japin kokën time një pushim. Për shembull, meditimi mund të ndihmojë në uljen e stresit, jo vetëm në trup, por në mendje.


 • Si të merren me të përzier para menstruacioneve?


  Nëse vjellje para menstruacioneve sjell siklet të rënda, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj për këshilla si zgjedhjen optimale të drogës (p.sh. menalhyn) redukton manifestimet e refleks gag gjatë fillimit të menstruacioneve.
  Pa përdorur për të drogës, gruaja vetë mund të lehtësojë gjendjen e tij, rregullimin e dietë në ditët e pritjeve të menstruacioneve duhet të përjashtojë shumë yndyrë, erëza, ushqim kripur, duke preferuar salads lehta, mish pa dhjamë dhe enët, steamed. Gjithashtu mos harroni se ju duhet të pini të paktën dy litra lëng në ditë dhe të shpenzojnë më shumë kohë jashtë. Get mjaft gjumë i ndihmon gratë të shërohem, të pushojnë para ditës së re dhe për të reduktuar rrezikun e përzier dhe marramendje para menstruacioneve në një minimum.

  Mbani në mend se ndalohet pirja e duhanit dhe alkoolit gjithashtu ndihmon normalizimin e funksionimit të të gjitha organeve dhe sistemeve të trupit, duke shkaktuar gruaja do të ndjehen të gëzuar, aktive dhe e zuri gjumi.
  Këto metoda të parandalimit të përzier para menstruacioneve jo vetëm normalizimin e statusit të gruas, por edhe të ndihmojë për të forcuar vitalitetin e trupit, rritjen e imunitetit. Dhe aktiv, grua e shëndetshme pa siklet gjatë gjithë ditës, më i suksesshëm në jetë.