Mujore me mukozë

Rregullt mujor - është një tregues kryesor i shëndetit të gruas, trupi i të cilit është i gatshëm për funksionin riprodhues në të ardhmen ka aftësinë për të krijoj fëmijët.
Gjatë gjithë ciklit menstrual trupi i gruas përgatitet për një shtatzëni të mundshme. Në këtë rast, në qoftë se konceptimi nuk do të ndodhë, edukate terren dhe refuzuar mitra fillon gjakderdhje. Ky proces quhet menstruacioneve.

Pse janë mujore me mukozë?


Lëngun menstrual që ka një ngjyrë të errët të kuqe dhe përbëhet nga mukusit, i cili siguron qafën e mitrës gjatë gjithë ciklit menstrual, lengjet vaginale, i cili u shpërbë grimcat dhe qelizat endometrial, dhe gjak (nganjëherë në formë të mpiksjen). Mukusit sekretuar tservykalnыmy gjëndrat e qafës së mitrës, në periudha të ndryshme të ciklit të ketë qëndrueshmëri të ndryshme. Këto janë pengesa mukusit të depërtimit të spermës, dhe infeksioneve të ndryshme në mitër. Menjëherë para menstruacioneve mukusit nga kanalit të qafës së mitrës dhe hap rrugën e fluksit menstrual. Prandaj, në shumicën e rasteve në ndarjen mujore në formën e gjakut me mukusit të përfshira në kufirin e normale.

Megjithatë, ndonjëherë hëna me mukozë dhe përfshirja e mpiksjen e mëdha mund të tregojë praninë e polyps, cysts në vezore ose inflamacion i endometrium. Gjithashtu arsye po aq e rëndësishme për këto manifestime mund të jetë infeksion i traktit gjenital të origjinave të ndryshme. Kjo gjakderdhja është shumë më pak, ata kanë një erë të pakëndshme, shumë të holluar mukusit dhe clots, për shkak të asaj që bëhet rozë apo të lehta rozë. Përveç kësaj, çdo muaj përzier me mukozë të qarta - si një fenomen jonormal që duhet të shqetësojnë një grua dhe të kërkojnë për të konsultoheni me një specialist.

Shkakton mujore në formën e mukusit kafe


Ndonjëherë një grua menstruacioneve duke pritur mund të jetë i befasuar nga prania në të brendshme ngjyrë kafe bitum në vend të mujore. Fenomeni mund të kontribuojë për disa arsye, si natyra të këndshme dhe jo. Mukusit kafe gjatë menstruacioneve mund të jetë një shenjë e Endometrioza, ndërprerjeve hormonale ose inflamacion të mitrës. Shpesh ndarja e tillë mund të tregojë pozicionin "interesante" në femra. Por ndonjëherë, përveç shtatzëni normale, kjo mund të jetë një shenjë e shtatzënisë ektopike ose kërcënimit të ndërprerjes.