Menorrhagjia - ajo

Nuk është një kategori e grave që janë bërë ditët e aq kritike në kuptimin truest të fjalës. Përafërsisht 30% e gjysmës femërore të shoqërisë së moshës riprodhuese vuajnë menorrahyey.

Çfarë është ajo - menorrhagjia?Menorrhagjia - nuk është gjë tjetër veçse një gjendje simptom kryesor i të cilit është një humbje e madhe e gjakut gjatë menstruacioneve, nganjëherë tejkalon 90-100 ml Ky rregullsinë cikël është ruajtur, por gjakderdhje menstrual mund të shoqërohet me dhimbje barku, dobësi, shtetet poluobmorochnыmy, zhvillimin e anemisë, përkeqësimit të cilësisë së jetës së grave, reduktimi i kapacitetit. Vetëm para se simptomat përfshijnë menorrhagia - kohëzgjatjen e menstruacione më shumë se 7 ditë.

Menorrhagjia në gratë janë karakteri fillor dhe të mesëm. Në menorrhagia fillore menstruacione janë harlisur menjëherë pas shfaqjes së tyre. Mesëm zhvillohet pas viteve të cikleve menstruale normale.

Shkaqet e menorrhagia idiopatikeNë shumicën e rasteve, për të përcaktuar shkaqet dhe trajtimi i menorrhagia, duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim mjekësor. Para së gjithash, në bazë të rishikimit qafën e mitrës dhe vaginës, dhe me ultratinguj e pelvisit. Nëse anomalitë nuk janë zbuluar bërë një numër të testeve (hormonet e përcaktuara, analiza e endometrium, biopsi cervikale, hysteroscopy, si koagulimit dhe kimi të gjakut). Menorrhagjia nuk duhet lënë pa vëmendje: kjo është e mjaftueshme që një grua sjell shqetësim të madh, por gjithashtu mund të jetë një simptomë e sëmundjes së rëndë. Pra, çfarë janë shkaqet e menorrhagia:


 • çrregullime hormonale (veçanërisht të zakonshme në adoleshentët dhe në pacientët në moshë predklymaksnom);

 • sëmundjet gjinekologjike (fibroids mitrës, qafës së mitrës, polipe polip endometrial, mosfunksionim ovarian, endometrioza, etj);

 • sëmundjeve që lidhen me koagulimit të gjakut;

 • problemet tiroide;

 • pezmatimi i organeve legenit;

 • sëmundje të zemrës, të mëlçisë dhe veshkave;

 • Kanceri i mitrës dhe organet e tjera riprodhuese;

 • Përdorimi i pajisjes intrauterine si një mjet për të kontracepsionit;

 • lodhje, stres, rrit aktivitetin fizik.


 • Shkelja e mësipërme mund të shkaktojë jo vetëm menorrhagjia, por metrorrhagia. Vlen të përmendet dallimi në mes tyre, në krahasim me menorrhagia nëntokësore - është gjakderdhje që të bëjë asgjë me menstruacioneve ka dhe karakterizohet nga atsyklychnostyu saj.

  Trajtimi i menorrhagia  Trajtimi i menorrhagia zgjedhur varësisht nga shkaqet që kanë shkaktuar shkeljen e të dhënave. Në shumicën e rasteve, nuk mund ta bëjë pa kontraceptivëve hormonal, hemostatic dhe drogës anti-inflamator që janë të përshkruara nga mjeku individualisht. Për të rivendosur trupin pas humbja e madhe e gjakut përdoren përgatitjet hekuri. Është e rekomanduar për të zvogëluar aktivitetin fizik, të përpiqet të shmangë stresin, hani dhe të relaksoheni plotësisht.

  Gjithashtu, ka raste kur ilaçe, asnjë shpallje apo është jopraktike, atëherë mjekët praktikuar kirurgji.
  Shumë gra janë të trajtimit të mjeteve juridike popullore menorrhagjia njohur. Bimëve të ndryshme, ekstrakte është shumë i mirë për të menstruacioneve të rënda, ekstrakte pranga rutinë, Livadh barbarozë, kamomil, acaroj kanë pronat hemostatic dhe mund të përdoret si decoctions ose tampona. Megjithatë, nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar shkakun e çrregullimit. Nëse menorrhagia shkaktuara nga çrregullimet hormonale dhe proceset e tjera të rënda patologjike, ilaçeve tradicionale duhet të përdoret vetëm si një shtojcë për trajtim mjekësor ose kirurgjikale.