Faza Luteal - ajo

Shumë gra ëndërrojnë për t'u bërë nëna. Prandaj, është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e tyre, duke përfshirë edhe rregullsinë e ciklit menstrual, e cila është e ndarë në disa faza:

 • menstrual (gjakderdhje vetëm kur gjëndër pjekur shkon jashtë);

 • ovulimit (nën ndikimin e estradiolit gjëndër dominuese vazhdon rritjen e tij);

 • Luteal (gjëndër bëhet "trupi i verdhë, i cili fillon të prodhojë progesterone në rastin e ngjarjeve të fekondimit).


 • Faza Luteal e ciklit: çfarë është ajo?


  Faza Luteal (një tjetër emër - prohesteronovaya, faza Luteal) është periudha e ciklit menstrual nga ovulacionit për menstrual gjakderdhje.

  Në fazën Luteal është këputje e gjëndër. Qelizat fillojnë të grumbulluar pigment lyuteynovыy dhe lipide që ofrojnë hraafovomu vesicle ngjyrë të verdhë.
  Trupi Yellow fillon të prodhojë androgens, estrogjene dhe "hormon shtatzënisë", - progesterone. Kështu, mitra fillon përgatitjet për shtatzëni të mundshme. Nëse ka ndodhur fertilizimi, trupi i verdhë merr përsipër prodhimin e progesterone deri placenta zhvillohet deri në nivelin e kërkuar.
  Nëse fekondim ka ndodhur, korpus luteum ndalon bërjen e hormoneve. Nuk vjen gjakderdhje tjetër menstrual.

  Si për të llogaritur fazën Luteal?


  Ju mund të masë temperaturën përditshme basal në rektum. Kur ajo merr më lart 37 gradë, kjo do të thotë se ovulacioni ka ndodhur dhe atje fazën Luteal.
  Për të llogaritur fillimin e fazës Luteal vlen të theksohet ditën e parë të ciklit menstrual dhe të zbresë nga ajo 14 ditë. Megjithatë, llogaritje të tilla nuk janë shumë të sakta, pasi ovulacioni mund të ndodhë si zrushuvatysya dhe në ditën e 12 të ciklit menstrual (ciklin e plotë të 28 ditë) dhe 16 ditë, që është edhe normë. Diagnostifikimi me ultratinguj, matjen e temperaturës basal gjatë disa cikleve mund të përcaktojë numrin mesatar të ditëve në gratë para ovulacionit.

  Faza Sa kohë Luteal?


  Gjatësia mesatare Faza Luteal është 14 ditë. Në secilin rast individual kohëzgjatja e fazave mund të jetë 12 deri në 16 ditë. Kjo varet nga koha e operimit të korpus luteum dhe ndikimin e hormoneve femërore në organet riprodhuese të punës.
  Faza e gjatë Luteal mund të jetë në rast të shtatzënisë ose si rezultat i pranisë së Korpus luteum kist, e cila pas kohe mund të kalojë të tyre.

  LPD


  LPD: Shkaqet

  Shkelja e fazës Luteal është një shkak i zakonshëm i infertilitetit femëror. Nëse fazë është shumë e shkurtër, ajo mund të jetë për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • zhvillimi i mosfunksionim të sistemit hypothalamic-hipofizë për shkak të stresit, trauma, neyroynfektsyy;

 • një grua duke treguar shenja të hyperandrogenism veshkave, origjinës ovarian të përziera;

 • Përqendrimi i lartë i Hormoni ndikon në funksionimin e Gonadotropin hormone;

 • inflamacion i shtojca mitrës;

 • hiper - dhe hypothyroidism.


 • Simptomat ciklit LPD

  Nuk ka manifestime të jashtme të abuzimit fazës Luteal ka, me përjashtim të ciklit menstrual.
  LPD: Trajtimi
  Për të vlerësuar kohëzgjatjen e fazës Luteal e diagnozës tejzanor është e nevojshme për të përcaktuar kohën e ovulacionit, testi i gjakut për progesterone. Kryer në shtëpi matjen basal temperaturën e trupit Listat uninformative.
  Trajtimi kryesor që është treguar për mangësi Luteal faza - terapi hormon për të stimuluar ovulacionit

  (Mykrofolyn, Utrozhestan). Siç mund të përdoren metoda të tjera:

 • akupunkturë;

 • fizioterapi (phonophoresis yntravahynalnыy);

 • trajtim spa.


 • Pavarësisht seriozitetit të shkeljes së fazës Luteal dhe efektet e shkeljeve të terapisë hormonale në kombinim me metodat alternative të favorshme për të ofensivës suksesshëm të shtatzënisë në mbi gjysmën e rasteve.