Stomak tërheq, si para menstruacioneve

Dhimbje Drag në bark dhe bel të njohur çdo grua. Shpesh ata janë karakteristikë e ditët e para të menstruacioneve. Në ditët e mbetura të ciklit të grave të shëndetshme të ndjehen mirë. Megjithatë, duke tërhequr dhimbje si kur menstruacionet mund të shfaqet në çdo ditë të ciklit menstrual. Nëse kjo ndodh, ata bëhen një arsye për shqetësim për gratë. Pra e kuptojnë, arsye për shfaqjen e dhimbjes dhe kur kjo simptomë duhet të paraqitet profesionale.

Shkaqet e tërhequr dhimbje në gratë


Nëse stomaku i një gruaje tërheq dhe dhemb si në çdo muaj, por para menstruacioneve të prisni një kohë të gjatë, arsye për këtë mund të jetë:


 • shtatzënisë;

 • rreziku i gabim;

 • inflamacion;

 • infeksionit;

 • droga hormonale;

 • dështimi hormonal;

 • Dëmtimi mekanik;

 • marrëdhënie intensive seksuale;

 • apendiksit.


 • Barrë
  Për ditët e para të shtatzënisë karakterizohet nga një ndjenjë e sindromi premenstrual: bark të ulët mund të jetë e pikëlluar, dhe tërheq mbrapa si në periudhën. Gjithashtu, ju mund të përjetojnë nervozizëm, të përzier dhe ndjenja zemrat e fryrë.
  Në përgjithësi, të gjitha simptomat vërejtur gjatë javës, derisa veza e fekonduar në mitër është fikse. Ndonjëherë në këtë periudhë mund të duket diktim të vogël ngjyrë kafe se gratë mund edhe të ngatërrohet me fillimin e menstruacioneve.

  Si shtatzënia zhvillohet për shkak të shtrihen e muskujve të mitrës mund të ndodhin periodikisht tërhequr. Normalisht ata duhet të jenë të fortë dhe të zgjasë për më shumë se një javë.
  Dhimbja e dobët gjatë menstruacioneve karakteristikë e një shtatzëni ektopike, veçanërisht në qoftë zbrazëtirave ngushtuar tubave.
  Kërcënimi i abort
  Në fillim të shtatzënisë rrezik të lartë të abortit, veçanërisht në qoftë se gruaja nuk ka asnjë ide të pozitës së tyre. Në këtë rast një përpjekje të pasuksesshme për të fituar një vezë pikëmbështetje në mitër mund të rezultojë në menstruacioneve normale. Megjithatë, nëse shtatzënia është i njohur tashmë dhe dhimbje më të ulët barkut dhe të ulët mbrapa, si në muaj, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Shpesh dhimbja e tillë i jep rritje ton mitrës. Nëse ju injorojnë atë, rezultati i shtatzënisë mund të jenë të pafavorshme.

  Pezmatim
  Proceset inflamatore mund të shkaktojë dhimbje si para menstruacioneve. Ata janë shqiptuar dimly, shpesh, kjo dhimbje, duke tërhequr, dhemb, ndonjëherë japin në bel. Por kjo situatë është tipike vetëm për fazën fillestare të inflamacionit. Si sëmundje dhimbja intensifikuar.
  Cysts këmbët e pjesshme shtrembërim gjithashtu mund të prodhojë dhimbje të dobët. Kjo është për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut.
  Infeksion
  Dhimbje, të ngjashme me menstrual mund të shkaktojë infeksion i rrugëve urinare traktit dhe agjentë aktive sëmundje të transmetueshme seksualisht.

  Çrregullime hormonale
  Me bilancin e duhur e hormoneve që gratë nuk i përjetojnë siklet në çdo periudhë të ciklit menstrual. Nëse dhimbje më të ulët bark dhe mbrapa e një gruaje si në çdo muaj, arsyeja mund të jetë prostahladynы. Ky hormon, në zhvillimin e trupit më të madhe se, rrit uljen e muskujt e mitrës, duke e bërë këtë proces të dhimbshëm. Në një shkelje të tillë të dhimbjes duke tërhequr trupit shpesh shfaqen në fund të menstruacioneve.
  Shkaku i çekuilibër hormonal është rritur shpesh aktivitetin e gjëndrës tiroide. Në mënyrë tipike, ndërsa u bashkuar me simptoma të tjera të tilla si pagjumësia, ndryshimet në peshë dhe më shumë.

  Edhe bilanci i hormoneve mund të ndikojë agjentëve hormonal. Në këtë rast, duke u ankuar për simptoma duhet të konsultoheni me një mjek.
  Apendicit
  Pezmatimi i shtojcës mund të ndodhë edhe zvarritje dhimbje në bark, të ngjashme me fillimin e periudhës. Kjo është rezultat i vendndodhjes kompensuar të dhimbjes.

  Ne kemi nevojë për të parë një mjek për dhimbje në bark?


  Në praninë e trupi pazakontë tërhequr dhimbje të ngjashme me menstruale në asnjë nga periudhat e ciklit, është e nevojshme për të parë një specialist për të përcaktuar shkakun. Sidomos fundit nevojë për ndihmë, në qoftë se u bashkuan më shumë simptomat dhimbje. Dhe diagnoza dhe trajtimi në këtë rast është e nevojshme që të besojë specialist.