Etamzilat në muaj

Menstruacioneve rëndë - jo vetëm të detyruar shqetësim dhe cilësinë më të ulët të jetës, por edhe një kërcënim serioz për shëndetin e grave.
Gjakderdhja e madhe të minojë në mënyrë të konsiderueshme të trupit, duke çuar në një përkeqësim të përgjithshme në shëndetësi, imunitet të reduktuar dhe të performancës. Shkaktojnë edhe i dobët, marramendje, gulçim, palpitations.
Më hypermenorrhea (rënda dhe të zgjatur mujore) rezultojnë nga sëmundje të rënda, jo vetëm gjinekologjik:

 • Endometrioza;

 • fibroids mitrës;

 • çrregullimeve të koagulimit;

 • mosfunksionim tiroide dhe gjëndra veshkave;

 • tumoret dhe sëmundjet e hipotalamus;

 • Prania pajisje intrauterine;

 • inflamacion;

 • shtetet postoperative.


 • Në mënyrë tipike, një mjek diagnostikuar shkakun e saktë pas vlerësimit të plotë. Pastaj emërohet trajtimin e duhur që synon reduktimin e emisioneve dhe normalizimin e ciklit menstrual. Në shumicën e rasteve kryhen terapi të plotë mjekësore, të cilat duhet të përfshijnë agjentët Hemostatic.


  Një nga këto është Etamzilat - një mjet efektiv dhe të sigurt për të menstruacioneve të rënda, praktikohet nga shumë mjekë.

  Etamzilat - Indikacionet për përdorimin e


  Spektri i veprimit të kësaj droge është mjaft i madh, dhe forma të ndryshme të prodhimit të bëjë të mundur që të përdorin në situata të ndryshme. Kështu, treguesi për përdorim Etamzilata mund të jetë jo vetëm të shumta mujore, por dëme të tjera kapilar. Veprim Përgatitja synon të rrisë formimin e qelizave të trombociteve në palcën e eshtrave, normalizimi i viskozitetit të gjakut dhe forcimin e enëve të gjakut.

  Dozimi Etamzilata gjakderdhje


  Përditshme dhe një dozë e vetme e drogës për çdo pacient është zgjedhur në mënyrë individuale, në varësi të fuqisë dhe kohëzgjatjen e gjakderdhjes. Nëse rekomandime specifike se si dhe në çfarë sasi, për të marrë Etamzilat nuk ishte një mjek, udhëzim përdorimi. Me këtë skemë standarde shtrëngues të marrë 1-2 tableta 3-4 herë në ditë. Me një muaj shumë të rëndë në një kohë mund të marrë 3 tableta (750 mg) Etamzilata. Në rastet kur është e nevojshme për të ndaluar gjakderdhje urgjentisht, drogës është intramuskulare ose intravenoze. Rezultati do të jetë e dukshme brenda 10 minuta pas injektimit apo dalë.

  Me efikasitetin e saj të lartë dhe çmim të arsyeshëm Etamzilat përdoret jo vetëm për të ndaluar menstruacioneve. Mjekësi është përdorur edhe në Otolaryngology dhe oftalmologjisë praktikën në kirurgji, hemorragji e zorrëve dhe të mushkërive, stomatologji, urologjisë dhe degët e tjera të mjekësisë.

  Kundërindikimet dhe efektet anësore Etamzilata


  Në qoftë se ju ndiqni rekomandimet e mjekut apo udhëzime, dhe nuk e tejkalojnë përditshme lejueshme dhe një dozë të vetme të drogës, atëherë çdo efekte anësore duhet të lindin. Në raste shumë të rralla, pacientët pas marrjes Etamzilata vuri në dukje:


 • shurdhim në stomak;

 • marramendje dhe dhimbje koke;

 • urth;

 • uljen e presionit të gjakut.


 • Lidhur contraindications, atëherë ky i drogës duhet të braktiset gratë që vuajnë nga trombozë dhe të cilët janë duke marrë anticoagulants. Etamzilat kundërindikuar edhe në tremujorin e parë të shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.
  Duhet të theksohet se Etamzilat provuar përgjigje të mirë të grave që shpesh duan për të ndaluar periudha të rënda. Në sajë të veprimit farmakologjik të drogës jo vetëm përkohësisht të zgjidhur problemin, por edhe ndihmon në trajtimin e shkaqeve të gjakderdhjes.