Askorutin në muaj

Shumë gra vuajnë nga menstruacioneve, shumë e rëndë ose të zgjatur, të cilat sjellin siklet për shëndetin dhe jetën. Për të zgjidhur këtë problem, mjekët shpesh përshkruajnë të marrë në askorutin mujore.

Askorutin Aplikimi në gjinekologji


Komponentët kryesore të drogës është acid Askorbik (i njohur më mirë si vitaminë C) dhe rutin (vitaminë P). Nëse këto komponentët e drogës mori emrin e tij.
Askorutin Veprimi është për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė dhe brishtësinë e capillaries dhe forcojnë muret e enëve të gjakut. Gjithashtu, të drogës nxit rigjenerimin e indeve dhe rrit funksionet mbrojtëse të organizmit ndaj ekspozimeve të mjedisit dhe infeksionet.

Përdorimin e drogës për 3-4 javë në një rresht përmirëson ndjeshëm gjendjen e përgjithshme të femrave për shkak të faktit se askorutin redukton ndikimin e radikaleve të lira të prodhuara gjatë metabolizmit. Kjo është veçanërisht e vërtetë për gratë me çrregullime hormonale, të cilat prodhohen sasi të tepërta të radikaleve të lira që ndikojnë negativisht në punën e organeve të brendshme.
Falë pronat antioxidant e drogës përmirëson ndjeshëm shëndetin e përgjithshëm të grave në periudhën premenopausal.
Nga kjo rrjedh se treguar askorutin në sëmundjet që janë të shoqëruar nga të rritur pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut dhe capillaries në humbjen. Gjatë muajit treguar askorutin në ato raste kur është e nevojshme për të reduktuar kohëzgjatjen e tyre. Në përgjithësi, të drogës redukton gjakderdhje për 2-3 ditë. Kur askorutin rëndë mujore mund të zvogëlojë humbjen e gjakut pa ndërprerë shëndetin e përgjithshëm.

Në disa raste të përcaktuara askorutin për gjakderdhje mitrës përbëhet nga trajtimi simptomatike. Megjithatë mitrës gjakderdhje natyrën dalluar, ne rekomandojmë përdorimin e agjentëve më efektive Hemostatic, të tilla si dytsynon. Çdo gjakderdhje mitrës kërkon këshilla mjekësore.
Në shumicën e rasteve askorutin tolerohet favorshme nga pacientët, pasi ajo ka thithjen e mirë në traktin e tretjes, dhe një tepricë të produkteve metabolike dhe excreted plotësisht në urinë.

Askorutin doza gjatë menstruacioneve


Sipas udhëzimeve askorutin duhet të merren pas ngrënies, duke pirë shumë ujë. Nuk është e rekomanduar për të pirë pilula e ujit mineral askorutin sepse ajo redukton absorbimin e vitaminës C.
Doza ditore eshte 1-2 tableta 2-3 herë në ditë. Ju mund të filloni duke marrë drogë 2-3 ditë para menstruacioneve dhe të vazhdojë një tjetër 7-10 ditë. Dozimi dhe kohëzgjatja mund të rritet në përputhje me rekomandimet e mjekut individit.

Kundërindikimet askorutin


Përdorimi Pothuajse rastësishëm i drogës është i sigurt për shëndetin. Megjithatë, para se të aplikoni duhet të lexoni me kujdes contraindications që përfshijnë:


  • rritur ndjeshmëria ndaj përbërësve;

  • trombozë dhe thrombophlebitis;

  • urolithiasis dhe përdhes (depozitat kripë në nyje);

  • Tremujorin e parë të shtatzënisë;

  • diabeti dhe sëmundje të veshkave.


  • Tepër askorutin gjatë aplikimit mund kanë efekte anësore si presionit të lartë të gjakut, gur veshka, depresionit te sistemit nervor qendror. Në disa raste, reaksionet alergjike, mundshme cili ndërpritet në fund të medikamentit.
    Praktika jonë në përdorimin e drogës tregon se askorutin vërtetë ka deklaruar pronat dhe mund të ndihmojë gratë të "përballen" me menstruacioneve të gjatë ose të zgjatur. Drogës në masë të madhe mund të "lehtësuar" jetën gjatë udhëtimeve, udhëtime në det, dhe në rastet solemne. Gjëja kryesore është që të mos injorojë indikacionet dhe contraindications të drogës.