Infeksion kronik maja

Shumë gra të gjeni maja sëmundje të padëmshme që manifestohet nga koha në kohë. Është e njohur se bakteret maja jetojnë në trup pothuajse të gjithë - të rriturit dhe fëmijët. Bakteret mund të jetojnë me një njeri për vite me rradhë dhe nuk shkaktojnë ndonjë shqetësim. Por sapo ka ndonjë simptomat e mëllenjë, që do të thotë se sistemi imunitar ka dështuar. Hutim për këto simptoma mund të jetë shumë i kushtueshëm për një grua. Një nga pasojat e mundshme të candidiasis nuk shërohet vaginale (mëllenjë emrin shkencor) është zhvillimi i mëllenjë kronike.


Shkaqet e infeksioneve kronike maja janë: • duke shkaktuar një infeksion maja në fazat e hershme;

 • antibiotikët, në prani të simptomave të candidiasis;

 • Sëmundjet infektive dhe virale;

 • Përdorimi i kontraceptivëve hormonal për një kohë të gjatë;

 • sëmundjet që transmetohen seksualisht.


 • Dallimi kryesor në mes formën kronike e shitës qumështi i zakonshëm është një përsëritje mujore. Rifillimi mëllenjë ndodhin në sfondin e imunitetit të dobësuar në sëmundjet fungale.

  Simptomet e mëllenjë kronike


  Simptomet e simptomat kronike të infeksionit maja janë të ngjashme me forma konvencionale të sëmundjes. Kruajtje të rënda, djegie, të pakëndshme shkarkimit - dallimi është se këto simptoma kronike candidiasis janë shumë të ndritshme. Gjithashtu në infeksionet kronike maja mund të shkaktojë të çara dhe thatësi në zonën gjenitale.

  Trajtimi i infeksioneve kronike maja në gratë


  Infeksion kronik maja kërkon, trajtim kompetent zgjedhur siç duhet. Zgjidhja më e mirë është një vizitë në gjinekologu. Vetë candidiasis kronike mund të çojë në ri-shfaqjen e saj.

  Ka shumë mënyra për të trajtuar mëllenjë - tableta, ointments, krem, qirinj, douching. Në varësi të karakteristikave individuale të gruas, mjeku përshkruan trajtimin e duhur. Farmakologji modern ofron drogë për trajtimin e infeksioneve maja për çdo buxhet - prodhuesit vendas dhe të huaj. Themel të të gjitha këtyre barnave janë komponente veprim antifungal. Çmim të ulët dhe Flucostat ndryshme Diflucan - tableta dhe qirinj për të trajtuar mëllenjë.
  Trajtimet gjerë popullore për mëllenjë kronike. Për shkak të mosbesimit të drogës dhe një numër të madh të efekteve anësore, shumë gra preferojnë mjetet juridike popullore për mëllenjë. Mjekësisë tradicionale ofron trajtimin e maja kronike vetëm produkte natyrore, dhe si metodë kryesore e trajtimit është përdorur zakonisht ujitjes:


 • Trajtimi i sode kronike maja. 1 lugë gjelle sode buke, i hedh ujë të ngrohtë (1 litër) dhe spryntsyuvatysya 2 herë në ditë për 7-10 ditë (metoda e rekomanduar nga shumë mjekë);


 • Trajtimi i bimëve candidiasis. Një zgjidhje e shkëlqyer për mëllenjë kronike është lisi leh. Pronat e shërimit të drurit të lejojë përdorimin e një zierje e leh lisi për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve. Kamomil supë është përdorur për lehtësimin inflamacion.


 • Trajtim efektiv i infeksioneve kronike maja duhet të jetë i projektuar, jo vetëm të drogës, por dietë. Kufizojnë konsumin e ëmbëlsirat dhe ushqimet pikante do të përshpejtojë shërimin. Duhani dhe alkooli, nga ana tjetër, në mënyrë të konsiderueshme të ndërhyjnë me trajtim. Zhdukja e plotë e simptomave duhet të braktisin përdorimin e Rondelet salcë të përditshme dhe të brendshme sintetike.

  Higjienës personale dhe trajtimi kompetent do të shërohen shpejt dhe për të gjetur harmoni me trupin e tyre.