Çfarë mjekët këshillojnë në maja

Candidiasis - Është shumë e pakëndshme, kështu që trajtimi duhet të jetë aq i shpejtë dhe me efikasitet.


Pa dyshim, ju bie një takim me një mjek të mirë dhe ai do të përshkruajnë një trajtim që do t'ju ndihmojë. Por ajo gjithashtu ka nuanca e veta. Trajtimi Mjeku, natyrisht, të caktojë, por kjo nuk do të thotë që ju do të kalojë atë plotësisht. Sipas statistikave, shumica e grave të ndaluar trajtimin menjëherë pas zhdukjes së simptomave të pakëndshme.
Ju nuk mund të bëjë! Nëse simptomat zhduken, kjo nuk do të thotë se numri i kërpudhat kthehen në normale. Ndiqni trajtimin e propozuar nga fillimi në fund!


Por, çfarë tjetër mund të rekomandojë një mjek?

Këshilla të dobishme për mjekët


- Uthull për t'ju ndihmuar! Disa herë në muaj nuk douching zgjidhje uthull. Ajo krijon një mjedis të pafavorshëm për mbarështimin gjitha kërpudhat e famshme fatkeq. Për përzierje duhet përbërjen, holluar litër ujë të pastër dy lugë uthull. Përdorimi i zgjidhjeve të gatshme për douching mirë të mos përdorin sepse droga të tilla mund të shkatërrojë dhe bakteret e dobishme.


- Përdorni kos. Ka dy opsione:


1) Çdo ditë, hani kos natyral (jo më pak se 250 gram). Ai rikthen jo vetëm florën, por edhe shumë i dobishëm për organizmin si një e tërë.


2) Grease kos natës vaginë (për të rivendosur microflora). Vetëm produkti nuk duhet të përmbajnë sheqer dhe të jetë absolutisht e natyrshme.


- Hani ushqime të pasura me beta-carotene (p.sh., karrota, brokoli ose spinaq). Sipas studimeve, infeksion maja në gratë është shoqëruar me një rënie në sasinë e beta-carotene në vaginë. Prandaj, disa ekspertë gjithashtu besojnë se përdorimi i këtyre produkteve mund të përdoret si një lloj parandalimit. Gjithashtu të pasura në kajsi beta-carotene dhe portokall.


- Veshin vetëm pambuk. Kërpudhat shumëfishon shpejt në mjedise me lagështi, e cila në këtë ngrohjes. Për të shmangur këtë, veshin linens lirë pambuku dhe veshje. Triko të vini me një insert të veçantë të bërë nga pambuku.


- Disa mjekët këshillojnë prypudryvat miell misri ijë. Kjo është bërë në mënyrë që të ijë ishte e thatë.


- Shko në për sport, por jo në rroba të ngushta. Si rroba të tilla ju nuk sigurojnë nivelin e nevojshëm të ventilimit dhe djerse ju do të jetë më e fortë se zakonisht. Për shembull, të shkojnë për një goditje e lehtë të mirë në pantallona të shkurtra. Sportive duhet të jenë të lirë nga gërshetim.


- Rroba banje. Mos harroni, mjedisin më të mirë në të cilën shumohet kërpudhat? Kjo është e drejtë - në të lagësht dhe të ngrohtë. Pra, nëse ju shkoni në plazh, pishinë apo diku tjetër, atëherë sillni ndryshore tuaj rroba banje (pereodyahaytes kur rroba banje parë lagësht). Ose menjëherë pas vykupayetesya, pereodyahaytes në rroba të thatë. Nuk ka nevojë për t'u ulur në lagësht.


- Nëse ju keni të sheqerit të lartë të gjakut, nuk abuzojnë ëmbël. Ajo ka qenë prej kohësh vërtetuar se gratë me diabet yyazytsirnist mbarështimin tepruar të rritet kërpudhat.