A mund të pini alkool ndërsa mëllenjë

 


Candida - kjo është kërpudhat që jeton përgjithmonë në trup dhe kryen funksionin e vet specifik. Rezultat i veprimit të tij aktive është mëllenjë, e cila është konsideruar e pakëndshme, dhe jo sëmundja më e rrezikshme. Për të reduktuar reinfection yyazytsirnist pacientit mundësisht të ndjekin një dietë të veçantë për mëllenjë.


Cilat ushqime nuk mund të hahet në maja

Jo të gjithë e di se kërpudhat Candida pëlqen gjithë ëmbël, kështu që çdo ushqim të ëmbël në dietën e pacientit duhet të përjashtohet për shkak se ata menjëherë të krijojë një mjedis shumë të favorshëm për riprodhimin e kërpudhave. Prandaj është e dëshirueshme për të kufizuar konsumin e sheqerit, ushqime me sheqer, muffins, mjaltë dhe pjekje. Një tjetër promovon kërpudhat Candida shumëllojshmëri të pijeve alkoolike dhe uthull, kështu që ata duhet të jenë të përjashtuar nga dietë.


Përveç kësaj, pacienti duhet të marrë më pak majonezë, ketchup, salcë soje, pasi ato janë në përbërjen përmban uthull. Një tjetër padëshirueshme kërpudha të hahet shumë yndyrore ushqime, ushqim maja, sodas, Sharp dhe ushqimet pikante, karamele, akullore dhe çokollatë. Si mund të pacienti duhet të hani produkte ushqimore më pak i tymosur, konservuar dhe turshi. Plotësisht dietë duhet të përjashtojë çdo pije alkoolike, R3r3r377. çaj dhe kafe. Kur trajtimin e pacientit mëllenjë nuk duhet të hani: majonezë, sheqer, alkool, Çdo produktet e qumështit, kos, kos të gjallë dhe e natyrshme, si dhe të zvogëlojë sasinë e gjalpë në dietë. Është e pamundur në trajtimin e mëllenjë mund të hani mustardë, ketchup.


Çfarë ushqime mund të hahen në maja

Dietë gjatë mëllenjë duhet të jetë gjithmonë i freskët i pranishëm dhe perime steamed, peshk, pule, fruta jo shumë të ëmbël, produkte ushqimore dhe bishtajore. Një limon dhe Kastrati mund të ulur sasinë e kërpudhat në pacientit, është e rëndësishme për të ngrënë këto ushqime, por në sasi të vogla.
Dhe mjedisi i pafavorshëm për kërpudhave Candida riprodhim krijon lëng karrote dhe alga deti.


Gjatë trajtimit të mëllenjë dhe pas shërimit të dietës njerëzore duhet të jenë të pranishëm kanellë, karafil dhe fletë gji, hudhër dhe veçanërisht e dëshirueshme që të përdorin këto produkte gjatë acarimit. Përveç kësaj, maja kanë decoctions mirë efektin e tërfili, kamomil, jonxhë që mund të jetë i dehur, si një çaj. Shpesh mëllenjë shfaqet pas dridhura, shërohet nga një të ftohtë, dhe pas përdorimit afatgjatë të antibiotikëve. Si rezultat i kësaj, prania në trupin e limon dhe hudhër nuk mund të çlirojë trupin nga kërpudhave të pakëndshme, por edhe forcon tërë trupin, dhe do të jetë një e përkryer për një sërë parandalimin e ftohjet.


Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se Candida kërpudhat nuk e pëlqen perime të tilla si panxhar, brokoli, lakër brukseli, karrota, prej trangujve, kopër, majdanoz dhe perime - kumbulla, mollë. Ju nuk mund të kufizojë veten në dietën e maja në ushqime të tilla si mëlçi zier, kos, vezë, ushqim deti, vaj flaxseed dhe ulliri, farat e susamit dhe farat e kungullit. Në sasi të mëdha mund të hanë boronicë, Kastrati, blueberries dhe buckthorn. Një pije është e dëshirueshme për të diversifikuar çaj me fruta të malit hirit, murriz, të egra u rrit, herbs të thata rigon, seri, rrënjë rodhe, me rrush pa fara e zezë, të cilat janë shumë të dobishme në candidiasis, dhe japin efekt në çdo fazë të sëmundjes.


Çfarë duhet të shikoni për

Ajo duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për faktin se shumë shpesh ndodh që maja është një simptomë e fshehur e diabetit dhe në këtë rast, ju keni për të përfunduar shqyrtimin e profesionistëve të kualifikuar. Pas kalimit trajtimin e mëllenjë duhet të jetë qasje veçanërisht të kujdesshëm për të ushqyerit dhe dietë për të reduktuar konsumin e tyre të ushqimeve të ëmbla, sheqer dhe çdo ushqime që përmbajnë sasi të lartë të sheqerit, kjo reçeli, mjalta, ëmbëlsira, pasta dhe të tjerët. Mos e dëshirueshme për trupin përdorin ato produkte, të cilat përfshijnë një numër të madh të aditivëve kimike.

Në zyyazykay dhe në verë në trupin e çdo personi ka një mungesë e fruta të freskëta dhe perime, ajo është e rekomanduar për të marrë ndonjë përgatitjet multivitamin. Përveç kësaj, ju mund të pini infusions e delli, Calendula, kamomil, eukalipt, yarrow dhe urtë.
Në mënyrë për të rivendosur plotësisht mjekun microflora mund të përshkruajnë probiotics të ndryshme.


Mos harroni se dietë në trajtimin e mëllenjë është shumë e rëndësishme, sepse ajo do të ndihmojë një person shumë më të shpejtë për të hequr qafe këtë sëmundje të pakëndshme. Siç e dini, vetëm disa lloje të drogës nuk mund plotësisht të shpëtoj nga kërpudhat Candida. Për shkak se këto kërpudhave mund të ruhen në epiteli larmishëm dhe nuk do të jetë në mënyrë të sigurtë të riprodhuar. Së shpejti kërpudhat përsëri shkaktojnë sëmundje. Megjithatë, në qoftë se pacienti është të ushqyerit e duhur dhe funksionimin e duhur të zorrët, kërpudhave nuk mund të shumohen në mënyrë të shpejtë dhe ajo do të të japë një mundësi e madhe për shërim. Kjo dietë vendosur vetëm për të përmirësuar microflora zorrëve dhe të shtypur rritjen e kërpudhave.