Fluconazole në maja

Mëllenjë (candidiasis vaginale) - është sëmundjet më të shpeshta të traktit gjenital femëror. Candida albicans - një kërpudhat që në 85% të rasteve është një patogjen, në gjendje shumë të mirë "live" në trup, që është, ajo është patogjene të kushtëzuara. Kjo do të thotë se në kushte të favorshme (mungesa e stresit, hipotermi), dhe në mungesë të faktorëve të shkaktuar, nuk ka gjini shpifjeve kërpudhave Candida. Por, kur trupi është i dobësuar, ose flora normale vaginale është ndërprerë, ka curdled shkarkimit të pakëndshme, kruarje dhe skuqje që kërkojnë trajtim.

Shpesh, kur gjinekologë maja e përcaktuar në flukonazolin drogës. Le të njiheni më afër me këtë mjetet e përdorura gjerësisht e candidiasis.

Ilaç për infeksionet maja Fluconazole


Fluconazole është shumë mirë ndaj infeksioneve provokuar nga fungi e gjini Candida, të cilat janë agjentë dëshirore e mëllenjë. Veprimi i saj është në kundërshtim me integritetin e kërpudhat membrana, duke ndikuar negativisht në proceset e saj të jetës. Rezultati përfundimtar që pritet të marrjes flukonazolin - një shkatërrimi i mëllenjë.


Trajtimi Fluconazole e mëllenjë


Është e rëndësishme të dini se para se të filloni duke përdorur mjetet juridike Fluconazole mëllenjë duhet të konsultoheni me një mjek. Ju mund të filloni duke marrë drogë, derisa rezultatet e pash, në rastet kur simptomat janë të zbuluara. Kjo është arsyeja pse shumë gra e zakonit, në shenjë e parë e sëmundjes në një nxitim për të blerë tableta flukonazolin maja. Në shumë raste, mëllenjë nuk është më e gjatë grua e shqetësuar. Por ka një tjetër skenar - kur jep candidiasis rikthim. Arsyeja për këtë mund të jetë diabeti fillim, sëmundje asimptomatike seksualisht të transmetueshme, kujdes të pahijshme e organeve të jashtme seksuale dhe ulur imunitetin.

Një tjetër arsye mund të jetë rezistenca (varësisë) kërpudhave të drogës. Në hapësirën post-sovjetike, ky është një problem mjaft i zakonshëm. Ajo është shkaktuar nga fakti se tableta Fluconazole apo qirinj mund të jenë lirisht mbi banak, edhe pa recetë nga mjeku.

Si të aplikoni në mëllenjë Fluconazole?


Ka forma të ndryshme të lirimit të Fluconazole drogës, por në praktikë shpesh përdoret kapsula, tableta dhe qirinj.

  • kur mugth fluconazole duhet të marrë 2 herë (një kapsulë në një dozë prej 150 mg) në intervale prej 3 ditëve. Pas marrjes duhet të pini një gotë me ujë të thjeshtë;

  • dita e parë e pilula të trajtimit, ju filloni duke përdorur qirinj. Në varësi të rastit, qirinj duhet të përdorin 5 7 ose 10 ditë. Ata janë futur sa thellë sa të jetë e mundur në vaginë, në kohën e gjumit pas vishen në mbrëmje;

  • mundësisht krem ​​vulvë natë lyej flukonazolin. Kjo do të sigurojë një trajtim të plotë të mëllenjë.

  • rekomanduar gjatë kësaj periudhe të larë me ujë me sode (një lugë çaji sode pjekje në 200 ml ujë të ngrohtë);

  • partneri juaj duhet gjithashtu të marrin 2 doza të Fluconazole në 3 ditë dhe lyej glans krem ​​penis;

  • të përmbahen gjatë trajtimit të marrëdhënieve intime.


  • Nëse keni përfunduar kursin e trajtimit, dhe simptomat u zhduk ose u shfaq në disa ditë - ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Mund të kërkohet analizave dhe studimeve të përsëritura për të përcaktuar shkakun e mëllenjë korrente.
    Gjithashtu, në qoftë se i pari duke marrë flukonazolin drogës që tregohet në skuqje të tij, dhimbje barku, vjellje, dhimbje koke, marramendje - kontaktoni mjekun tuaj. Ju mund të keni ndjeshmëri individuale të Fluconazole dhe mëllenjë duhet të përdoret me grupe të tjera të drogës.