Douching me maja

Shumica e grave janë të njohur me mëllenjë - sëmundjet e vaginës shkaktuar nga kërpudhave maja Candida, të cilat i përkasin të mikroorganizmave oportune. Kjo do të thotë se fungus është pjesë e microflora i traktit gjenitale. Dhe pamja e faktorëve të provokuar (imunitetit reduktuar, Partnerët reja seksuale, infeksionet, etj), ata fillojnë të shumohen fort dhe një grua që vuajnë nga një pllakë të bardhë, kruarje dhe djegie ndjesi në buzë gjenitale. Për të trajtuar gjinekologët maja zakonisht përshkruajnë agjentët antifungal (qirinj, tableta, ointments). Ndonjëherë mjeku përshkruan dhe douching.


Si mund douching me mëllenjë?


Duhet të theksohet se jo të gjitha gratë e di se si për të spryntsyuvatysya. Ujitja Procedura e thirrjes, në të cilën Lavage vaginale agjentët e caktuar. Shërbejnë tij, zakonisht një herë ose dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje para gjumit. Për ujitje duhet të blihen në shiringë farmacisë - ventilator. Para se të aplikoni pjesën e gomës është pjekur dhe të trajtohen me alkool plastike mjekësore. Kur zgjidhja është gati për procedurën, ajo duhet të shënojë në shiringë. Përshtatshme të kryer në douching dush: një grua duhet të shtrihen në pjesën e poshtme të saj në anën e pasme, gjunjë dhe të holluar për të vënë këmbët në buzë. Përmes një fund dardhe të vaginës duhet ngadalë prezantoj lëngshme terapeutik dhe rrjep për 10-20 minuta.

Kryen procedurën mund të përshkruhen vetëm nga një mjek si trajtim për abuzim të tillë mund të çojë në kullimin microflora shëndetshëm vaginale, e cila nga ana provokon colpites dhe forcimin e mëllenjë.

Çfarë spryntsyuvatysya me mëllenjë?


Për të kryer këtë procedurë zakonisht përdorin zgjidhje antiseptik dhe decoctions e bimëve.

 • Më të zakonshme douching variant - douching është sode, e cila 0.5 litra ujë të ngrohtë zier është marrë 1 lugë çaji sode pjekje dhe llokoçis tërësisht.

 • Mjaft shpesh të përshkruara për chlorhexidine mëllenjë douching në kombinim me infeksion bakterial. Sam drogës nuk duhet të jetë i holluar, ajo e prodhuar tashmë në një zgjidhje të gatshme.

 • Mjaft popullor është douching me Permanganat kalium mëllenjë, dhe ka dy komente pozitive dhe negative. Disa gjinekologë besojnë edhe një zgjidhje të dobët të perhamanata kaliumi dëmshme për mukozën vaginale dhe microflora saj. Për të përgatitur zgjidhjen në 200 ml ujë të vluar është e nevojshme për të shpërndarë një Kristal pak të Permanganat kalium.

 • Për douching me peroksid hidrogjeni në maja 05 litra ujë të zier edukuar 1 rr. l. substancë. Kjo zgjidhje ndihmon për të rivendosur mjedisin në traktin gjenital.

 • Douching acid borik në maja e një lugë çaji të drogës duhet të jetë i holluar në një litër ujë të ngrohtë zier. Kryerja e procedurës duhet kujdes për të mos djegur Mukoza vaginale.

 • Me kruarje të fortë dhe ujitje të bollshme me sekrecione shtyjnë mënjanë ndihmon furatsillina me mëllenjë. Për zgjidhje duhet të shpërbëhet në një pintë ujë 5 tableta. A nuk e shpenzojnë më shumë se 4 procedurave të njëpasnjëshme.

 • Shumë rekomandojmë douching me supë kumak maja që nuk të kuruar sëmundje, por ndihmon në lehtësimin inflamacion dhe acarim të membranave mukoze të prekura. Të përgatisë atë si vijon: 1 tbsp. l. inflorescences thatë me ujë të zier dhe të insistojnë brenda një ore.

 • Douching me uthull, maja ndihmon të rivendosur nivelin natyror pH e vaginës, duke zvogëluar zhvillimin e kërpudhave. Një litër ujë duhet të jetë përzier me 2 tbsp. l. ose uthull molle konvencionale.

 • Kur spryntsevanym chlorophyllipt në maja janë 1% zgjidhje alkool dhe shpërndajë një lugë gjelle e saj në 500 ml ujë të valë. Procedura duhet të kryhet gjatë javës gjatë natës. Të jenë të kujdesshëm, sepse chlorophyllipt mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

 • Zgjedhja douching me lisi leh maja supë për procedurat e përgatitur si më poshtë: 2 tbsp. l. leh, derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush për gjysmë ore në një banjë me ujë. Rezulton të lëngshme duhet të thahet dhe për të sjellë ujë të zier në një volum prej 1 litër.


 • A nuk e besojnë douching trajtim kryesor i mëllenjë. Procedura vetëm përmirëson shëndetin e grave me infeksionet maja, redukton kruarje dhe ënjtje.