Simptomet e infeksionit maja në gratë

Mëllenjë - një problem pothuajse çdo grua, simptomat e saj të njohur me siguri mund të çdo grua gjithashtu të jetë individuale, në varësi të strukturës së lëkurës, mukozës, dhe vepron si një sëmundje provokator, e cila ishte edhe për shkak të një infeksion maja në gratë. Është e rëndësishme të dini se cila formë e humbjes mund të keni një infeksion maja dhe si t'i trajtojnë ato. Koha kryesore për të filluar trajtimin dhe kërkoni këshilla mjekësore. Për të kaluar të gjitha testet e nevojshme për të mos kandiduar sëmundje.


Format mëllenjë në gratë

1. Sipërfaqja. Sëmundja mund të ndodhë në të gjitha membranat mukusit - gjenitale gojë, edhe në lëkurë dhe thonjtë.


2. Vistselyarnaya. Fillon sëmundje do të përhapet në të gjithë trupin. Ajo prek organet e brendshme.


 

Atipike 3. Mëllenjë mund të shprehet sëmundje krejtësisht të ndryshme infektive.


4. kronike. Mëllenjë me kalimin e kohës gjithmonë duket. Ajo nuk mund të shërohet plotësisht, ajo vazhdon edhe pas një trajtim të plotë dhe serioz antifungal.


Specie sipërfaqja e mëllenjë në gratë

1. Candidiasis i lëkurës që ndodh në sipërfaqe. Kjo mund të ndodhë në ato zona që janë vazhdimisht ndikojnë në temperaturë të lartë dhe lagështia.


2. Infeksioni maja mukotike ndodh kur në rënie nivelin e imunitetit. Ky lloj fillon të infektojnë mukozën e organeve të tretjes dhe plotësisht cënon funksionin e tyre.


3. urogjenital mëllenjë, procesi i zhvillimit të mukozës së organeve gjenitale. Simptomat e para janë kruarje të rënda në perineum, të cilat mund të shpejt të dalë dhe të largohem shpejt.


Çfarë përcakton simptomat e infeksionit maja në gratë?

Në femra organet gjenitale shumë mbaresa nervore, kështu që fillon të shfaqet kruarje dhe acarim. Pastaj vaginë një pllakë të bardhë, dhe mund të ketë përzgjedhje logjike tvorozhystoy, të cilat janë të bardhë dhe gri. Por jo të gjithë pacientët mund të përjetojnë shkarkesë. Por në qoftë se ka një nevojë urgjente është kruhet për të filluar trajtimin është gjithashtu shumë e rëndësishme për të monitoruar higjienës.


Shpesh procesi është i infektuar në natyrë, ajo fillon të vendosen në epitelin e sipërme në infeksion vaginë, maja mund të zgjasë një kohë të gjatë. Pse ndodh kjo? Imuniteti mund të përballojë gjatë depërtimit të kërpudhat në inde të thellë, por jo tërësisht i saj mund të hiqet. Ky proces përfundon apo shërim, apo shtrëngimi i sëmundjes në femra.


Kursi klinik i mëllenjë në gratë

Mëllenjë sëmundje seksualisht të transmetueshme në gratë është vërejtur më shpesh se meshkujt. Mëllenjë mund të shoqërojnë infeksione të tilla - Trichomoniasis, gardnerellez etj Gjinekologët thonë se mëllenjë shfaqet vetëm nëse microflora thyer në vaginë, zakonisht ju do të vini re sëmundjen kur një grua fillon të marrë antibiotikë.


Karakteristikat kryesore të mëllenjë në gratë

Kur maja kolpyte mbulon vaginë seksuale vulvë, ajo është e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme:


1. Shfaqja e shkarkimit të rënda vaginale.


2. Nuk është një kruarje shumë i fortë, djegia mund të ndodhë dhe acarim.


3. Në varësi të formës së kohës së mëllenjë në gratë shfaqet bastisje në mukozën vaginale, ajo është e bardhë dhe i ngjan curdled qumësht.


4. Nëse ka dhimbje seksuale marrëdhënia, e cila mund të komplikojë jetën seksuale.


5. Shfaqja erë e qumësht i thartuar.


Kur Candida vaginitis, e cila është shumë e zakonshme në gratë, janë simptomat e mëposhtme:


1. Shumë Vagina shumë të kuqe dhe të mbuluar me njolla të bardha.


2. Në vaginë duket kruarje të padurueshme, djegur keq.


3. Ju nuk mund të prekë Mukoza.


Piyelotsystyt mund të ndodhë kur infeksioni maja përhapet në zonat e thella të vaginës të infeksionit të traktit urinar bashkohet kërpudhat maja Candida, e cila fillon të vendosen në urinë, sepse nuk është inflamacion. Në vaginë mund të duket plagë të thella që mbulohen film të verdhë-bardhë, plaga mund të rrjedh gjak.


Një infeksion maja që ndodh në gratë?

Është e rëndësishme të dini shkakun e sëmundjes. Sëmundja shfaqet për shkak të dështimit hormonal, mëllenjë shpesh ndodh 10 ditë para menstruacioneve, sepse ajo rrit nivelet e progesterone. Shfaqja e mëllenjë në gratë gjithashtu shpjegohet lehtë, ata gjithmonë nivele të larta të progesterone.


Simptomat ndryshojnë në varësi të numrit të shkarkimeve nga vaginës, si dhe qëndrueshmëri dhe erë e tyre.


Candidiasis mund të ndodhë për shkak se gratë të veshin rroba të ngushta dhe sintetike, ushqyer gabimisht, nuk respektojnë higjienën.


Gjithashtu infeksion maja në gratë varet nga organizmi individual, sepse shumë shpesh për agjent shkaktar të mëllenjë mund të bashkohet dhe komponent alergjik, prandaj simptomat në gratë thelluar dhe terapi standarde për gratë të tilla nuk bëjnë gjithmonë të arsyeshme. Ajo ka nevojë për të zgjedhur me kujdes drogë.


Për shkak të reaksioneve alergjike në femra ka ënjtje, ndërsa Mukoza përfshirë zorrës së trashë fillon të marrë pjesë në këtë proces. Është e rëndësishme të kujtojmë se të gjitha format e infeksionit maja, mund të zhvillojë rritje e jashtëzakonshme e mukozës vaginale dhe organet gjenitale, microflora thyer e vaginës.


Prandaj, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për simptomat e infeksionit maja në gratë, dinë emrat për të cilat forma janë vetëm sipërmarrje karakteristikë mund të jetë për qëllim trajtimin. Më i mirë i nënshtrohen ekzaminimit të mëtejshëm, të kalojë testet për të zbuluar shkakun e sëmundjes. Ju duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për gratë shtatzëna, sepse në këtë periudhë nuk zbatohet ato fonde janë treguar në trajtimin e mëllenjë. Është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek, ai do të këshillojë atë që mund të përdoren. Gjëja kryesore është të mos kandidojë sëmundje. Forma të butë e maja është gjithmonë e lehtë për të trajtuar sesa drejtimin ose kronike. Gjithashtu mos harroni metodat profilaktike mëllenjë në femra.