Daisies douching në maja

Phytotherapy - të thjeshta dhe në metoda të njëjtën kohë efektive terapeutike. Mjekësi zyrtar pranon receta efektive shumë njerëzve bimor. Një nga bimeve medicinale më të njohura janë kamomil. Pronat antiseptik, antispasmodic dhe anti-inflamator i kamomil nevojshme në marrjen e shpëtoj të infeksionit maja, dhimbje fyti, kollë, skuqjen e lëkurës, irritations dhe shumë Sëmundjet të tjera. Në këtë artikull ne do të flasim rreth asaj se si të krijoj kamomil Dush, si spryntsyuvatysya kamomil dhe analizuar kamomil ndihmon maja.


Si mund douching daisies?


Douching e quajti procesin e zgjidhjeve larjeje apo barishte medicinale vaginale. Mosmarrëveshjet në lidhje me nëse spryntsyuvatysya kamomil, janë të vonuar. Sigurisht, kjo procedurë është quajtur një ilaç për të gjitha sëmundjet mund të jetë, por efektiviteti i këtij trajtimi të padiskutueshme. Por, si me procedurat më të madhe mjekësore, douching ka një numër të contraindications. Këto përfshijnë:

 • shtatzënisë;

 • javët e para pas lindjes apo abortit;

 • inflamacion formën akute;

 • menstruacioneve;

 • disa ditë para vizitës në gjinekologu.


 • Është e rëndësishme të kujtojmë se vetë mund të caktojë një dush - përdorimi shumë i shpeshtë i kësaj metode zvogëlon imunitetin lokale të vaginës dhe rrit rrezikun e sëmundjeve infektive. Kjo është arsyeja pse douching mund të shihet si pjesë e kujdesit ditor higjienës.

  Si për të trajtuar daisies mëllenjë?


  Trajtimi i daisies mëllenjë - metodë e vjetër popullore e duke u shpëtoj prej kësaj sëmundjeje të pakëndshme. Supë Kamomil me maja heq inflamacion dhe kruarje, ndihmon neutralizoj erë dhe për të parandaluar përhapjen e kërpudhat dhe sëmundje. Por Daisy shpëtoj plotësisht e maja nuk mund, sepse mjekësi bimor duhet të kombinohet me drogë moderne antifungal. Kjo mund të jetë Pimafucin, Diflucan, lyvarol, clotrimazole, Nystatin, Miconazole, heksykon apo ndonjë maja tjetër ilaç emëruar ju mjeku.

  Përgatitja e një zgjidhje të kamomil për douching si më poshtë:
  2 tbsp. l. Kamomil thatë pour 1 litër ujë të vluar për ngrohje të ulët dhe të sjellë një çiban. Pas kësaj supë është hequr nga të nxehtit dhe të ftohur në 36-38 ° C. Nëse keni blerë kamomil nuk filter pako, ju keni nevojë për të pastruar një zierje e ngjyrave grimcë. Për ta bërë këtë, tendosje atë nëpërmjet një sitë gjobë (sitë për çaj mund të përdoret ose napë). Daisy kundër mëllenjë - jo vetëm receta popullore nga kjo sëmundje. Nëse ju dëshironi për të shtuar 1st.l. daisy tharë Calendula lule, knotweed ose lisi leh. Përgatitja nuk ndryshon.

  Pasi supë është ftohur në temperaturën e trupit dhe filtruar, ju mund të filloni procedurën. Për kamomil ujitjes ju do të duhet një turi Esmarch douches ose (vaginale të veçantë të mirë). Para procedurës, të sigurojë që të gjitha pjesët e shiringë dezinfektohet mirë.
  Plotësoni shiringë supë (të shikojnë se në spryntsovke la në ajër - ajo duhet larguar tërësisht) me kujdes të futur majën e saj në vaginë dhe ngadalë fillojnë të le të rrjedhë e supë brenda. Kjo në asnjë rast nuk mund të nxitojnë. Ju duhet të bëni të sigurtë që jet nuk ishte shumë i fortë. E gjithë procedura (në varësi të vëllimit të supë) zgjat rreth 15-20 minuta.

  Duhet të theksohet se lëngu mill do të rrjedhin jashtë, kështu që ju duhet të përgatisin një enë për mbledhjen e saj, ose të kryejë procedurën në banjo apo ulur në tualet.
  Pas procedurës së është më e mirë për të shtrihem për një kohë (20-30 minuta). Mbrëmje e mirë spryntsyuvatysya, para gjumit, por në disa raste ajo mund të marrë një douches pak gjatë ditës.
  Para se të aplikoni douching, ju duhet të konsultoheni me një gjinekolog.