Shkaqet mëllenjë vajzat

  Mugth - një sëmundje që shkaktohet nga gjinisë Candida fungal. Në gratë sëmundja është konsideruar rastet më të zakonshme dhe të rënda të traktit gjenital. Sipas shumë ekspertëve, pjesa më e madhe kandidnogo vulvovaginitis ndodh në adoleshencë, si në fëmijëri periudhën nga 3 në 7 vjet. Nëse kjo vajzave të sapolindura, ato zakonisht infektohen nga nëna kur transmetimit vertikal dhe infeksionet fetale
kështu në trajtimin e fëmijëve të vegjël përdoren antibiotikët, pasi ekziston një rrezik të lartë të infektimit nga kërpudhat Candida direkt në spital. Në fëmijëri infeksion maja në vajzat e reja mund të shoqërohet me një rënie të konsiderueshme në kujdesin e fëmijëve ose alergji ndaj vajzave.


Një sëmundje adoleshentët riu maja ndodh kur fëmija është aftësi shumë të ulëta higjienike, ftohjet e shpeshta, dhe atje enterobiosis mosha 7 vjet. Duhet të theksohet se në këtë grup moshë mëllenjë para gjakderdhje parë menstrual është shumë e rrallë. Por në pubertetit rasteve të rritet candidiasis si rezultat i marrëdhënieve të papërshtatshme hormonale gjatë ciklit menstrual. Mungesa e epitelit estrogjenit vaginale mund të çojë në një mungesë të lactobacilli, të cilat janë konkurrentët e kërpudhave në mjedisin vaginale. Mëllenjë më i madh spërkatje ndodh në vajzat adoleshente të cilët tashmë kanë filluar jetën seksuale. Për shembull, infeksion maja ndodh në 25% të adoleshentëve që kanë inflamacionin gjenital, vulvovahynity kronike në parashkollor.


Shkaqet mëllenjë infeksion në vajzat

Rreziku më i madh i infeksioneve Candida në gratë është e lidhur me rezistencën reduktuar kur një hipotaminoze i ri i mungesës së imunitetit të trupit, çekuilibër vaginale microflora. Përveç kësaj, një vend të veçantë janë sëmundje infektive sistemike që përsëritet ose sëmundjet akute e orofaringut, shkelja e qarkullimit lokale dhe të përgjithshme të gjakut, patologji endokrine, neutropenia dhe agranulocytosis, mangësi makro dhe micronutrient, dysbiosis zorrëve. Shpesh një infeksion maja në gratë është një manifestim i kërpudhave Candida kolonizimit të zorrëve, gojës apo lëkurën përreth. Kjo është për shkak të faktit se ka uyazyka higjienës shtëpiake, qëndrim në spital, ku infeksioni kërpudhat ndodhur mëllenjë.


Për më tepër, mëllenjë në gratë mund të jetë shkaktuar nga përdorimi të zgjatur dhe të pakontrolluar të barnave citotoksike, antibiotikët, droga kortikosteroide. Këto medikamente mund të zvogëlojë sasinë e imunoglobulinave sekretore, dhe ai nga ana tjetër siguron rezistencë lokale dhe të përgjithshme të infeksioneve. Përveç kësaj, ende mund të shkaktojë candidiasis dhe agjentët lokale që përmbajnë jod, clindamycin dhe Metronidazole. Dhe pastaj ka ekran yyazytsirnist e candidiasis vaginale ato vajza që janë seksualisht aktive, praktikojnë seks oral ose përdorin kontraceptivët moderne përmbajnë nonoxynol-9.


Simptomet e infeksionit maja në vajzat

Simptomet kryesore në vajzave, është një ndjesi e fortë djegie gjatë urinimit, dhe gjithashtu ka shprehur të drejtën e kruar në zonën bigëzim. Për shembull, kruarje në gjendje të rritet pas një shëtitje të gjatë, një shtrat të ngrohtë, një dush të nxehtë pas përdorimit pads sanitare ose kur duke përdorur të brendshme sintetike. Nëse kjo është kruarje të rënda në zonën gjenitale, kruarje të shpejtë mund të shoqërohet me kruarje të rënda. Për shembull, vajzat e reja dhe dhimbje djegien mund të shkaktojë frikë edhe për të urinoj, në raste më të rralla, një infeksion maja të çon në mbajtjen urinar. Përveç kësaj, kruajtje të rënda mund të çojë në çrregullime të gjumit dhe nervozizëm, madje edhe për reagimet e rëndësishme neurotike. Djegia dhe hidhërim i vulvë në më seksualisht aktive adoleshentët mund të çojë në frika e seksit, dhe ajo tashmë gjeneron instalimin parregullt mbi seksin ose në çrregullime neurotike.


Trajtimi i infeksioneve maja në gratë

Sot ka shumë të mjeteve që janë përdorur kundër mëllenjë. Për shembull, ka ointments ndryshme, krem, tableta, suppositories vaginale. Përveç kësaj, shitja e këtyre barnave që janë në gjendje për të kuruar sëmundjen menjëherë pas një trajtimi. Megjithatë, para se të hahet duhet të jenë shumë të kujdesshëm, si një trajtim i tillë nuk është në gjendje të ri-siguruar vajzë nga sëmundja. Është e rekomanduar për të përfunduar kurset trajtim dy herë për të parandaluar sëmundje periodik. Si AIDS në trajtimin e bimëve medicinale që përdoren shumë. Kjo mund të jetë hudhër, qepë, radishes, të cilat janë të shkëlqyera antiseptik, dhe por ata kanë efekt të fortë kundër kërpudhave. Bazuar në produktet bimore krijuar shumë droga që trajtohen dhe nuk shkaktojnë të njëjtin dëm për shëndetin e tyre. Një tjetër shumë i përdorur gjerësisht në decoctions trajtimin e Calendula, kamomil, i urtë, por para përdorimit të tyre për të konsultoheni me një mjek.