Mëllenjë pas një muaji se si për të kuruar atë


Shumë njerëz e dinë se mëllenjë është një sëmundje fungale që shfaqet pas fillimit të microflora vaginale dhe sëmundja shfaqet në mënyra të ndryshme. Për shembull, ajo mund të tregojë ngadaltë, por në raste të avancuara të sëmundjes sjell shqetësim dhe ndjesi shumë të pakëndshme. Mund të zbulojë praninë e maja dhe në mënyrë të pavarur, si në këtë kohë gruaja mund të vëzhgojnë një shkarkesë të bardhë të trashë.
Dhe në varësi të numrit të tyre të mund të kuptojnë se si zhvillohet sëmundja. Nëse running maja, ndarja masë bëhet tvorozhystoy dhe i shoqëruar nga një sasi të caktuar të lëngshme të qartë. Të tilla lëkura prish ndarjen, duke shkaktuar djegie dhe kruarje.


Shkaqet


Shkaqet kryesore të kësaj sëmundjeje është një microflora shkelje vaginale pas rënies në baltë, dhe pas dështimit higjienën intime. Ju gjithashtu mund të infektohen me kërpudhat pas përdorimit peshqir dikujt tjetër. Mëllenjë mjaft shpesh rënduar fillon në sezonin e nxehtë, si një ngrohjes provokon zhvillimin e kërpudhave dhe baktereve. Dhe maja mund të jetë një fenomen anësor në sëmundjet e tjera të grave. Kjo mund të ndihmon tretjen e ushqimit sëmundjeve të traktit, karies dhe të tjerët. Si rezultat, bilanci i shqetësuar në trup, sistemi imunitar i njeriut është i dobësuar dhe pastaj zhvillimin e mëllenjë. Nëse shkaqet e mëllenjë ishin organizëm mjekësi të brendshme, atëherë çdo trajtim nuk do të sjellë rezultate, nëse nuk trajtohet provokatorët maja, dmth burimet e kërpudhave. Që nga kjo sëmundje fungale, atëherë infektuar me mëllenjë mund jo vetëm vendas, por edhe seksualisht. Nëse rruga në shtëpi, atëherë ju mund të merrni duke përdorur peshqir të pista pas një ndryshimi të rrallë të brendshme ose pas larjes rroba me njeri i bardhë që vuajnë mëllenjë.


Një tjetër shkak i ndotjes mund të notit në dush, pishinë ose lumë me personin e infektuar. Seksualisht infektuar mjelëse e mundur vetëm nga burri i saj. Gjithashtu interesant është fakti që meshkujt zakonisht nuk vuajnë nga mëllenjë, por janë bartës të baktereve të dëmshme. Dhe në qoftë se njeriu ishte në lidhje me një grua pa mbrojtje, e cila mjelëse sëmurë, ai tashmë bëhet një bartës të baktereve maja për mjaft kohë. Megjithatë, shumica e njerëzve as nuk dyshoj se pacientët mëllenjë dhe nuk e di në lidhje me karakteristikat e tij.


Trajtimi i mëllenjë pas një muaji

Trajtimi i sëmundjes është më e mirë për të filluar në fazat e hershme, pasi fazat e avancuara të mëllenjë është shumë e keqe për të trajtuar. Sot ka shumë barna që mund të kuruar mëllenjë. Për shembull, kjo suppositories vaginale dhe tableta për administrim oral. Më të mirë-njohur droga janë pymafutsyn, terzhinan dhe Flucostat. Sipas shumë reklamuesit mëllenjë trajtimi me këto barna kanë nevojë për 1-3 ditë, por kjo është shumë pak kohë. Në fund të fundit, efektiviteti i këtyre barnave të fundit për një muaj.


Nëse shfrytëzuesi shqyrtuar një nga këto droga, bëhet e qartë se një nga drogës mund të ndihmojë vetëm fazën fillestare të sëmundjes, ndërsa fazat e thella duhet të pini një tabletë për tre muaj në një vit e gjysmë duhet të përsëritet një kurs të dytë të trajtimit. Shpesh mjekët trajtim mëllenjë përshkruajnë trihopol, i cili gjithashtu ka një efekt të mirë. Sigurisht shumë frikëson ky i drogës, siç është menduar kryesisht për trajtimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, por kjo është një droge efektive ka një ndikim të gjerë mbi llojet e ndryshme të kërpudhave, dhe kjo lloj antibiotiku. Përveç kësaj, pilula tradicionale dhe të harruara të gjatë maja është Nystatin, por ata ndihmojnë vetëm në fazën fillestare të sëmundjes.


Në pilula dhe supozitorëve mjekët përshkruajnë procedurat douching. Dhe ata janë kryer duke përdorur concoctions astringent dhe anti-inflamator, ajo mund të jetë lisi leh, kamomil, Herd, celandine ose aplikim mund të merret për një tarifë gjinekologjike. Këto barëra mund të përdoren vetëm apo në kombinim. Kombinimi më ideale është një grup i leh lisi dhe kamomil. Për shembull, kamomil përkryer heq irritim dhe inflamacion, dhe lisi leh ka efekt të shkëlqyer astringent. Bari është i mbyllur në një banjë me ujë, dhe llogaritjen e përqendrimit është: një lugë gjelle e barishte në 200 ml ujë. Pas valë ostuzhivayut supë filtruar mirë,

pastaj të sjellë ujë të zier të vëllimit të dëshiruar - 500 ml. Supë të gatshme me një shiringë standarde injektuar në vaginë. Pas douching vaginale mundësisht një sasi e vogël e supë për të larë vulvë.


Të jetë i sigurt si para ashtu dhe pas ujitjes duhet larë spryntsovku zier ujë të ngrohtë dhe tip duhet të zier. Qirinj përdorur në trajtimin vetëm natën dhe vetëm pas douching. Gjatë trajtimit duhet të përmbahen nga seksi, për të parandaluar mëllenjë ri-infeksionit dhe depërtimit vaginale në bakteret. Përveç kësaj, kur një grua ka maja labia përflakur, e cila zakonisht smeared ointments medicinale dhe përmbajnë një të plotë të pastër.