Nystatin në maja

Mëllenjë - një sëmundje e shkaktuar nga shumëzimi i pakontrolluar i mukozës së gojës dhe kërpudhat gjenitale Candida, duke shkaktuar mukoza përflakur, i fryrë dhe i mbuluar me shtresë të bardhë djathë. Në luftën kundër kësaj sëmundjeje duke përdorur një gamë të gjerë të drogës. Një nga mjetet e përdorura në mëllenjë në gratë, burrat dhe fëmijët është Nystatin. Në dispozicion në disa forma të dozimit të drogës: qirinj, pilula dhe vaj.

A është e mundur për të kuruar Nystatin mëllenjë?


Ndihmon me mëllenjë Nystatin? Po, sepse ai është aktiv kundër tharmet, të cilat janë shkaku i mëllenjë. Nystatin depërton membranën qelizore të kërpudhat dhe formon një të dendura, i padepërtueshëm për ushqyesve dhe filmit fluide. Si rezultat, të ndaluar kërpudhave shumohen dhe vdesin. Në doza të vogla Nystatin ngadalëson rritjen e kërpudhave në të lartë - vret ato. Rezultati i përdorimit të saj ndodh shumë më shpejt se kërpudhat kanë kohë për të zhvilluar mbrojtje të afërt.

Si për të trajtuar Nystatin mëllenjë?


Qirinj Nystatin infeksion maja të mprehta në gratë duhet të merren nga vagina nga 1 pc. 2 herë në ditë, duke plotësuar trajtim me vaj. Vaj është aplikuar në vulvë 2 herë në ditë, dhe të vënë qirinj pas procedurave higjienike. Vazhdo trajtimin e mëllenjë duhet Nystatin për 10 ditë, edhe pas disa aplikacione arritur lehtësim të rëndësishme.
Meshkujt me mëllenjë akute marrë tableta Nystatin 4 herë në ditë për dy javë. Trajtimi gjithashtu plotësojnë krem, duke e vënë atë në zonën e prekur për 10 ditë.

Në formën kronike e qirinj trajtimit sëmundje dhe vaji duhet plotësuar duke marrë tableta Nystatin. Skema dhe doza të merrni Nystatin në mëllenjë kronike në këtë rast përcaktohet nga mjeku. Zakonisht kryhet disa kurse të Nystatin bërë intervale të 2-3 javë me Smears detyrueshme të organeve gjenitale pas çdo kurs.
Kur trajtimin mëllenjë Nystatin e nevojshme të respektojnë rregullat e mëposhtme:

 • nuk duhet të jetë e kombinuar me alkool Nystatin pritje;

 • Nystatin nuk duhet të përdoret në qirinj gjatë menstruacioneve;

 • trajtimi është rekomanduar që të përmbahen nga marrëdhëniet seksuale;

 • për efekt maksimal trajtimit duhet t'i nënshtrohen dy partnerë seksualë;

 • Përdorimi i clotrimazole Nystatin bashku zvogëlon efektivitetin e këtij të fundit;

 • për të përcaktuar efikasitetin e trajtimit, pasi natyrisht është e nevojshme për të kryer studimet laboratorike të lengjet vaginale.


 • Kundërindikimet për Nystatin merr


  Trajtimi i mëllenjë me Nystatin papranueshme në rastet e mëposhtme:


 • në qoftë se ka një histori të jotolerancës ndaj drogës;

 • shtatzënisë dhe laktacionit;

 • nëse historia kronik i pranishëm dhe sëmundjet akute e sistemit të tretjes (pankreatiti, semundja ulcera e stomakut dhe zorrëve, kolecistit, hepatiti).


 • Ka shumë raste kur një përdorim Nystatin është përshpejtuar rritjen e florës fungale. Në këtë rast, të drogës duhet të ndërpritet.

  Nystatin: efektet anësore


  Pas vaj përdorimi Nystatin ose një reagim candlelit mundshme lokale:


 • kruhet;

 • ënjtje;

 • skuqje;

 • djegia;

 • skuqje të lëkurës.


 • Pas aplikimit të tabletave Nystatin çrregullime të mundshme të sistemit të tretjes:

 • të përzier;

 • diarre;

 • të vjella;

 • dhimbje barku.


 • Nëse pas marrjes Nystatin shfaq efekte anësore të ngjashme duhet të kontaktoni menjëherë mjekun për të ndryshuar trajtimit regjim: rregullim dozë ose ndërprerjen.