Mëllenjë gjatë menstruacioneve, problemi akut për shumë gra


Me një telash të tillë si mëllenjë gjatë menstruacioneve, shumë gra ballafaqohen. Dhe arsyeja për këtë fenomen qëndron në faktin se në këtë kohë në organet gjenitale dhe në sipërfaqe formuar uyazyka të favorshme për zhvillimin e këtij kërpudhat. Por menstruacioneve është vetëm nxitje faktor rëndues në mëllenjë. Pas të gjitha, në çdo kohë prania e ndonjë shkakton, sëmundja do të kthehet.
Faktorët kryesorë për paraqitjen e mëllenjë mund të jenë:
gjatë ovulacionit, e cila ka ndodhur shtatzënisë, antibiotikët ose kaloni për të kontraceptivëve hormonal. Dhe infeksion maja para menstruacioneve shpesh shfaqet në verë dhe pranverë, pasi që në këtë kohë të acaruar alergji. Prandaj është e nevojshme për të trajtuar mëllenjë e nevojshme.

 

Shumë njerëz e dinë se infeksion maja nuk ndodh menjëherë. Ajo së pari duket kruarje të fortë, një grua ndihet siklet, skuqje gjenitale ndodh, dhe alokimi menjëherë duket si masë djathë. Dhe nëse ju dyshoni mëllenjë, dhe së shpejti do të vijë hënën, kjo nuk është e nevojshme për të tërhequr kohë dhe durojnë siklet. Prandaj, ju duhet menjëherë të angazhohet në trajtimin dhe shëndetin e tyre.


Duhet të theksohet se kur muaji maja vetëm e komplikon trajtim, pasi që në këtë kohë është më e dhimbshme menstruacioneve dhe përzgjedhja nuk ndryshojnë në pamjen e tyre. Në fillim të trajtimit për të rivendosur sistemin e tij imunitar, dhe kjo duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Për shembull, në dietën tuaj të përditshme duhet të përfshijë fruta të freskëta dhe perime, produktet e qumështit, proteina, dhe për të marrë ilaçe të përshkruara nga mjeku. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se çdo droga kundër mëllenjë duhet të emërojë një mjek, pasi në këtë rast vetë është në gjendje për të forcuar sëmundje. Nuk është e rekomanduar për të trajtuar mëllenjë gjatë menstruacioneve duke përdorur qirinj dhe trajtimi i plotë dhe efektiv mund të rekomandohet nga mjeku.


Shkaqet e mëllenjë

Sot, arsyet për ndodhjen e candidiasis, mëllenjë se, ka një numër të madh, por faktori kryesor nxitje që kontribuon në përkeqësimin e maja është çekuilibër i microflora vaginale. Një rol të madh në zhvillimin e maja luan një përdorim të pamenduar dhe pa dallim të antibiotikëve që janë në gjendje që të ndërpriten jetesën e të gjithë lactobacilli dobishme. Si rezultat, numri i mikroorganizmave të dobishme microflora vaginale është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe kjo jep një mundësi për riprodhimin menjëhershme e kërpudhave Candida. Për shkak se këto kërpudhave janë të pranishëm në të mukozës e të gjithëve, duke përfshirë njerëz të shëndetshëm. Një i mungesës së imunitetit Statusi shtatzënisë, diabeti dhe përdorimi i drogës hormonale kontraceptive janë shkaqet kryesore të mëllenjë. Përveç kësaj, mund të shkaktojë candidiasis zgjedhur gabimisht të brendshme, si dhe higjiena e keqe e organe gjenitale të jashtme, dmth mospërfillje për jetën apo edhe zbatimin e tyre të tepruar.


Trajtimi i mëllenjë pas menstruacioneve

Treat mëllenjë e nevojshme vetëm pas përfundimit të menstruacioneve dhe kjo duhet të bëhet formë menjëherë, sëmundja nuk ka marrë kronike. Megjithatë, qasja në trajtimin e mëllenjë duhet tërësisht. Për shembull, një mjek mund të përdoret brenda antifungals. Një antifungal i ditës së miri të përshtatshme ointments ndryshme. Përveç kësaj, ju mund të përdorni banjot medicinale që lehtësojnë dezinfektimin, dhe zgjidhjet e madje edhe të caktojë të ujitjes dhe infusions e bimëve, për shkak se ata mund të heqin zgjedhjen me erë të pakëndshme në maja, ata të lehtësuar djegien dhe kruarje. Përveç kësaj, për trajtimin e mëllenjë gjatë menstruacioneve duhet të ndjekin një dietë, e cila përfshin rritjen e përdorimit të standardeve të ndryshme të produkteve të qumështit dhe në të njëjtën kohë kufizimin pranimin e ëmbël. Sa për veshje, është e dëshirueshme për të dhënë preferencë të brendshme të bëra nga pëlhura pambuku.


Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se trajtimi i mëllenjë gjatë menstruacioneve duhet të jetë i saktë dhe të plotë. Dhe ndarja më menstrual mund të shoqërohen me ndjesi mjaft të dhimbshme në dukje se ata nuk do të ndryshojë, kështu që njëjtë si para sëmundjes. Programi mëllenjë trajtim në hënor përfshin restaurimin e plotë të sistemit imunitar normal. Lidhur me përdorimin e dieta terapeutik, ajo duhet të përfshijë një futje e përditshme të sasive të mëdha të frutave të freskëta dhe perime, me statusin më të favorshme të produkteve të ndryshme të qumështit, të zier mishit, peshkut dhe shpendëve. Trajtimi i mëllenjë gjatë menstruacioneve domosdoshmërisht marrjes në posedim të drogave të ndryshme me veprim antifungal. Për shembull, ajo mund të jetë mjekësore krem ​​antifungal, suppositories, tableta dhe ointments. Nëse kjo është trajtimi i qirinj mëllenjë, ajo bëri vetëm pas konsultimit me gjinekologun tuaj mjeku. Në përgjithësi infeksion maja gjatë dhe para menstruacioneve nuk konsiderohet sëmundje shumë të rrezikshme, por kërkon trajtim urgjent.