Trajtimi i infeksioneve maja në gratë

Trajtimi i infeksioneve maja në gratë është mbajtur për shërim të plotë të saj, si dhe më shumë testimin për praninë e kërpudhat, ndërsa sëmundja mund të shkaktojë rikthim apo fitojnë sëmundje kronike. Sa për simptomat e mëllenjë, burrave dhe grave në fillimin e sëmundjes, vëmendje e veçantë i është kushtuar kruarje, djegie dhe përzgjedhja e bardhë të drejtpërdrejtë në organet e jashtme gjenitale.
Sigurisht, kruajtje, dhimbje dhe përzgjedhja do të varet nga shkalla e sëmundjes, por në shumicën e rasteve ende mëllenjë ndodh në një parim. Së pari shfaqen skuqje e organe gjenitale të jashtme dhe ndjesi të pakëndshme djegie në zonë. Mukoza vaginale bëhet i përflakur dhe shumë veçanërisht akute inflamacion kjo merr një kohë kur ata fillojnë të shfaqen përzgjedhje i lehtë të bollshme, dhe në këtë rast pacienti ka një fitorja në skuqje të vogël. Në disa raste, rritjet e tilla inflamacion, duke shkaktuar çrregullime urinim. Simptomat zakonisht shfaqen në gratë, cila është arsyeja pse trajtimi i mëllenjë duhet të fillojë edhe në fazat e hershme të sëmundjes.


Diagnoza dhe trajtimi i mëllenjë

Për të identifikuar maja në një fazë të hershme, dhe para se të trajtimit filluar shpejt të ndikojë në sistemin imunitar të trupit dhe microflora në sistemin urogjenital. Prandaj, një diagnozë të saktë mund të vihet vetëm një gjinekolog profesionale për të cilën ju doni të aplikoni pasi simptomat e para të mëllenjë. Mënyra kryesore për të diagnostikuar këtë kulture, shpifjeve mikroskopi. Gjatë studimit, pacienti kthehet pikëpamje candidiasis që është e nevojshme për të përcaktuar kursin e mëtejshëm të sëmundjes. Është e rëndësishme të mbani mend se ka disa lloje të kërpudhave që janë tolerant ose të pandjeshëm ndaj barnave të caktuara mikotike.


Sa për strategjinë e trajtimit mëllenjë, është e dëshirueshme për të luftuar sëmundje komplekse. Për më tepër, trajtimi i mëllenjë në mjetet juridike gratë popullore gjithmonë duhet të shoqërohet me përdorimin e drogës, por droga për të trajtuar infeksionet maja nuk mund të zgjidhen në mënyrë të pavarur dhe të bazuar vetëm në reklamat, pasi që të gjitha barnat duhet të shkarkohet vetëm nga një mjek, i cili do të marrë parasysh të gjitha rezultatet e testit të pacientëve dhe gjendjen e tij shëndetësore . Se trajtimi mëllenjë e grave në spital apo në shtëpi duhet detyrimisht të bëhet vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Ajo është thjesht e papranueshme që të përpiqen shëndetin e tij është provuar terapi.


Droga themelore nga maja

Përdorimi i drogës antifungal është një mjet i rëndësishëm në luftën kundër candida. Trajtimi i grave që kërkojnë receta për përdorim i ditës dhe është veçanërisht e rëndësishme gjatë sëmundjeve akute. Përdorimi i gjerë në trajtimin e maja gjetur ointments sot, krem, qirinj, është ketonazol, oksykonazol, clotrimazole. Av bashku me agjentë lokalë të pacientëve mundësisht aplikuar antimykotike droge të tillë - Fluconazole. Nëse pacienti ka formë të rënda kronike të sëmundjes, kurse e trajtimit në dispozicion që është efektive në trajtimin e mëllenjë, droga të tilla përfshijnë flukonazolin, Flucostat, ketakonazol droga të tjera shumë të forta, por mjekim më efektive antimikoticheskie që përdoret vetëm me recetë. Përveç kësaj, për disa ditë ose edhe disa javë që ne trajtojmë gratë mëllenjë duke përdorur këto qirinj, si terzhinan, Livarol, pymafutsyn cilat janë përdorur gjerësisht në kompleks formë hronicheskly luftuar e candidiasis.


Mjetet juridike popullore në luftën kundër mëllenjë

Të gjitha mjetet juridike popullore për mëllenjë është shumë popullore dhe shpesh terapi të tilla është emëruar si një mjet shtesë, ajo ekstrakte dhe bimëve. Në luftën kundër mjelëse banjot përdorura, douching, TEAS bimor, zgjidhje vajosje fitotamponirovanie. Herbs kanë veti të shkëlqyera antiseptik, anti-inflamator dhe immunomodulatory. Shpesh në terapi tradicionale janë të bimëve - Wort Shën Gjonit, yarrow, kamomil, Wort Shën Gjonit, lisi leh, celandine, Calendula. Megjithatë, terapi bimor, të jenë të vetëdijshëm se në mjekësi bimor ka contraindications e saj, prandaj para përdorimit duhet të konsultoheni me një mjek.


Parandalimi mëllenjë

Është e rëndësishme të mbani mend se pacienti mund të mbrojë një grua nga zhvillimi mëllenjë. Gjëja më e rëndësishme - është pajtim me të gjitha rregullat e higjienës, që është parandalimi i sëmundjeve, trajtimi i hershëm i, virale, sëmundjeve kërpudhore infektive, dhe përdorimi i prezervativëve gjatë raportit seksual. Parandalimi i sëmundjes në një farë mase përfshin parandalimin e zhvillimit të mëllenjë në ata njerëz që janë në rrezik të lartë, atë diabeti sëmundjes dhe imunitetit, ata që u trajtuan me antibiotikë dhe trajtimin e drogës hormonal. Pas trajtimit të mëllenjë dëshirueshme që të përdorin të brendshme sintetike, dhe gjatë menstruacioneve nuk mund të përdorni tampona, por ende nevojë për të forcuar sistemin imunitar dhe në rrugën e drejtë të jetës.