Candidiasis vaginale

Candidiasis vaginale (i quajtur edhe infeksion maja) një herë në jetën tuaj ishte në çdo grua dhe solli shumë momente të pakëndshme. Por pse, pavarësisht trajtimit të shtrenjtë, mëllenjë kthehet tek ne përsëri dhe përsëri.
Sëmundja shkaktohet nga kërpudhat maja Candida gjini, candidiasis, kështu emrin. Zakonisht kërpudhave janë pjesë e microflora normale vaginale, por është e mikroorganizmave oportune. Megjithatë, në rast shkakton që shumëzohet zgjeruara kërpudhat dhe sulmon mëllenjë grua. Këta faktorë janë shpesh ulja e imunitetit të përgjithshme dhe lokale, pas transferimit sëmundje infektive, SARS, stresi, antibiotikët.

Candidiasis vaginal: Simptomat


Fungi Candida në vjeshtë vaginë nga zorrë, përmes akteve seksuale nga mjedisi, nga objektet e kontaminuara. Njohin veten në grua vaginale candidiasis mund simptomat dhe shenjat e mëposhtme:

 • shkarkesë të bardhë vaginale dhe të zgjeruara;

 • Përzgjedhja e të bardhë, të trasha. Ata mund të ngjajnë gunga e qumësht i thartuar;

 • me zgjedhjen Candidiasis e erë të ndryshme kos;

 • Shenjat e candidiasis vaginale përfshijnë urinim të dhimbshme;

 • marrëdhënie mund të jetë ndjesi të dhimbshme;

 • gruaja i shqetësuar për djegie dhe kruarje në organet gjenitale;

 • kur maja është shënuar ënjtje dhe skuqje të labia jashtme.


 • Candidiasis vaginale, trajtim


  Mëllenjë zakonisht trajtohen në të njëjtat parime si ndonjë infeksion tjetër - janë emëruar antifungals. Nëse candidiasis vaginale butë, ju mund të bëni kërkesë drogë aktuale. Për shembull, pacienti mund të caktojë qirinj nga candidiasis vaginale. Qirinj Nystatynovыe janë të përshtatshme për gratë me një formë kronike të mëllenjë. Nuk janë analoge më të shtrenjta të importuara - Polizhinaks dhe Terzhinan. Përgatitjet ketokonazolin bazuar (Lyvarol, Nizoral, Mykozoral) zbatohet nëse candidiasis të vijë më parë. Gjinekologu mund të përshkruajnë të tilla si qirinj Betadine, Monystat, Gino-Pevraryl dhe të tjerët. Trajtimi lokal i candidiasis vaginale të grave me anë të ointments antifungal, të tilla si clotrimazole, tre-lëkurë apo tableta vaginale (Klion-D, clotrimazole).

  Së bashku me agjentë lokalë të mundshëm një dvurazovыy Fluconazole marrin, 150 mg brenda. Ajo vjen nën emra të tillë komerciale si Flucostat, Diflucan, Mikosyst.
  Në mënyrë që të mos prishin e vaginale microflora nevojshme bakteret e qumështit dhe prebiotics (Lactobacterin, Duphalac, Laktusan).

  Mëllenjë dhe Shtatzënia


  Për shkak të ndryshimeve fiziologjike dhe të hormoneve në trup, gratë shtatzëna imunitetit është reduktuar disi. Kjo krijon një shumëzim të shpejtë të kërpudhat Candida. Për të eliminuar candidiasis vaginale në gratë shtatzënisë mund këto barna nuk janë të dëmshme për fetusin:


 • Pimafucin qirinj, mund të marrë një kurs të parë tremujorit të - 3-9 ditë;

 • Qirinj Nystatin, duhet të merren vetëm në trimesters dytë dhe të tretë. • Candidiasis vaginale në fëmijët


  Për fat të keq, greva kërpudhat maja dhe përfaqësues të grave dhe fëmijëve. Vajzat Newborn candidiasis shfaqet si pasojë e infeksionit nga nëna gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes. Në dhjetor dhe mosha parashkollore sëmundje të mundshme për shkak të vëmendjes së ulët të prindërve për kujdesin e vajzës së tij, dhe duke zvogëluar mbrojtjen e trupit. Trajtimi i candidiasis vaginale në fëmijët është kryer duke përdorur të njëjtat lehtësira si të rriturit, vetëm me dozen, mosha e duhur dhe nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore.