Candidiasis Vulvovaginal

Me kandydoznыm vulvovaginitis janë shumë të njohur të gjysmës së drejtë të njerëzimit, sepse këto fjalë fshehur mëllenjë - inflamacion i mukozës së vaginës, që rezulton nga përhapjen tepruar në sipërfaqen e kërpudhave maja. Kërpudhave Këto janë quajtur Candida albicans dhe janë pjesë e microflora e çdo gruaje, pa lëshimin e pranisë së saj dhe duke i shërbyer favor të saj. Por nën ndikimin e shumë faktorëve, si antibiotikët, kontraceptive oral, ndërprerjet në sistemin endokrin dhe madje edhe të veshur me rroba sintetike, bilanci microflora është e shqetësuar dhe fillon shumëzimin e pakontrolluar e kërpudhave, duke rezultuar në dhe ka candidiasis (fungale) vulvovaginitis.

Vulvovaginal candidiasis - simptomat: • curdled shkarkesë të bardhë nga vagina;

 • kruajtje, ndjesi djegie, e cila bëhet e fortë, pasi procedurat e higjienës dhe në mbrëmje;

 • një erë të pakëndshme kosi bëhet më e dukshme pas raportit seksual.


 • Sëmundja mund të ndodhë në tri forma: akut, kronik dhe formë kandydonosiystva. Forma akute zgjat mbi 8 javë dhe karakterizohet nga ënjtje, skuqje dhe puçrra të mukozës dhe lëkurë të vulvë dhe vaginës, shkarkimi bardhë djathë në vëllim të madh. Dy muaj më vonë, sëmundja bëhet fazë kronike.

  Kandydonosytelstvo ka të njëjtat simptoma, dhe të përcaktohet vetëm nga testet laboratorike. I rrezikshëm është fakti se çdo kohë sëmundja mund të shkojë në fazën akute.

  Candidiasis Vulvovaginal gjatë shtatzënisë


  Për fat të keq, shenjë kandydnыy vulvovaginitis dhe shumica e grave që janë në pritje të lumtur. Kjo është për shkak të ndryshimeve në sistemin hormonal të nënës në të ardhmen, mbrojtëse të reduktuara të organizmit dhe terren të favorshëm të mbarështimit për kërpudhave.
  Prania e mëllenjë në gratë gjatë shtatzënisë rrezikon një fëmijë një shtatzëni normale mund të shkaktojë lindje të parakohshme dhe shkarkimin e ujit, shkakton uria oksigjenit të fetusit. Përveç kësaj, nëna maja shkakton fëmijë dhe infeksionit rezultate në sëmundje të tilla si lezionet kërpudhore të zgavrën me gojë, pneumoni, infeksione gjenitale. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të trajtuar me vëmendje të duhur për trajtimin e kësaj sëmundje, edhe në qoftë se ajo nuk ka dhënë më shumë shqetësim.

  Si për të trajtuar candidiasis vulvovaginal?


  Gruaja, vërejtur shenjat në candidiasis vulvovaginal duhet të jetë vendosur në një luftë të gjatë dhe trajtim gjithëpërfshirës. Për të filluar, ju duhet për të rregulluar gjendjen që e ka shkaktuar shumëzimin e tepërt e kërpudhave. Trajtimi i candidiasis vulvovaginal përveç terapi të drogës përfshin pajtueshmërinë me rregullat e mëposhtme:

 • Ju duhet të mbajë një jetese aktive - ajo ndihmon për të shmangur stanjacion e gjakut në legen dhe të shpejtë për të përballuar me infeksion.

 • Ne duhet të monitorojë me kujdes pastërtinë e organeve gjenitale, duke shmangur përdorimin e sapun si tualetin.

 • Kur zgjedh lingerie duhet të japë përparësi të prodhuara në mënyrë natyrale dhe për të shmangur sintetike.

 • Ajo duhet të ndjekin një dietë që përfshin peshk, perime të freskëta, fruta, drithëra, dhe konsumin e ëmbël, produktet e qumështit, mallrat e pjekur dhe enët e nxehtë minimizohet.


 • Mjetet juridike popullore Vulvovaginal Trajtimi përfshin përdorimin e gjerë të concoctions të ndryshme të bimëve në formën e kremra, dhe douching. Për të hequr qafe të maja përdorur një zierje e rrënjë rodhe, mashtruese, i urtë, Calendula, lëng Kalanchoe.