Candidiasis Vulvovaginal

Candidiasis Vulvovaginal (ose në një të thjeshtë "mëllenjë) - është një nga ato diagnozat se gratë shpesh e vënë veten e tyre vetëm, duke u përpjekur të shtyjë shkuar te mjeku. Fondet janë zgjedhur nga arsenalin e fjalës së gojës, e cila përjetoi një ose një tjetër metodë të ndarë në dy kampe: disa ndihmoi dita e parë, dikush mohon çdo kosto kurative të veprimit. E gjithë kjo sugjeron se candidiasis vulvovaginal, si çdo sëmundje fungale duhet të diagnostikohet nga një specialist, me një ndarje në ndjeshmëri ndaj drogës. Përveç kësaj, në bazë të mëllenjë simptomat mund të fshehin të tjera sëmundje, më të rrezikshme veneriane. Dhe në qoftë se candida vulvë shfaqet përsëri dhe përsëri - një sinjal i një sistem të dobësuar imunitar, dhe një rast për të vijnë për të mbërthen shëndetin e tyre.


Simptomet e candidiasis të vulvë dhe vaginës
Simptomet e candidiasis vulvovaginal pakëndshme dhe mjaft lehtë të njihet, kruarje dhe djegie ndjesi (intensifikuar pas një dush të nxehtë apo seks), skuqje e organeve gjenitale, shkarkimin curdled pakëndshme vaginale, shpesh kanë një erë të pakëndshme. Jo domosdoshmërisht që ju do të shqetësojnë të gjitha shenjat, por secili prej tyre - justifikim i mjaftueshëm për të vizituar një gjinekolog.

Shkaqet candidiasis e vulvë dhe vaginës
Shkaqet e peshës vaginale candidiasis dhe nganjëherë ata janë individ - dikush e mjaftueshme që të ketë një birrë për disa orë njoftim pasoja të pakëndshme. Shkaqet kryesore të mëllenjë janë:


 • dobësuar imuniteti;

 • dietë të pahijshme (mall tepruar për të ëmbël dhe të miellit), alkoolit;

 • antibiotikët. Pasi kursi është përfunduar, nuk do të jetë dembel pije larg droga që të rivendosur florën e zorrëve;

 • rroba sintetike çorapë të shpeshta (sidomos të ngushtë);

 • background hormonal (si pasojë e shtatzënisë, menopauza ose marrjen e kontraceptivëve hormonal);

 • sëmundjet e sistemit endokrin;

 • infeksionet kronike e organit, të zvogëlojë imunitetit. • Trajtimi i candidiasis vaginale

  Arsenal për trajtimin e candidiasis vaginale është mjaft i madh, duke filluar nga përgatitjet e veçanta dhe duke përfunduar me ndryshimet e jetesës. Skema e saktë që ju të emërojë një mjek, dhe, më shumë gjasa, ai do të zgjedhë nga lista e mëposhtme:

 • tableta dhe kapsula (Fluconazole dhe kushërinjtë e tij më të shtrenjtë, Diflucan, Flucostat, Medoflyukon);

 • suppositories vaginale, tableta ose krem: clotrimazole (mundësitë tregtare: Kandibene, Antyfuhnol, Yenomazol 100), Miconazole (Klion-D 100 Ginezol 7), Nystatin (Terzhinan, Polizhinaks) Natamycin, Betadine. • Sigurisht, shumë duan të heqin qafe e maja, si në reklamat, "një ditë", por një mit. Gjatë ditës ju mund ndoshta të lehtësojë simptomat, por kjo nuk do të thotë se sëmundja ka rënë. Për trajtimin e suksesshëm të candidiasis vaginale duhet të jetë rreth 2 javë (vetëm spore si pjekur e kërpudhat) dhe vizita të përsëritura në gjinekologu. Përndryshe propozim "se si ta trajtoj candidiasis vaginale" ju shënoi në shiritin e kërkimit përsëri dhe përsëri.

  Candidiasis vaginale në gratë shtatzëna

  Kur shtatzënia është veçanërisht e rëndësishme që të besojë trajtim mjek. Shumë droga në këtë periudhë është e padëshirueshme sepse një grua në pozitë shumë të ngjarë të përshkruajnë një trajtim i ditës që lehtëson simptomat. Gjithashtu, mjeku duhet të identifikojë dhe, kur është e mundur, faktorët që çuan në sëmundje të eliminuar.


  Parandalimi i candidiasis

  Parandalimi i candidiasis e vulvë dhe vaginë mirë se kurë. Edhe pse askush nuk është i imunizuar nga maja, gratë që kujdesen për imunitetin tuaj, rrallë ankohen për sëmundje të keqe. Fungi të gjinisë Sandida jetojnë në çdo vend, madje edhe trupin krejtësisht të shëndetshëm, sëmundja fillon me momentin kur numri i kërpudhave është duke u rritur në mënyrë dramatike. Për të parandaluar këtë, është e rëndësishme për të vëzhguar:

  1. Rregullat e higjienës personale:

 • në qoftë se ju i vishni pads sanitare, mos harroni për të ndryshuar ato në masën e ndotjes.

 • në podmyvaniya përdorin mjete të posaçme për të mos shqetësojnë Mukoza bilancit acid-bazë;


 • preferojnë të brendshme pambuku, zgjidhni pantallona që janë të përshtatshme në madhësi;

 • hidhni stockings në mot të nxehtë;

 • nuk veshin një rroba banje lagur.


 • 2. Ushqimi. Mos abuzojnë ëmbëlsirat, miell, dhe të kontrollojë sasinë e alkoolit (sidomos birrë, shampanjë, verëra të ëmbla).
  3. Shkruani në dietën e produkteve të qumështit.
  4. Zahartovuytesya, të angazhohen në sport.