Candidiasis bakterial

Në mjekësi, nuk ka asnjë gjë të tillë si candidiasis bakteriale. Atëherë nga i erdhën këtë frazë? Fakti që ka dy sëmundje të ndryshme - candidiasis vaginale dhe vaginosis bakteriale. Ka raste që ndodhin në sfondin e të tjera, që ne në kokë dhe ka një konfuzion. Për të vënë këtë qëllim, e konsiderojnë veçmas simptomat e vaginosis bakteriale dhe candidiasis vaginale dhe të flasim rreth asaj se si për të trajtuar ato.

Vaginosis bakteriale: shkaqet, simptomat dhe trajtimi


Vaginosis bakteriale është një rritje e jashtëzakonshme e vaginës, një situatë në të cilën numri i lactobacilli që formojnë bazën e microflora normale vaginale është reduktuar dhe të kolonizuar bakteret patogjene vaginë. Vaginosis bakteriale - kjo nuk është një sëmundje seksualisht e transmetueshme, megjithatë, një ndryshim i partnerit seksual (sidomos ndryshimet e shpeshta) mund të provokojë ndryshim microflora vaginale. Përveç kësaj, shkaqet e dysbiosis vaginale përfshijnë:


 • krem kontraceptive dhe qirinj që përmbajnë nonoxynol-9;

 • prezervativët, nonoxynol-9 përpunuara;

 • ujitjes;

 • antibiotikët.


 • Vaginosis bakteriale mund të ndodhë pothuajse asimptomatike, nuk dërgimin e çdo grua bezdi. Tipari kryesor që mund të quhet një erë faull nga vaginës, shpesh si një "shije" peshk kalbur.
  Si për të kuruar specialist bakteriale vaginosis duhet të vendosin, sa më shpejt që ai mund të gjeni produktin e duhur. Emëruar zakonisht nga droga të tilla si Metronidazole, Atrykan, Klion-D Tyberal, Klynlamytsyn, Dylatsyn dhe kështu me radhë. D. Ju mund të provoni dhe trajtim shtesë të mjeteve juridike popullore vaginosis bakteriale, natyrisht, pas konsultimit me një specialist. Këto fonde kanë për qëllim përmirësimin e imunitetit, e cila është e rëndësishme në trajtimin e dysbiosis vaginës. Mjekim marrë duhet të marrë 1/2 filxhan katër herë në ditë.


 • 2 karrota të mesme Grate dhe shtrydh lëng. Qartë 10 karafil të hudhër dhe Pound tyre. Larë të vogël lakër, pres dhe të vënë në një tigan. Mbush deri në 2 gota ujë dhe kuzhinier për 10-15 minuta, pastaj shtoni hudhër copëtuar dhe karrota lëng. Të gjitha të ngrohjes 1 minutë, hiqni nga të nxehtit dhe të ftohtë. Merrni zierje duhet të tensionuar me napë.

 • Dy lugë Rowan thatë hedh 2 gota me ujë të valë dhe ngrohjes për ngrohje për 10-15 minuta. Pas shtoni 2 lugë mjaltë dhe të lënë të ftohtë për 4 orë. Pastaj 2 qepë integruar (larë dhe pastruar).


 • Sidomos vlen të përmendet në lidhje me trajtimin e vaginosis bakteriale në shtatzëni. Ajo rezulton problem gjatë inspektimit, por diagnoza finale ishte e mundur vetëm pas testeve dhe ekzaminimit mikroskopik. Në gratë shtatzëna, vaginosis bakteriale duhet trajtuar, por delaet atë me kujdes të mos dëmtojë fruta. Prandaj është e nevojshme për të vëzhguar në mënyrë rigoroze të gjitha rekomandimet e mjekut. Ju gjithashtu duhet të mbani mend se shtatzënia vaginosis bakteriale trajtohen normalisht pas 20 javë të shtatzënisë, para periudhës së përdorimit të drogës Metronidazole mund të jetë i rrezikshëm.

  Candidiasis vaginal: shkaqet, simptomat dhe trajtimi


  Candidiasis vaginale (mëllenjë), mund të ndodhë në sfondin e dysbiosis vaginës, por edhe për shkak të stresit, lodhje, shkeljeve të vazhdueshme dietë dhe kushteve të pafavorshme mjedisore dhe antibiotikët pakontrolluara. Në gratë shtatzëna rreziku i candidiasis vaginale të larta për shkak të reduktuar femrave imunitetit në këtë periudhë.
  Candidiasis vaginale në fëmijë nuk është e zakonshme, por ka lezione në gojë dhe në zhvillimin e nxituar pelenë fungale dhe zonat e inatosur lëkurës.

  Simptomet e candidiasis vaginale është curdled shkarkimin bardha vaginale me një erë të pakëndshme, kruarje dhe dhimbje, keq pas procedurave të ujit apo seksi.
  Si për të trajtuar candidiasis vaginale? Në përgjigje të kësaj pyetje mund të japin specialist dhe duhet të mbani mend se ka përgatitjet për pranimin në dhe aktuale. Angazhohen në maja vetë nuk mund, sidomos gratë shtatzëna. Për trajtim të pahijshme, si dhe duke injoruar sëmundje mund të çojë në shumë komplikacione në shtatzëni.