BARTOLINI - Simptomat

Bartolini - Kanceri është një sëmundje që është në prag të vaginës. Sëmundja mund të ndodhë në akute, Subacute dhe formave të përsëritura. Kursi i sëmundjes varet nga dëmtimit, e cila rezulton në inflamacion bartolynovoy ductless gjëndër abscesit apo kanceri kist.

Një sëmundje është shpesh i njëanshëm, dhe në qoftë se fenomenet bilateral mund të dyshohet infeksion honoreynuyu. Zakonisht në bartolynyta fillim duket kanalikulit, e cila më vonë zhvillohet në një sëmundje me pasoja më të rënda. Kanalikulit nuk ndikojnë në gjendjen e përgjithshme të femrave, por në sëmundje e hershme në mbarë vendin jashtë vrimë pin kanceri kanal skuqje dhe vendin e përflakur qëndron një sekret të pazakontë shpejt bëhet purulent. Ënjtje shpejt rritet, duke rezultuar në një dalje të sekretimit është e shqetësuar, dhe inflamacion po përhapet me shpejtësi në gjëndër dhe shkakton bartolynytu.


Kronike Bartolini - SimptomatPër identifikimin në kohë të sëmundjes duhet të dini simptomat që tregojnë BARTOLINI kronike. Tiparet kryesore të kësaj sëmundjeje përfshijnë:


 • dhimbje dobët dhemb në anën e prekur e sëmundjes;

 • dhimbje gjatë kontaktit seksual;

 • shqetësim në zonën vulvë e levizjes;

 • ënjtje e buzët përflakur gjenitale;

 • Tumoret e cik Labia në anën e prekur;

 • shfaqja e cysts të mëdha kancerit jashtë vaginës, e cila mund të zbulojë e tyre në 4-5 ditë. • Këto simptoma mund të fillojnë të manifestuar veten në kushte të caktuara të tilla si, për shembull, hipotermi, menstruacioneve, dhe të tjerët. Por, përveç të gjitha tiparet e mësipërme mund të përkeqësojnë shëndetin e përgjithshëm, i cili karakterizohet nga ethe, të dridhura, dhimbje koke, dobësi të trupit.

  BARTOLINI - simptomat dhe trajtimi  Kur një grua duke treguar shenja bartolynyta, ju duhet të shihni një specialist për shqyrtim, pas së cilës mjeku do të përshkruajë trajtimin e saktë të fazës së sëmundjes. Nëse përplasem në menutë cik seksuale vetëm, ajo menjëherë e përmirëson shëndetin e grave. Por kjo nuk do të thotë se vizita te mjeku duhet të hiqet sepse abscesi nuk mund të hapur deri jashtë, dhe brenda, kërcënuese pasoja serioze.


  Varësisht nga ashpërsia, trajtimi mund të jetë kirurgjikal apo konservatore. Nëse Bartolini trajtohet pa kirurgji, atëherë pse nuk e mbani rekomandimet gjithë mjekut, të cilat synojnë për të ulur dhimbjen dhe ënjtje e zonës së prekur, dhe simptomat e tërheqjes të dehjes. Përveç kësaj, mjeku përshkruan metodat për të ndihmuar në parandalimin e formimit abscesi dhe cysts vaginale preddverya. Në këtë rast, trajtimi është me antibiotikë dhe analgesics dhe droga antipiretik. Gjithashtu përdoret trajtim lokal me fasha akull, shëllirë, dhe Levomikol vaj Vishnevsky.


  Nëse sëmundja është në një fazë të avancuar, atëherë nevojshme kirurgji, e cila rezultoi në një zjarr është larguar, duke shkaktuar Bartolini dhe formoi kanal neslypaemыy përmes të cilit formuar fshehtë do të shfaqet në vaginë. Në disa raste, kërkon largimin e gjëndër bartolynovoy, duke rezultuar në shkelje të mundshme të vaginës hidratues natyrore. Ky është një operacion mjaft i ndërlikuar, kështu që përdoret vetëm në raste ekstreme.

  Kur bartolynyta trajtojnë mos harroni higjienën personale. Mirë për të shmangur marrëdhënie deri në shërim të plotë, sepse ju mund të paraprakisht infeksion në organet seksuale të brendshme, të shkaktojë një rikthim të sëmundjes dhe të infektojnë një partner seksual.