Apopleksi vezore - Simptomat

Vezore apopleksi është një sëmundje gjinekologjik karakterizuar nga dëmtimit të enëve të saj. Si rezultat, gruaja fillon gjakderdhje në bark apo në vezore.

Shkaqet e apopleksi ovarian • pezmatimi i organeve legenit;

 • koagulimit të gjakut;

 • stresi;

 • mosfunksionimi i hormoneve seksuale në trupin e femrës;

 • trauma barkut;

 • marrëdhënie seksuale në mes të ciklit menstrual.


 • Simptomet e apopleksi ovarian


  Klinika apopleksi vezore shpesh manifestohet si gjakderdhje të tepërt mund të jetë edhe simptoma të tjera:


 • dhimbje të papritur të mprehtë në bark të ulët, të cilat mund të japin një prapa;

 • me diktim vaginale është e mundur, e cila zhduket me ndërprerjen e dhimbjes;

 • dobësi;

 • marramendje të shpeshta.


 • Marrëdhëniet seksuale, stresi fizik apo trauma mund të provokojë një sulm të dhimbjes.

  Apopleksi drejtë vezore


  Dhimbja është prania e gjakderdhje formojnë fijet e vezores. Kjo mund të jetë një gjakderdhje të vogël në zgavrën e barkut. Kjo presionin e gjakut, ngjyra e lëkurës dhe gjendja e mukozës janë normale. Rezultatet e testeve të gjakut mund të konfirmojë praninë e grave leukocytosis.

  Vezore drejtë apopleksi është më se e zakonshme të majtë sepse vezore drejtë ka shumë enët e gjakut.

  Majtas apopleksi vezore


  Simptomat lezione lënë vezore në gratë mund të përfshijnë:

 • befas u shfaq dhimbje të mprehtë në anën e majtë;

 • të përzier, të vjella;

 • Në rast të gjakderdhjes rëndë, humbje të vetëdijes.


 • Diagnoza e apopleksi ovarian


  Nuk është një mënyrë e sigurt e metodave diagnostike të përdorura për të përcaktuar nëse një grua ka simptomat e apopleksi ovarian:


 • historia e jetës;

 • historia gjinekologjike;

 • provimit specializuar mjekët;

 • numërimin e plotë të gjakut;

 • ultratinguj e legenit;

 • Vlerësimi i hCG (Gonadotropin chorionic njerëzore) për të përjashtuar shtatzëni ektopike;

 • përmes shkop pasmë vaginale kryhet birë e zgavrën e barkut;

 • metoda laparoskopike.


 • Vetë Diagnoza Gjinekologu grupe bazuar në ankesat e pacientit, anamnezën dhe ekzaminimin.
  Shenjat klinike të apopleksi ovarian ngjashme me sëmundjet tjera të zgavrën e barkut, të tilla si:


 • shtatzënisë thyer tubave;

 • apendiksit;

 • Këmbët rrotullim kist i vezore;

 • zorrë pengesa;

 • ulcerat stomak;

 • pancreatitis;

 • dhimbje barku i veshkave;

 • pyosalpynks (akumulimin e qelb në tubat fallopiane).


 • Trajtimi i apopleksi ovarian


  Qëllimi i masave terapeutike është për të ndaluar gjakderdhje, të rivendosur integritetin e strukturës së fatkeqësisë vezore dhe gjakderdhje.
  Dyshimi i gruas ovarian apopleksi pranoi menjëherë në spital. Trajtimi vetëm i drogës, mjetet juridike popullore trajtimi do të ketë efekt.

  Trajtimi konservatore është e mundur në diagnozën e formave të butë e apopleksi vezore. Kjo metodë e trajtimit përfshin komponentët e mëposhtëm:

 • pushoni;

 • akull mbi bark të ulët;

 • etamzilat 2 ml intramuskulare të paktën dy herë në ditë;

 • 2 ml dy herë në ditë Drotaverine;

 • 2 ml të acidit 5% askorbik bashku me 10 ml të glukozës në 40%;

 • 1 ml vitamina B1 dhe B6 çdo dy ditë;

 • 200 mikrogramë të vitaminës B12 në ditë.


 • Në rast të gjakderdhjes rëndë nga hemorragji intraperitoneale në heqjen kirurgjikale të një vezore treguar vetë vezore.

  Megjithatë, trajtimi konservativ ka disa disavantazhe. Që në këtë metodë nuk ka heqja e clots gjakut nga zgavrën e barkut (çka mund të bëhet nga laparoscopy), e ardhmja e grave në pothuajse 100% të rasteve nuk është formimi i mbështjelljes, gjysma e grave që vuajnë nga shterpësi. Prandaj është e këshillueshme për të kryer laparoscopy në çdo formë vezore apopleksi. Ajo gjithashtu ndihmon për të mbajtur të mbajë një seri të procedurave:

 • koagulimit, suturing e vezore;

 • fshirjen nga zgavrën e barkut formuar mpiksjen e gjakut.


 • Në mënyrë tipike, pas ndërhyrjes kirurgjikale të kryer nga moti i favorshëm, rifillimi ndodhë në raste shumë të rralla.