Simptomat dhe trajtimi i mjeteve juridike popullore adenomyosis mitrës

Adenomyosis e mitrës, si një lloj të veçantë të Endometrioza u përshkrua për herë të parë në 1860 nga Dr Rokytanskym. Endometrioza më parë femër gjenital ndahet në dy lloje:

 • endometriosis brendshme gjenital (me zonat vendosura thellë në muret e uterusit);

 • Endometrioza jashtme gjenitale (kur qelizat endometrial janë futur nën muskujt e jashtme të mitrës).


 • Aktualisht, mjekët preferojnë të trajtuar veçmas këto dy lloje të Endometrioza, sepse këtu ka disa simptoma dhe objektet e trajtimit. Gjenital i brendshëm Endometrioza quajtur adenomyosis. Rreth 15% e grave me Endometrioza gjithashtu kanë adenomyosis. Këto dy Sëmundjet ndryshojnë Patogjeneza dhe simptoma.


  Përmbajtje
 • Arsyet adenomyosis

 • Simptomat

 • Trajtim


 • Herbs

 • Leeches


 • Më shumë këshilla


 • Adenomyosis ndodh zakonisht në pacientët e moshës 40 deri 50 viteve, megjithatë, ka raste të sëmundjes jashtë kësaj periudhe moshe. Zakonisht ajo është diagnostikuar në gratë që kanë lindur në moshën e rritur. Ka, megjithatë, rastet e gruas adenomyosis U19-vjeçar i cili nuk ka lindur. Polemika e madhe ngre pyetjen "adenomyosis dhe shtatzënisë." Në disa raste, një diagnozë e tillë nuk mund të merrni shtatzënë, por ajo gjithashtu ndodh që gratë me adenomyosis sukses të bëhet me barrë dhe të lindë. Në çdo rast, ju trajtuar më parë, dhe pastaj për të planifikuar një fëmijë. Sidomos për shkak se sëmundja mund të luftojë lehtësisht mjete popullore.

  Arsyet adenomyosis  Edhe pse studimet për 140 vjet, nuk është shpjeguar në mënyrë të qartë i patogjenezës së sëmundjes, edhe pse ekspertët kanë vënë përpara hipoteza të ndryshme. Pra, arsye adenomyosis mund të jenë:

 • trauma mekanike (lindjes, aborti, curettage kirurgjikale, operacioni gjinekologjik në mitër);

 • inflamacion;

 • Qelizat metaplazi (rritjes padiferencuar i endometrium);

 • faktorë hormonale (nivelet e larta të Hormoni dhe progesterone);

 • sinteza lokal i estrogjenit në qelizat e adenomyosis;

 • sistem imunitar të dobët


 • Simptomat  Simptomet kryesore të adenomyosis:

 • gjakderdhje të mëdha dhe të zgjatur menstrual

 • gjakderdhje nuk ka lidhje me menstruacioneve;

 • dhimbje para dhe pas menstruacioneve;

 • menstruacionet e dhimbshme;

 • mitër zgjeruar;

 • Dhimbje kur probing në mitër


 • Ndonjëherë sëmundja është asimptomatike

  Trajtim


  Kanceri Adenomyosis mund të trajtohet me sukses mjetet juridike popullore: herbs, balta, etj shushunjat gjitha recetave që ne japim më poshtë kanë për qëllim normalizimin e hormonal dhe shkatërrojnë qelizat endometrial.. Ju mund të zgjidhni një metodë apo disa trajtime alternative.

  Herbs


  Bimeve mund të jetë e dobishme në trajtimin e adenomyosis. Ato stimulojnë përshpejtimin e produkteve prishja e estrogjenit në mëlçi. Përveç kësaj, ata ndihmojnë për të rregulluar nivelet e estrogjenit dhe progesterone - një hormon që kontribuojnë në sëmundje. Së fundi, herbs të ndryshme kanë aftësinë për të zbutur disa simptoma, nganjëherë shumë të dhimbshme të adenomyosis mitrës. Herbs gjithashtu të ndihmojë të rivendosur ekuilibrin e trupit dhe mendjes.
  Duke marrë këto barëra rekomanduara doza mund të eliminojnë disa nga simptomat pothuajse menjëherë, por ju duhet të mbani mend se trajtimi duhet të kryhet për një kohë të gjatë derisa sëmundja plotësisht zhduket.

  Ajo duhet gjithashtu të marrin barëra që janë përdorur në Aromatherapy ose homeopati - ata mund të kombinohet me produkte të tjera natyrore.


  Shelg bardhë (Salix alba)


  Leh e shelgut të bardhë të njohur nga kohra të lashta si një qetësues i fuqishëm. Kjo mund të jetë gjithashtu shumë të dobishme në trajtimin e mjeteve folklorike adenomyosis, si shelg shfaq qetësues, veprimin antispasmodic dhe anti-inflamator.
  Kundërindikimet: nuk i japin gratë leh shelg zierje shtatzëna, fëmijët apo të moshuarit.
  Përgatitja: Për të përgatitur lëngun e mishit duhet të marrë 2 lugë lëvore të thata në gotë me ujë të valë dhe mbush për 20 minuta.  Pemë dëlirë (Vitex castus Agnus)


  Nëse shkaku i adenomyosis është ngritur nivelet e progesterone, pemë dëlirë mund të kuruar plotësisht këtë sëmundje, pasi që kjo bimë jep trupit një sasi të caktuar të progesteronit, të butë se ajo e prodhuar në trup. Pemë dëlirë mund të përdoret gjithashtu si një qetësues dhe veprimit antispasmodic.
  Kundërindikimet: nuk e përdorin këtë infuzion për gratë shtatzëna, fëmijët apo të moshuarit.
  Përgatitja: Për të përgatitur nevojshme për të marrë një lugë çaji barishte të thata për gotë me ujë të valë dhe mbush për 15 minuta. Marrë jo më shumë se 3 gota në ditë.  Angelica (Angelica sinensis)


  Kjo barishte e përdorur për mijëra vjet në Azi për të trajtuar shumë sëmundje të grave, adenomyosis, Endometrioza, thatësi vaginale, dhimbje menstruale, ciklet menstruale të parregullta, mungesa e menstruacioneve, të rënda dhe gjakderdhje të zgjatur, simptomat e PMS, menopauza dhe shterpësinë. Angelica njohur gjithashtu që ofron energjinë, vitalitetin, përmirëson imunitetin.
  Bimore përmban përbërës aktiv - kumarin, e cila dilates enët e gjakut, stimulon sistemin nervor qendror dhe rrit rrjedhjen e gjakut në të gjithë trupin. Ajo gjithashtu mund të relaksoheni muskujt e mitrës. Angelica përmban hekur, vitaminë B12 dhe vitaminë E, dhe për këtë arsye mund të luajë një rol në stimuluar prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut që bartin oksigjen në të gjitha qelizat. Mjekët kinezë përshkruajnë rastin angelica probleme me qarkullimin e gjakut dhe presionin e gjakut. Ky produkt përmban acid folik, e cila ndihmon në trajtimin e adenomyosis. Angelica - një burim i estrogjenit natyror (Phytoestrogen), më të dobët se ato të prodhuara në trupin e njeriut, por më të favorshme për shëndetin e grave. Bimore ka efekt anti-inflamator dhe ndihmon për të kapërcyer çrregullime hormonale. Kombinuar me pemë Avrayazykam, të cilat kemi shkruar më lart, trajtimi adenomyosis do të jenë më të shpejtë dhe më efikase. Pemë dëlirë ndihmon për të ulur dhimbjen dhe angjelika aligns hormoneve, duke rezultuar në qelizat endometrial të shpërndarë, dhe në këtë mënyrë, adenomyosis zhduket.

  Shënim: kjo barishte mund të përdoret gjatë shtatzënisë, me gjakderdhje të fortë mujore gjatë menstruacioneve, dhe pacientët që marrin drogë që hedh lëng gjakut (p.sh., aspirina).
  Dozimi: trajtimi i adenomyosis angjelika mund të marrë formën e çajit apo gëlltitje rrënjë të thata të kësaj bime. Për shembull, çaji është brewed si vijon: 1 lugë gjelle për filxhan valë bimëve ujore. Mbush për 5 minuta, të marrë 3 herë në ditë para ushqimit. Gjithashtu rrënjë angelica mund të jetë prerë në copa të vogla (deri 05 cm në gjatësi) dhe gëlltit një pjesë tri herë në ditë. Mjekët popullore rekomandojnë trajtim Diaghilev të fillojë një ditë pas menstruacioneve, dhe të përfundojë ditën e ovulacionit. Atëherë, pritni derisa ovulacionit do të zhvillohet (2-3 ditë), dhe pastaj të vazhdojë për të marrë ekstraktin angelica deri në fillimin e menstruacioneve. Ky kurs mund të kryhet 2-3 herë për të hequr qafe adenomyosis mitrës.  Klopohon kystevydnыy (Cimicifuga Racemosa)


  Klopohon - një barishte që është përdorur tradicionalisht në trajtimin e adenomyosis dhe "çështjet e grave" të tjera, të tilla si simptomat menopausal, periudha të dhimbshme apo të parregullta, PMS, abuzimi fertilitetit. Ajo ka një efekt qetësues dhe anti-inflamator dhe heq dhimbjen e muskujve.
  Klopohon përmban phytoestrogens (estrogjene bimore kenë efekt antitumor) që ndërveprojnë me receptorët e hormoneve në mitër, gjirit dhe pjesë të tjera të trupit. Klopohon përmirëson rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale, dhe për këtë arsye mund të zvogëlojë intensitetin e kontraktimet e mitrës të dhimbshme dhe të stabilizuar nivelin e hormoneve. Phytoestrogens janë jashtëzakonisht të dobishme për gratë që vuajnë nga adenomyosis.


  Shënim: Trajtimi klopohonom është e pamundur të grave shtatzëna dhe nënave të reja që janë me fëmijë në gji. Gjithashtu kjo fabrikë është e kundërindikuar në probleme të zemrës.
  Si për të marrë 1 lugë gjelle bimë të hedh në një termos dhe pour 1 litër ujë të valë. Infused për 10 orë, pastaj të marrë në vend të çajit (jo më shumë se 1 litër në ditë). Infuzion mund të ëmbël me mjaltë. Kursi i trajtimit të adenomyosis mitrës shkonin nga një muaj deri në gjashtë muaj (në varësi të neglizhimit të sëmundjeve).


  Patate e ëmbël të egra  Patate e ëmbël të egra (Dioscorea villosa) në rritje në juglindje të Shteteve të Bashkuara, Meksikë dhe vendet aziatike. Kjo ndihmon për të hequr qafe adenomyosis mitrës, Endometrioza dhe dhimbje menstruale. Gjithashtu kjo bimë mund të hiqni inflamacion i organeve gjenitale femërore.

  Trajtimi: 1-3 g papërpunuara pour 1 filxhan ujë të valë dhe të mbuluar me një kapak për 30 minuta. Merrni 3 herë në ditë për një muaj.
  Kundërindikimet: Nuk rekomandohet për fëmijët nën 18 vjeç, shtatzëna dhe lactating gratë.


  Hog mitrës


  Me healers malore mitra kanë kohë që janë trajtuar sëmundjet e shumë grave, duke përfshirë edhe adenomyosis. Për këtë ju duhet infuzion e kësaj bime. Hidh 2 lugë Upland mitrës litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë për rreth një orë. Merrni një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë para ushqimit. Në mënyrë tipike, adenomyosis është 4-5 javë në këtë terapi.  Shabelnik


  Adenomyosis e mitrës dhe sabelnykom trajtohen me sukses. Hidh 50 gram të bimëve një litër ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10-15 minuta. Pasi supë ka ftohur, ju mund të marrë brenda 1 filxhan 2 herë në ditë. Ky trajtim jep rezultate shumë të shpejtë - tashmë pas 2 javësh ju do të jetë shumë më e lehtë, dhe një mitrës muaj adenomyosis plotësisht zhduken. Nëse ju jeni supë shtesë spryntsyuvatysya kësaj, efekti trajtimi do të vijë edhe më të shpejtë.


  Argjilë  Trajtimi i balta gjithashtu ndihmon për të shpejt të kapërcyer adenomyosis. Veçanërisht e dobishme konsiderohet balta nga Saki Liqeni dhe Detit të Vdekur, por kostum dhe çdo balte të tjera (blu, jeshile, të bardhë). Pra, së pari ju duhet të holluar pluhur të shtetit butë. Zagotovte rreth gjysmë litër balte të lëngshme, dhe e vënë atë në një zjarr të vogël. Ngrohur një mjet në një temperaturë prej 60-70 gradë (por jo vlim). Pastaj merr një copë balte të ngrohtë dhe të mbyllë atë në garzë. Një kompresë të tillë për të aplikuar në bark të ulët për të lehtësuar simptomat e adenomyosis mitrës. Në mbulesë të lartë me një bark peshqir të ngrohjes mbajtur më gjatë. Mbani baltën derisa ajo është plotësisht i ftohtë. Kjo procedurë duhet të bëhet çdo ditë për 3 javë (zgjidhni intervali kur nuk menstruacioneve). Ju do të shihni se sa shpejt adenomyosis zhduket dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm do të përmirësohet.

  Leeches


  Që adenomyosis - një sëmundje e cila është e lidhur me qarkullim të dobët, shumë healers preferojnë të luftuar atë duke përdorur hirudotherapy. Leeches hollimin e gjakut dhe për të zvogëluar inflamacion. Për të kuruar adenomyosis, këto kafshë duhet të aplikojnë në bark të ulët. Mos u mundoni për të tërhequr fuqinë shushunja nga trupi - të presë deri sa të zhduken. Mes trajtimet duhet të bëhet në intervale prej 2-3 ditë. Në mënyrë tipike, në mënyrë që të shpëtoj të adenomyosis, mjafton 4-6 seanca të trajtimit me Leeches.


  Shitet fragment pikëpamje emision televiziv "live shëndetshme" në lidhje me hormonet femërore:


  Më shumë këshilla


  Ushqimi i duhur është i rëndësishëm në rastin e çdo sëmundjeje, dhe adenomyosis nuk është përjashtim. Studimet tregojnë se është rritur konsumi i perimeve zvogëlon rrezikun e sëmundjes me 40%. Arsyeja është e thjeshtë: fibër përfshira në fruta dhe perime të ndihmojë për të çhelmoj estrogjenit. Përveç kësaj, dietën tuaj duhet të synojnë në uljen e inflamacion që shoqëron adenomyosis. Ekspertët këshillojnë për të përjashtuar:


 • drithëra

 • Produktet e qumështit

 • sheqer

 • vajra vegjetale

 • ushqime të përpunuara (patate të skuqura, produkte gjysëm-të gatshme, etj)

 • misër

 • Agrume

 • caffeine

 • alkool


 • Dietë juaj duhet të përfshijë ushqime që nxisin detoxification - është peshk me vaj, karrota, lakër, vaj ulliri, mish me cilësi të lartë.
  Mundohuni të heqin qafe e stresit, si adenomyosis është e lidhur shpesh me aspektet psikologjike. Gjithashtu të kujdeset për sistemin tuaj imunitar, hani xhenxhefil, Echinacea dhe shafran i Indisë, të angazhohen në sport, të ofrojë një gjumë të shëndetshëm.