Adenoma e gjirit

Adenoma e gjirit është një nga tumoret beninje. Formuar nga indet e gjëndrave të gjirit dhe është më shumë i zakonshëm në gratë deri në 45 vjet. Ajo mund të jetë një rast i veçantë, komplekse, dhe gjendet në një ose 2 zemrat.
Si e bën adenoma gjirit?
Në shumicën e rasteve adenomatosis gjirit ka një kufij shumë të qartë ndan atë nga indet përreth. Kjo është arsyeja pse sëmundja ajo shpesh e gjen veten. Ky edukim në pamje dhe formë shumë të ngjashme me një top, i cili më pas ka një sipërfaqe të lëmuar me konturet e qarta. Zakonisht adenoma vetë luajtshme dhe të pa vend të përhershëm.

Shpesh nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm, ky arsimi është në rritje në madhësi. Po, ka raste të dy - ose edhe tri herë rritje në madhësinë e adenoma.
Shenja
Simptomet kryesore të adenoma të gjirit në të shumtën e rasteve të zbuluar gjatë palpyrovanyya. Shpesh një grua e vetme, gjatë inspektimit ose gjatë gjoksin tualet, zbulon vulën vogël në gjoks. Megjithatë, ata e përshkruajnë atë si një rruzull të vogël rrumbullakosura, e cila rrotullon veten fare lehtë nga vendi në vend. Arsimimi zakonisht shkakton dhimbje në prekje. Sipërfaqe është mjaft e qetë Arsimit. Skin në zonën ku ai zakonisht mbetet e pandryshuar. Një tipar karakteristik është se në marrjen e pozitës grua e shtrirë në shpinë, arsimi zakonisht nuk zhduket.

Lines
Ka disa varieteteve të adenoma e gjirit. Këto janë:

 • adenoma të dalë;

 • adenoma tabulyarnaya;

 • laktyruyuschaya.


 • Nëse gruaja dalë adenoma ankohet për shkarkimin e vazhdueshme nga dalë skuq. Kështu ai ulqerim dhe inatosur. Me prekje saj në trashësi duket nyjë të butë dhe elastike.
  Tabulyarnaya karakterizuar nga strukturat tabulyarnыh paraqitjes që i ngjajnë pasazhe alveolare gjirit të shëndetshme.
  Laktyruyuschaya karakterizuar nga arsimi, së bashku me të cilën gratë kanë laktacionit, si në periudhën pas shtatzënisë.

  Diagnostics
  Para adenomatosis për të trajtuar kancerin e gjirit, gratë janë nënshtruar testeve të shumta. Ato kryesore janë ultratinguj. Përveç kësaj, për diagnozën përfundimtare kryhet mamografia dhe biopsi, pavarësisht nga fakti se adenomas degjenerim në një tumor malinj pamundur. Për më tepër, në praktikën klinike, ka ku arsimi dhënat rozsmoktuvalysya vetëm raste.
  Trajtim
  Taktikë kryesor në trajtimin e adenoma gjirit është një dinamik vëzhgimi. Megjithatë, në disa raste të rënda mund të jetë kirurgji për të hequr adenoma gjirit. Në këtë rast, heqje i pjesshëm është kryer.

  Treguesit për kirurgji janë:

 • dyshuar Oncology (adenoma mund të stimulojë zhvillimin e tumoreve malinje);

 • shpejtë adenoma rritja progresive;

 • madhesia e madhe e tumoreve, prezenca e cila është defekt kozmetike.


 • Parandalim
  Rol të rëndësishëm në parandalimin e shfaqjeve të parandalimit adenoma. Kjo është, mbi të gjitha, në të përditshmen vetë-ekzaminim e gjinjve të gruas së tyre. Nëse vëreni ndonjë vula e dyshimta, të cilat në fillim nuk mund të jetë i dhimbshëm (në tsystadenome gjirit), një grua duhet të konsultoheni me gjinekologun tuaj i cili do të përshkruajnë trajtim.